جولای 6, 2019 پارتشین T

بررسی تفاوت‌های پارتیشن‌های تک جداره و دوجداره

تمامی کارمندان برای اینکه بتوانند به بهترین شکل ممکن کار کنند باید بر روی کار خود متمرکز شوند. در یک محیط کار همیشه عواملی هستند که موجب سلب آرامش کارمندان و تمرکز آن‌ها می‌شوند. یکی از این عوامل سر و صدای محیط اطراف است. فرض کنید در محیط کاری که تمامی کارمندان در کنار یکدیگر نشسته‌اند و به انجام کارها و وظایف خود می‌پردازند تنها صحبت دو تا از کارمندان با یکدیگر می‌تواند موجب شود حواس کارمندان دیگر به صورت ناخودآگاه به صحبت آن‌ها برود و تمرکز خود را بر روی کار از دست بدهند چه برسد به اینکه چندین کارمند با یکدیگر صحبت کنند و یا اینکه کار برخی از کارمندان به یکدیگر مرتبط باشد و بخواهند دائما درباره نحوه انجام آن کار به یکدیگر ایده بدهند، اینگونه هیچ تمرکزی برای هیچ یک از کارمندان باقی نمی‌ماند تا بخواهند به انجام کارها و مسئولیت‌های خود بپردازند. اما بهتری راهکار برای چنین محیط‌های کاری چیست؟ مطمعنا شما هم همین فکر را می‌کنید که باید کارمندان را به چند گروه تقسیم کرد، برخی از آن‌ها که باید به صورت گروهی کار کنند به‌گونه‌ای که بیشتر زمان خود را به صحبت کردن با یکدیگر و ایده‌پردازی می‌گذارند را باید در یک بخش قرار دارد، کارمندان دیگر را که بیشتر به صحبت با ارباب‌رجوعان مشغول هستند تا کارهای آن‌ها را انجام دهند را در یک بخش قرار دارد و درنهایت کارمندانی که برای انجام مسئولیت‌های خود به تمرکز نیاز دارند را در یک بخش قرار دارد اما چطور می‌توان بخش‌های متعددی را در یک دفتر کاری یا شرکت تعیین کرد؟ مطمعنا پارتیشن‌بندی بهترین راهکار است. استفاده از پارتیشن‌های اداری نه‌تنها می‌تواند محیط کار زیبا و چشم‌نوازی را ایجاد کند بلکه آرامش و نظم را با خود به همراه دارد و تمامی کارمندان می‌توانند بیشترین و مفیدترین استفاده را از زمانی که سرکار حضور دارند ببرند. درواقع محیط کاری آرام و زیبا از نیازهای تمام کارمندان است که می‌توان تمامی این نیازها را با استفاده از پارتیشن اداری برطرف کرد.

تصور اشتباهی که برخی از کاربران درمورد استفاده از پارتیشن‌های اداری این است که پارتیشن‌های اداری هنگام نصب و راه‌اندازی موجب آسیب‌رسانی به کف اتاق می‌شوند اما باید اشاره کنیم که این تصور کاملا اشتباهی است چراکه هیچ یک از پارتیشن‌های اداری به کف محیط کار آسیبی وارد نمی‌کنند درواقع بدون اینکه به کف اصلی فضا آسیبی وارد کنند به تقسیم‌بندی فضا می‌پردازند حتی برای زیباسازی بیشتر پارتیشن‌های اداری از پرکننده‌های سلولزی و همچنین فریم‌های آلومینیومی در آن‌ها استفاده می‌شود.

در ادامه این مقاله شما را بیشتر با پارتیشن اداری، نقش آن در کوراسیون داخلی و همچنین تفاوت‌های پارتیشن اداری تک جداره و دوجداره آشنا می‌کنیم.

پارتیشن اداری چیست؟

درواقع پارتیشن‌های اداری به نوعی جداکننده‌های کاذب و موقت در یک فضای کاری گفته می‌شود که با تقسیم یک فضای بزرگ به چندین فضا موجب می‌شود فضاهای خصوصی و نیمه خصوصی ایجاد گردند که نظم زیادی به محیط اداری می‌بخشند و موجب زیبا‌سازی محیط و ایجاد آرامش در آن می‌شوند. بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم یکی از اصلی‌ترین المان‌های مورد استفاده در فضاهای اداری برای تفکیک یک فضا به چندین بخش پارتیشن اداری می‌باشد.

پارتیشن اداری در دکوراسیون داخلی چه اهمیتی دارد؟

درصورتی که محیط دفتر و یا شرکت شما باز است برای اینکه چندین اتاق در آن تعبیه کنید که در هر اتاق آن کارمندانی با عملکردی یکسان قرار بگیرند بهترین گزینه برای شما استفاده از پارتیشن اداری است. پارتیشن اداری دارای انواع متعددی است که شما با استفاده از نوع نیاز و سلیقه‌ای که دارید می‌توانید یکی از انواع پارتیشن‌های اداری را انتخاب کنید درصورتی که این انتخاب شما کاملا هوشمندانه باشد می‌بینید که پارتیشن اداری کل فضای دفتر کار شما را نمی‌گیرد بلکه فضای اضافی نیز برای شما باقی می‌گذارد. از این‌رو هر واحد کاری در شرکت شما متناسب با نوع کارکردی که دارند می‌توانند با استفاده از پارتیشن اداری از یکدیگر جدا بشوند برای مثال اگر شما دارای یک شرکت طراحی سایت باشید می‌توانید با استفاده از پارتیشن اداری کارمندان فروش را در یک بخش قرار دهید، برنامه‌نویسان را در یک بخش قرار دهید و گرافیست‌ها را نیز در یک بخش قرار دهید.

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که در اثرگذاری پارتیشن اداری در محیط کار از اهمیت بالایی برخوردار است این است که شما رنگ آن را متناسب با رنگ سایر مبلمان خود که در فضای کار شما قرار دارند انتخاب کنید. از این نظر نیز دارای هیچ‌گونه محدودیتی نخواهید بود. چراکه مجموعه ساجیران با سابقه طولانی مدت در طراحی و ساخت مبلمان اداری به ویژه انواع پارتیشن‌های اداری، آن‌ها را همراه با روکش‌های رنگی متنوعی ارائه می‌دهد که می‌توانید با بازدید حضوری از تمامی مبلمان اداری این مجموعه به ویژه تمامی پارتیشن‌های اداری آن تنوع رنگی را مشاهده کنید و متناسب با رنگ سایر مبلمان اداری خود و سلیقه‌ای که دارید مناسب‌ترین پارتیشن اداری را برای فضای کار خود انتخاب کنید و سفارش دهید. البته کارشناسان این مجموعه نیز در زمینه هر یک از پارتیشن‌های اداری  شما را راهنمایی می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید مناسب‌ترین پارتیشن اداری را  بهترین و زیباتری رنگ برای شرکت و یا دفتر خود انتخاب کنید.

اما همانطور که اشاره کردیم پارتیشن اداری دارای انواع مختلفی می‌باشد. انواع پارتیشن اداری شامل: پارتیشن‌های اداری تک جداره، دوجداره، شیشه‌ای، ام‌دی‌اف و متحرک یا ریلی می‌باشند. در مقالات پیشین هر یک از این انواع پارتیشن‌های اداری را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم اما در ادامه این مطلب قصد داریم تمامی تفاوت‌هایی که بین پارتیشن‌های اداری تک جداره و پارتیشن‌های اداری دو جداره وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم و درنهایت به یک نتیجه‌گیری کلی برسیم که آیا استفاده از پارتیشن اداری دوجداره بهتر از استفاده از پارتیشن اداری تک جداره است ؟ و یا برعکس.

تفاوت‌های پارتیشن اداری تک جداره با دوجداره

اگر خواهیم پارتیشن اداری تک جداره و دوجداره را از نظر طراحی ظاهر با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم در طراحی پارتیشن اداری دوجداره استفاده از برخی یراق‌آلات اضافی مانند پرده کرکره‌ای خیلی مرسوم است به‌گونه‌ای که پرده کرکره‌ای یکی از مهم‌ترین اجزای پارتیشن دوجداره به حساب می‌آید اما استفاده از چنین یراق‌آلاتی مانند پرده کرکره‌ای در پارتیشن اداری تک جداره معنایی ندارد به‌گونه‌ای که پارتیشن اداری تک جداره به صورت کاملا ساده طراحی و ساخته می‌شود. هر دوی این پارتیشن‌های اداری دارای عرضی ۱۰ سانتی‌متری و ارتفاعی برابر با ۲۱۰ سانتی‌متر می‌باشند اما لازم است اشاره کنیم که این میزان ارتفاع در این پارتیشن‌ها اداری قابل افزایش است به‌گونه‌ای که می‌توان آن را تا ارتفاع سقف افزایش داد.

پارتیشن اداری تک جداره دارای اتصالات خارجی می‌باشد. استفاده از اتصالات خارجی مزیت‌های زیادی دارد برای مثال می‌توان در مدت زمان کمی اتصالات خارجی را باز کرد و پارتیشن اداری تک جداره را جابجا کرد و نهایت در محلی دیگر از محیط کار شرکت و یا دفتر آن را نصب و راه‌اندازی کرد. از این‌رو سرعت جابجایی پارتیشن اداری تک جداره به صورت چشم‌گیری بالا است. اما دقیقا برعکس این مسئله در پارتیشن‌های اداری دوجداره وجود دارد به‌گونه‌ای که در پارتیشن اداری دوجداره اتصالات به صورت خارجی نیستند و به صورت داخلی می‌باشند از این‌رو جابجایی پارتیشن اداری دوجداره نسبت به پارتیشن اداری تک جداره کمی زمان‌برتر است. ضخامت پارتیشن اداری برابر با ۱۳٫۲ متر است. در طراحی و ساخت پارتیشن اداری دوجداره از عایق PVC نیز استفاده می‌گردد و همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم در طراحی و ساخت پارتیشن اداری دوجداره از یراق‌آلات اضافی نیز استفاده می‌شود که یکی از مهم‌ترین این یراق‌آلات، پرده کرکره‌ای است از آن جایی که این نوع از پارتیشن‌های اداری دارار دو جدار می‌باشند پرده کرکره‌ای بین این دو جدار قرار می‌گیرد و برای اینکه از نفوذ گرد‌و‌غبار به پرده کرکره‌ای جلوگیری شود از شیشه در دو طرف پرده کرکره‌ای استفاده می‌شود. پرده کرکره‌ای قابلیت بسیار مناسبی است که پارتیشن اداری دوجداره دارد اما چرا؟ فرض کنید یک شیشه معمولی بین جدارهای پارتیشن اداری دو جداره قرار بگیرد، زمانی که آفتاب شدیدی می‌تابد و شما دوست دارید نور اتاقی که در آن مشغول به کار هستید کمتر شود و یا برعکس درواقع پرده کرکره‌ای در همین زمان می‌تواند برای شما کاربرد داشته باشد به‌گونه‌ای که با استفاده از آن به‌راحتی می‌توانید می‌توانید میزان نور اتاقی که در آن کار می‌کنید را تعیین کنید. البته این تنها مزیت پرده کرکره‌ای نیست چراکه با استفاده از پرده کرکره‌ای می‌توانید فضایی که در آن کار می‌کنید را به یک فضای خصوصی تبدیل کنید تا داخل آن از بیرون مشخص نباشد. جالب است بداندی که پرده‌های کرکره‌ای دارای انواع متعددی می‌باشند به‌گونه‌ای که می‌توانید از لوگوی سایه روشن شرکت خود بر روی پرده کرکره‌ای استفاده کنید که موجب می‌شود پارتیشن اداری دوجداره شما جلوه خاصی را به خودش بگیرد و بیشتر موجب زیبایی فضای کار شما بشود.

یکی دیگر از مهم‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های پارتیشن اداری دوجداره که موجب شده است میزان متقاضی این نوع پارتیشن اداری نسبت به پارتیشن اداری تک جداره خیلی بیشتر باشد عایق صوتی و حرارتی است که در طراحی و ساخت پارتیشن اداری دو جداره مورد استفاد قرار گرفته است درصورتی که پارتیشن اداری تک جداره دارای چنین قابلیت‌هایی نیست. همانطور که می‌دانید عایق صوتی موجب می‌شود صدا از داخل پارتیشن اداری به خارج منتقل نشود و همچنین اگر خارج از محیط پارتیشن اداری سر و صدایی وجود دارد به داخل پارتیشن اداری دو جداره منتقل نشود. از این‌رو  اگر قصد دارید در فضای کار خود محیطی آرام را برای کارمندانتان ایجاد کنید تا تمامی کارمندان شما با افزایش تمرکز بر روی کار و مسئولیت‌های خود بتوانند آن‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند می‌توانید از این نوع پارتیشن اداری استفاده کنید درواقع پارتیشن اداری دوجداره با تفکیک واحدهای کاری مختلف در شرکت و یا سازمان از اینکه سر و صدایی به داخل هر بخش نفوذ کند جلوگیری می‌کند برای مثال اگر کارشناسان فروش دائم در حال صحبت کردن با ارباب‌رجوعان هستند به هیچ‌وجه صدای آن‌ها به خارج از پارتیشن اداری که در آن قرار دارند و یا سایر پارتیشن‌های اداری دو جداره که کارمندان دیگر در آن هستند نفوذ نخواهد کرد.

علاوه‌بر این همانطور که اشاره کردیم پارتیشن اداری دو جداره برخلاف پارتیشن اداری تک جداره دارای عایق حرارتی نیز می‌باشد. عایق حرارتی موجب می‌شود میزان مصرف انرژی به حد چشم‌گیری کاهش پیدا کند. چراکه عایق حرارتی از خارج شدن هوای گرم اتاق در زمستان و همچنین هوای خنک اتاق در فصل تابستان جلوگیری می‌کند و همچنین از ورود هوای سرد در زمستان به داخل پارتیشن اداری نیز جلوگیری می‌کند. بنابراین مصرف انرژی چه در فصل گرما و چه در فصل سرما به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

در کنار تمامی ویژگی‌هایی که پارتیشن اداری دو جداره نسبت به پارتیشن اداری تک جداره دارد عمده‌ترین تفاوت بین این دو پارتیشن اداری، قیمت آن‌ها است. مشخص است که قیمت پارتیشن اداری تک جداره از پارتیشن اداری دوجداره کمتر است چراکه طراحی و ساخت پارتیشن اداری تک جداره همانطور که اشاره کردیم ساده است به‌گونه‌ای که در ساخت آن از هیچ یک یراق‌آلات اضافی استفاده نشده است از این‌رو قیمت آن کمتر است اما در ساخت و تولید پارتیشن اداری دو جداره همانطور که اشاره کردیم از دو عدد جدار، پرده کرکره‌ای، عایق حرارتی و عایق صوتی و … استفاده می‌شود که مطمعنا موجب می‌گردد قیمت آن بیشتر از قیمت پارتیشن اداری تک جداره باشد.

در انتها قصد داریم به سوالی که در ابتدای مقاله مطرح کردیم که آیا استفاده از پارتیشن اداری تک جداره بهتر است و یا دو جداره پاسخ دهیم؟ درصورتی که قصد شما از پارتیشن‌بندی تنها تفکیک گروه‌های کارمندان از یکدیگر می‌باشد و برایتان آرام بودن محیط کار اهمیتی ندارد بهتر است از پارتیشن اداری تک جداره استفاده کنید اما اگر قصد دارید در کنار تفکیک واحدهای کاری از یکدیگر محیطی آرام را برای آن‌ها ایجاد کنید که به دور از سر و صدا باشند بهتر است از پارتیشن اداری دو جداره استفاده کنید.

شرکت ساجیران این امکان را برای تمامی مشتریان خود فراهم کرده است که به صورت حضوری از انواع مبلمان اداری به‌ویژه انواع پارتیشن‌های اداری شامل: پارتیشن‌های اداری تک جداره، دوجداره، شیشه‌ای، ام‌دی‌اف بازدید کنند تا بتوانند با لمس آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین متریالی که در آن‌ها استفاده شده است را به‌خوبی احساس کنند و براساس معیارهای راحتی، استحکام، طراحی آرگونومیک و زیبایی منحصربه‌فرد که در تمامی محصولات این شرکت وجود دارد، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشند. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید مبلمان اداری به این مجموعه بیاید و از تمامی محصولات برتر، در سبک‌ها و طراحی‌های گوناگون و منحصر‌به‌فرد دیدن کنید تا بتوانید با صرف هزینه مقرون‌به‌صرفه بهترین و شیک‌ترین مبلمان اداری را انتخاب کنید. با خرید محصولات ساجیران می‌توانید اتاق کار منحصربه‌فردی برای خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟