گالری ما

اطلاعات تماس

راهنمای نشستن صحیح در محل کار

کارمندان ساعت های زیادی را در پشت میز های خود می گذرانند. از این رو ما آسیب های جسمانی زیادی را در محیط کار مشاهده می کنیم که می توان از آن ها جلوگیری کرد. نشستن صحیح در محل کار و پشت میز ها یکی از کار هایی است که برای پیشگیری از این آسیب ها می توان انجام داد.

همچنین اگر قصد خرید لوازم اداری مانند مبلمان اداری و پارتیشن اداری دارید به سایر مقالات سایت نگاهی بیندازید.

مراحل نشستن صحیح در محل کارمراحل نشستن صحیح در محل کار

همه می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. در این مقاله به چهار مرحله اشاره می کنیم که می توانید در محل کار خود انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که در دفتر کار خود راحت ، ایمن و سلامت هستید.

صندلی خود را در موقعیت درست تنظیم کنید

یکی از مهمترین مواردی که در نشستن صحیح در محل کار باید به آن توجه نمود این است که هر کارمند باید دارای صندلی اداری باشد که دارای اصول ارگونومیک و قابل تنظیم است. ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که پاها روی زمین صاف باشد و زانوها برابر نشیمنگاه قرار بگیرد و یا کمی پایین تر باشد.

پشتی صندلی را با زاویه ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که قسمت فوقانی و پایین کمر شما پشتیبانی می شود. در صورت لزوم از کوسن های بادی یا بالش های کوچک استفاده کنید. اگر مکانیسم پشتی فعال روی صندلی خود دارید ، از آن برای ایجاد تغییرات مکرر در موقعیت استفاده کنید.

دسته های صندلی را (در صورت نصب) طوری تنظیم کنید که شانه های شما کاملا شل و راحت باشند. اگر دسته های بغل صندلی در موقعیت بدی قرار دارد و شما را اذیت می کند ، آن ها را بردارید.

صفحه کلید را در موقعیت مناسب قرار دهیدصفحه کلید را در موقعیت مناسب قرار دهید

دومین موضوع در نشستن صحیح در محل کار این است که به صفحه کلید نزدیک شوید و آن را مستقیماً جلوی بدن خود قرار دهید. مشخص کنید که بیشتر از چه بخشی از صفحه کلید استفاده می کنید و صفحه کلید را دوباره تنظیم کنید تا آن قسمت مورد نظر با بدن شما در یک راستا قرار گیرد.

ارتفاع صفحه کلید را طوری تنظیم کنید که شانه ها تحت فشار نباشند ، آرنج ها باید در یک حالت کمی باز (۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه) قرار بگیرند و مچ ها و دست ها باید صاف باشد..

شیب صفحه کلید شما به وضعیت نشستن شما بستگی دارد. اگر در حالت رو به جلو یا کاملا صاف نشسته اید ، سعی کنید صفحه کلید خود را از یک زاویه منفی به سمت خود متمایل کنید. در صورت خم شدن ، اندکی شیب مثبت به حفظ وضعیت مچ دست کمک می کند.

اگر شیب صفحه کلید شما قابلیت تنظیم شدن ندارد ، ممکن است لازم باشد ارتفاع صندلی خود را تنظیم کنید یا از بالشتک صندلی استفاده کنید تا بتوانید در موقعیت راحت تری قرار بگیرید. اگر پاهای شما آویزان است ، به یاد داشته باشید که از زیرپایی استفاده کنید.

صفحه نمایشگر و مدارک را در محلی مناسب قرار دهیدصفحه نمایشگر و مدارک را در محلی مناسب قرار دهید

مورد دیگر در نشستن صحیح در محل کار ، موقعیت نادرست صفحه نمایشگر و اسناد و مدارک مورد نیاز ، می تواند منجر به حالت های نامناسب در نشستن شود. صفحه و اسناد منبع را به گونه ای تنظیم کنید که گردن شما در وضعیت خنثی و راحت باشد.

صفحه نمایشگر را مستقیماً در مقابل خود و بالای صفحه کلید قرار دهید. برای حلوگیری از آسیب های بینایی ، فاصله نمایشگر را حداقل به اندازه طول دستتان تنظیم کنید.

اسناد و مدارک را مستقیماً مقابل خود ، بین نمایشگر و صفحه کلید قرار دهید. اگر فضای کافی وجود ندارد ، اسناد را روی نگهدارنده مخصوص که در مجاورت صفحه کلید قرار دارد ، بگذارید.

به موقع و در زمان مناسب استراحت کنید

علاوه بر نشستن صحیح در محل کار استراحت به موقع نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. هنگامی که فضای کاری خود را به درستی راه اندازی کردید ، از سایر عادت های خوب کاری استفاده کنید. مهم نیست که چقدر محیط شما عالی و مناسب باشد ، هرگونه وضعیتی که ایستا و طولانی باشد ، حتی اگر همه شرایط اصولی رعایت شوند ، باعث مهار گردش خون در بدن می شوند و اثر مخرب بر روی بدن شما اثر می گذارد.

از این رو استراحت درست و به موقع نقش مهمی برای سلامت کارمندان دارد. هر ۲۰-۳۰ دقیقه یک بار ، به مدت زمان ۱-۲ دقیقه استراحت کنید. بعد از هر ساعت کار ، حداقل ۵-۱۰ دقیقه استراحت کنید یا کارها را تغییر دهید. همیشه سعی کنید در زمان ناهار و استراحت از کامپیوتر و فضای کاری خود دور باشید.

امتیاز شما به این مقاله

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.