گالری ما

اطلاعات تماس

7hzp7vv1wmwenmh

معنا و مفهوم ارگونومیک

ارگونومیک علم مهندسی طراحی برنامه ها، ابزار و وسایلی برای حفظ سلامت فیزیکی بدن انسان است.معمولا افرادی که ساعت های طولانی روی صندلی روبروی میز می نشینند، ستون فقرات و در کل فیزیک بدن آن ها به تدریج به ناراحتی هایی دچار می شود. با علم ارگونومیک می توانید تا ابزار و وسایلی را برای کارتان انتخاب کنید تا از این آسیب ها جلوگیری کرده و در هنگام کار احساس خستگی و ناراحتی نکنید. پس همیشه در هنگام خرید وسایلی مثل صندلی، میز باید به ویژگی های ارگونومیک آن ها توجه داشته باشید تا هنگام کار راحتی بیشتری داشته باشید.

چه نوع صندلی اداری ارگونومیکی مناسب است؟

صندلی اداری ارگونومیک متنوع هستند و هرساله نیز انواع جدیدی هم تولید می شود. نه اینکه لزوما فقط یک نوع صندلی اداری ارگونومیک مناسب وجود داشته باشد. اما بعضی عوامل باعث می شوند که یک صندلی، صندلی ارگونومیک مناسبی به نظر برسد و شما باید به این عوامل توجه داشته باشید. کاربر زمانی که از این نوع صندلی استفاده می کند کاملا راحت است و به مشکلات جسمانی هم دچار نخواهد شد.

ارتفاع صندلی

ارتفاع صندلی اداری باید به راحتی تنظیم شود. اهرم آسان ترین راه برای انجام این کار است. ارتفاع مناسب صندلی اداری برای بیشتر مردم، در حدود ۴۰ تا ۵۳ سانتی متر بالاتر از کف زمین است. کاربر صندلی را به نسبت قد خود باید طوری تنظیم کند که بتواند پاها را به راحتی جمع یا دراز کند و پاهای کاربر باید به راحتی روی زمین قرار گیرد.

تکیه گاه صندلی

عرض تکیه گاه صندلی ارگونومیک باید ۳۰ تا ۴۸ سانتی متر باشد. اگر تکیه گاه و نشیمن گاه از هم جدا باشند باید زاویه تکیه گاه و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد تا کاربر بتواند به هنگام نشستن روی آن راحت باشد. تکیه گاه باید بتواند کل ستون فقرات کاربر را پوشش دهد و پشت کاربر باید به پشت صندلی تکیه دهد و صندلی انحنای ستون فقرات کاربر را باید کاور کرده طوری که هنگام نشستن روی آن راحت باشد. اگر صندلی شما تکیه گاه و نشیمنگاه یک تکه داشته باشد، باید زاویه آن در جلو یا عقب آمدن آن قابل تنظیم باشد. صندلی ارگونومیک باید یک سیستم قفل ایمن داشته باشد که از بیش از حد به عقب رفتن تکیه گاه جلوگیری کند و کاربر بتواند آن را در یک زاویه مناسب نگه دارد تا به کارهای خود رسیدگی کند.

عرض و قعر صندلی

صندلی باید پهنا و عمق مناسبی داشته باشد که کاربر بتواند به راحتی روی آن بنشیند. معمولا عمق صندلی ارگونومیک  ۴۳ تا ۵۰ سانتیمتر، است. عمق صندلی باید طوری باشد که کاربر به اندازه ۵ تا ۳۵سانتی متر فضا برای جلو آمدن یا عقب رفتن روی صندلی داشته باشد و بتواند به راحتی عقب یا جلو برود. جلو یا عقب رفتن عمق صندلی باید قابل تنظیم باشد و کاربر باید در این مورد آزادی کامل را داشته باشد.

پوشش ناحیه کمر

پر کردن خلاء و برآمدگی های کمر در صندلی ارگونومیک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ستون فقرات انسان، منحنی به سمت داخل بوده و نشستن برای مدت طولانی بدون پوشش و پر کردن این منحنی و عدم مراقبت از آن منجر به خمیدگی منحنی ستون فقرات شده و در نهایت ستون فقرات کاربر به شدت آسیب می بیند.

اجزای تشکیل دهنده صندلی

تشک صندلی ارگونومیک باید به قدری راحت باشد که کاربر بتواند روی آن به مدت طولانی بنشیند. تشک این نوع صندلی باید نرم و راحت باشد تا کاربر بتواند براحتی کارهای خود را انجام دهد.

 • نشیمنگاه صندلی:
 • باید ارتفاع نشیمنگاه صندلی قابل تنظیم باشد تا کاربر کاملا راحت بوده و بتواند با راحتی بیشتری کارهای خود را انجام دهد.
 • پوشش نشیمنگاه صندلی نرم باشد و برای پیشگیری از تعریق در ران ها، هوا باید در سطح نشیمنگاه جریان داشته باشد.
 • اندازه سطح نشیمنگاه در هنگام نشستن روی آن، بین لبه کناری نشیمنگاه و ران، حدود ۵/۲ سانتی متر فاصله باشد تا کاربر احساس راحتی کند.
 • لبه جلویی نشیمنگاه صندلی باید به سمت پایین انحنا داشته باشد تا کاربر بتواند از صندلی بلند شده و با راحتی کاملی روی آن بنشیند.
 • تکیه گاه پشت صندلی
 • ارتفاع پشتی صندلی باید براحتی قابل تنظیم بوده تا بتوان برآمدگی پایین پشتی را در ارتفاع ناحیه کمر، تنظیم نمود تا کاربر به هنگام تکیه دادن به آن احساس راحتی کند.
 • اگر پشتی صندلی را بتوان در راستای افقی به سمت جلو و عقب حرکت داد، در اینصورت افراد قد کوتاه تر می توانند با جلو کشیدن پشتی به آن تکیه دهند، بدون اینکه لبه جلویی نشیمنگاه صندلی در تماس با پشت زانوهای آن تماسی داشته باشد. همچنین افراد قد بلندتر نیز می توانند با عقب کشیدن پشتی به آن با عقب کشیدن پشتی به آن تکیه دهند در حالی که ران های آنها کاملا بر روی نشیمنگاه قرار دارد.
 • باید قسمت پایین پشتی صندلی برآمدگی داشته باشد تا هنگام تکیه دادن به پشتی، این برآمدگی در فرو رفتگی کمر قرار گیرد و بدین ترتیب کمر یک تکیه گاه مناسبی خواهد داشت و به انحنای ستون فقرات نیز آسیبی وارد نمی شود.
 • دسته صندلی
 • دسته های صندلی قابل تنظیم، بعد از تنظیم شدن باید ثابت مانده و حرکت نداشته باشند.
 • نباید طول دسته های صندلی خیلی زیاد باشد زیرا در این صورت نمی توان صندلی را به اندازه کافی نزدیک به میز یا صفحه کلید قرار داد و هنگام کار، به ناچار دست خود را دراز کرده و یا به طرف جلو خم می شوید. این کار می تواند باعث خستگی و فشار بر کمر، بازو و شانه شود.
 • فاصله بین دسته های صندلی باید به اندازه ای باشد که وقتی بازوها را نزدیک بدن نگه داشته اید تکیه گاهی برای ساعدها فراهم شده و همچنین نشستن و برخاستن از صندلی به راحتی انجام شود و کاربر بتواند با راحتی بیشتری از روی صندلی ایستاده یا روی آن بنشیند. فاصله بسیار زیاد دسته های صندلی از هم، باعث می شود هنگام گذاشتن دستها روی آنها، بازوها از بدن دور شده و به طرف جلو خم شوید که می تواند به خستگی عضلانی در شانه ها و گردن منجر شود. همچنین فاصله بسیار کم بین دسته های صندلی می تواند حرکت بدن بر روی صندلی را محدود نماید.
 • دسته های صندلی باید در ارتفاعی باشندکه وقتی بازوها و شانه ها به راحتی در دو طرف تنه قرار می گیرند، ساعدها تکیه گاهی داشته باشند.
 • بیش از حد پایین بودن ارتفاع دسته های صندلی ممکن است باعث شود تا شما برای استراحت دادن ساعد، به یک طرف بدن متمایل شوید. این کار می تواند باعث خستگی گردن، شانه ها و پشت گردد. همچنین اگر ارتفاع دسته های صندلی بیش از حد بالا باشد موجب شود تا شانه ها را بالا آورده و در نهایت گردن و شانه های کاربر خسته خواهد شد.
 • دسته صندلی باید پوشش نرم و لبه های گردی ، داشته باشد. دسته های صندلی با پوشش سفت یا آنهایی که لبه های تیز دارند، اعصاب و عروق خونی واقع در ساعد را تحریک می نمایند. این تحریک می تواند باعث درد یا سوزش در انگشتان، دست و بازو شود.
 • پایه های صندلی

اگر چرخ دار بودن پایه صندلی، به شما در انجام راحت تر کار کمک می کند در این صورت بهتر است که از صندلی چرخان استفاده کنید. صندلی کمتر از پنج پایه چرخ دار، به احتمال خیلی زیادی ثبات ندارد.  چرخ های صندلی باید با نوع پوشش کف محل کار تناسب داشته باشد تا بتواند و به راحتی بر روی کف اتاق حرکت کند. همچنین بعد از نشستن روی صندلی، چرخ ها ثابت مانده و حرکت نداشته باشند.

تنظیمات صندلی

صندلی می تواند از نوع قابل تنظیم یا غیرقابل تنظیم باشد. برای آن که هنگام کار، در حالت  نشسته بر روی صندلی مقابل میز، راحت باشید باید صندلی را براساس مواردی که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم تنظیم کنید:

تنظیم تکیه گاه بازو صندلی

دسته صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که هنگام  قرار دادن ساعد روی آن، بازو آزاد باشد. اگر در هنگام کار،  از تکیه گاه بازو استفاده می نمائید باید تکیه گاه بازو را در ارتفاعی قرار دهید که حین کار، علاوه بر آزاد بودن بازوها، آرنج نیزدر زاویه۹۰ تا ۱۱۰ درجه قرار بگیرد و نیز کف دست و ساعد در یک راستا و در ارتفاع سطح کار قرار گیرند. اگر دسته های صندلی، غیرقابل تنظیم بوده و در ارتفاع خیلی پایینی باشد، با گذاشتن بالشتک روی آنها، ارتفاع سطح تکیه گاه بازو را بالاتر بیاورید به گونه ای که راحت تر باشد.

تنظیم ارتفاع نشیمنگاه صندلی

ابتدا روبروی  صندلی نشسته و سطح نشیمنگاه به اندازه زانوی خود پایین بیاورید. سپس روی صندلی مقابل میز کار، به نحوی بنشینید که  بین لبه جلویی نشیمنگاه و و پشت زانو حداقل ۵/۲ سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. در این حال سطح نشیمنگاه را به اندازه ای پایین بیاورید که شانه ها آزاد و آرنج ها تا سطح کار پایین باشد،سطح کار، سطحی است که دست در آن سطح، کار انجام می دهد که می تواند مثلا سطح میز یا سطح صفحه کلید باشد. همچنین پشت زانوها نیز زاویه ۹۰ درجه یا کمی بیشتر داشته و رانها با کف اتاق موازی باشد و فشاری را تحمل نکنند. پس از انجام این کار، اگر تمام کف پا  به راحتی روی زمین قرار نگرفت باید از زیر پایی استفاده کنید تا پاهای شما روی زمین قرار گیرد و شما حالت با ثباتی را داشته باشید.

البته اگر انجام کار بر روی میز اهمیت چندانی ندارد و هدف، فقط نشستن راحت روی صندلی است. در این صورت بجای درنظر گرفتن ارتفاع سطح کار، نشیمنگاه را در ارتفاعی تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار گیرد. در شرایطی که ارتفاع نشیمنگاه صندلی قابل تنظیم نیست اگر ارتفاع نشیمنگاه صندلی پایین بود  می توانید یک بالش نرم و صاف در نشیمنگاه صندلی قرار دهید تا سطح نشیمنگاه صندلی بالا بیاید و اگر ارتفاع نشیمنگاه بیش از حد بالا بوده و پاهای شما آویزان باشد ، باید کف پاهای خود را روی زیرپایی قرار دهید.

تنظیم تکیه گاه پشت صندلی

اگر پشتی صندلی قابل تنظیم باشد آن را باید در ارتفاعی تنظیم کردکه برآمدگی پایین پشتی صندلی، در قوس ناحیه کمر قرار گیرد تا کمر و ستون مهره ها راحت باشد. هنگام تکیه دادن به پشتی، رانها موازی با کف اتاق و نیز زاویه بین ران و تنه، کمی بیشتر از ۹۰ درجه باشد تا راحتی بیشتری را تجربه کنید. اگر عمق نشیمنگاه صندلی زیاد بوده و هنگام تکیه دادن به پشتی، لبه جلویی نشیمنگاه به پشت زانوهای شما فشار وارد می نماید، بالش کوچکی را بین پشتی صندلی و ناحیه کمری خود بگذارید تا بدن شما کمی به جلو صندلی آمده و پشت زانو در تماس بالبه جلویی نشیمنگاه نباشد.

صندلی های ارگونومیک یا طبی باید به گونه ای باشد که فرد هنگام نشستن بر روی آن پاها و بازوهایش به حالت عمود، ران ها، کف پا و همچنین ساعد نیز در حالت افقی قرار گیرند.

این نوع صندلی ها باید به گونه ای طراحی و تولید شوند که از منقبض شدن خون در قسمت زانوها جلوگیری کند تا فرد کاملا راحت باشد. به این صورت که بخش میانی صندلی ارگونومیک به گونه ای باشد که زانوها براحتی حرکت کرده و خون نیز براحتی جریان داشته باشد. در واقع هنگام بلند شدن از روی صندلی احساس خشکی و درد در زانو ها نداشته باشد.

صندلی ارگونومی باید با اصول ساخته شود تا کاربرانی که از آن استفاده می کنند بتوانند براحتی کارهای لازم را انجام دهند.

شرکت ساجیران این امکان را برای تمامی مشتریان خود فراهم کرده است که به صورت حضوری از انواع مبلمان اداری به‌ویژه صندلی ارگونومیک در انواع طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بازدید کنند تا بتوانند با لمس آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین متریالی که در آن‌ها استفاده شده است را به‌خوبی احساس کنند و براساس معیارهای راحتی، استحکام، طراحی آرگونومیک و زیبایی منحصربه‌فرد که در تمامی محصولات این شرکت وجود دارد، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشند. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید مبلمان اداری به این مجموعه بیایید و از تمامی محصولات برتر، در سبک‌ها و طراحی‌های گوناگون و منحصر‌به‌فرد دیدن کنید تا بتوانید با صرف هزینه مقرون‌به‌صرفه بهترین و شیک‌ترین مبلمان اداری را انتخاب کنید. با خرید محصولات ساجیران می‌توانید اتاق کار منحصربه‌فردی برای خود داشته باشید.

امتیاز شما به این مقاله

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.