گالری ما

اطلاعات تماس

7hzp7vv1wmwenmh مبلمان اداری

معنا و مفهوم ارگونومیک

ارگونومیک علم مهندسی طراحی برنامه ها، ابزار و وسایلی برای حفظ سلامت فیزیکی بدن انسان است.معمولا افرادی كه ساعت های طولانی روی صندلی روبروی میز مي نشينند، ستون فقرات و در کل فیزیک بدن آن ها به تدريج به ناراحتي هايي دچار مي شود. با علم ارگونومیک مي توانيد تا ابزار و وسایلی را برای کارتان انتخاب کنید تا از این آسیب ها جلوگیری کرده و در هنگام کار احساس خستگی و ناراحتی نکنید. پس همیشه در هنگام خرید وسایلی مثل صندلی، میز بايد به ويژگي هاي ارگونوميك آن ها توجه داشته باشيد تا هنگام كار راحتي بيشتري داشته باشيد.

چه نوع صندلی اداری ارگونومیکی مناسب است؟

صندلی اداری ارگونومیک متنوع هستند و هرساله نيز انواع جديدي هم توليد مي شود. نه اینکه لزوما فقط یک نوع صندلی اداری ارگونومیک مناسب وجود داشته باشد. اما بعضی عوامل باعث می شوند که یک صندلی، صندلی ارگونومیک مناسبي به نظر برسد و شما بايد به اين عوامل توجه داشته باشيد. كاربر زماني كه از اين نوع صندلي استفاده مي كند كاملا راحت است و به مشكلات جسماني هم دچار نخواهد شد.

ارتفاع صندلی

ارتفاع صندلی اداری باید به راحتی تنظیم شود. اهرم آسان ترین راه برای انجام این کار است. ارتفاع مناسب صندلی اداری برای بیشتر مردم، در حدود 40 تا 53 سانتی متر بالاتر از کف زمين است. کاربر صندلی را به نسبت قد خود باید طوری تنظیم کند که بتواند پاها را به راحتی جمع یا دراز کند و پاهاي كاربر بايد به راحتي روي زمين قرار گيرد.

تکیه گاه صندلی

عرض تکیه گاه صندلی ارگونومیک باید 30 تا 48 سانتی متر باشد. اگر تکیه گاه و نشیمن گاه از هم جدا باشند باید زاویه تکیه گاه و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد تا كاربر بتواند به هنگام نشستن روي آن راحت باشد. تکیه گاه بايد بتواند كل ستون فقرات كاربر را پوشش دهد و پشت كاربر بايد به پشت صندلي تكيه دهد و صندلي انحناي ستون فقرات كاربر را بايد كاور كرده طوري كه هنگام نشستن روي آن راحت باشد. اگر صندلی شما تکیه گاه و نشیمنگاه یک تکه داشته باشد، باید زاویه آن در جلو یا عقب آمدن آن قابل تنظیم باشد. صندلی ارگونومیک باید یک سیستم قفل ایمن داشته باشد که از بیش از حد به عقب رفتن تکیه گاه جلوگیری کند و کاربر بتواند آن را در یک زاویه مناسب نگه دارد تا به كارهاي خود رسيدگي كند.

عرض و قعر صندلی

صندلی باید پهنا و عمق مناسبي داشته باشد که کاربر بتواند به راحتي روي آن بنشيند. معمولا عمق صندلي ارگونوميك  43 تا 50 سانتیمتر، است. عمق صندلی باید طوری باشد که کاربر به اندازه 5 تا 35سانتی متر فضا برای جلو آمدن یا عقب رفتن روی صندلی داشته باشد و بتواند به راحتي عقب يا جلو برود. جلو یا عقب رفتن عمق صندلی باید قابل تنظیم باشد و كاربر بايد در اين مورد آزادي كامل را داشته باشد.

پوشش ناحیه کمر

پر کردن خلاء و برآمدگی های کمر در صندلی ارگونومیک از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. ستون فقرات انسان، منحنی به سمت داخل بوده و نشستن برای مدت طولانی بدون پوشش و پر کردن این منحنی و عدم مراقبت از آن منجر به خمیدگی منحنی ستون فقرات شده و در نهايت ستون فقرات كاربر به شدت آسيب مي بيند.

اجزای تشکیل دهنده صندلی

تشك صندلي ارگونوميك بايد به قدري راحت باشد كه كاربر بتواند روي آن به مدت طولاني بنشيند. تشك اين نوع صندلي بايد نرم و راحت باشد تا كاربر بتواند براحتي كارهاي خود را انجام دهد.

 • نشیمنگاه صندلی:
 • باید ارتفاع نشیمنگاه صندلی قابل تنظیم باشد تا كاربر كاملا راحت بوده و بتواند با راحتي بيشتري كارهاي خود را انجام دهد.
 • پوشش نشیمنگاه صندلی نرم باشد و برای پیشگیری از تعریق در ران ها، هوا بايد در سطح نشيمنگاه جريان داشته باشد.
 • اندازه سطح نشیمنگاه در هنگام نشستن روی آن، بین لبه کناری نشیمنگاه و ران، حدود 5/2 سانتی متر فاصله باشد تا كاربر احساس راحتي كند.
 • لبه جلویی نشیمنگاه صندلی بايد به سمت پایین انحنا داشته باشد تا كاربر بتواند از صندلي بلند شده و با راحتي كاملي روي آن بنشيند.
 • تکیه گاه پشت صندلی
 • ارتفاع پشتی صندلی بايد براحتي قابل تنظيم بوده تا بتوان برآمدگی پایین پشتی را در ارتفاع ناحیه کمر، تنظیم نمود تا كاربر به هنگام تكيه دادن به آن احساس راحتي كند.
 • اگر پشتی صندلی را بتوان در راستای افقی به سمت جلو و عقب حرکت داد، در اینصورت افراد قد کوتاه تر می توانند با جلو کشیدن پشتی به آن تکیه دهند، بدون اینکه لبه جلویی نشیمنگاه صندلی در تماس با پشت زانوهای آن تماسي داشته باشد. همچنین افراد قد بلندتر نیز می توانند با عقب کشیدن پشتی به آن با عقب کشیدن پشتی به آن تكيه دهند در حالی که ران های آنها کاملا بر روی نشیمنگاه قرار دارد.
 • باید قسمت پایین پشتی صندلی برآمدگی داشته باشد تا هنگام تکیه دادن به پشتی، این برآمدگی در فرو رفتگی کمر قرار گیرد و بدين ترتيب كمر يك تكيه گاه مناسبي خواهد داشت و به انحناي ستون فقرات نيز آسيبي وارد نمي شود.
 • دسته صندلی
 • دسته های صندلی قابل تنظیم، بعد از تنظیم شدن باید ثابت مانده و حرکت نداشته باشند.
 • نباید طول دسته های صندلی خیلی زیاد باشد زیرا در این صورت نمی توان صندلی را به اندازه کافی نزدیک به میز یا صفحه کلید قرار داد و هنگام کار، به ناچار دست خود را دراز کرده و یا به طرف جلو خم می شوید. این کار می تواند باعث خستگی و فشار بر کمر، بازو و شانه شود.
 • فاصله بین دسته های صندلی باید به اندازه ای باشد که وقتی بازوها را نزدیک بدن نگه داشته اید تکیه گاهی برای ساعدها فراهم شده و همچنین نشستن و برخاستن از صندلی به راحتی انجام شود و كاربر بتواند با راحتي بيشتري از روي صندلي ايستاده يا روي آن بنشيند. فاصله بسیار زیاد دسته های صندلی از هم، باعث می شود هنگام گذاشتن دستها روی آنها، بازوها از بدن دور شده و به طرف جلو خم شوید که می تواند به خستگی عضلانی در شانه ها و گردن منجر شود. همچنین فاصله بسیار کم بین دسته های صندلی می تواند حرکت بدن بر روی صندلی را محدود نماید.
 • دسته های صندلی باید در ارتفاعی باشندکه وقتی بازوها و شانه ها به راحتی در دو طرف تنه قرار می گیرند، ساعدها تکیه گاهي داشته باشند.
 • بیش از حد پایین بودن ارتفاع دسته های صندلی ممکن است باعث شود تا شما برای استراحت دادن ساعد، به یک طرف بدن متمايل شويد. این کار می تواند باعث خستگی گردن، شانه ها و پشت گردد. همچنین اگر ارتفاع دسته های صندلی بیش از حد بالا باشد موجب شود تا شانه ها را بالا آورده و در نهايت گردن و شانه هاي كاربر خسته خواهد شد.
 • دسته صندلی باید پوشش نرم و لبه های گردي ، داشته باشد. دسته های صندلی با پوشش سفت یا آنهایی که لبه های تیز دارند، اعصاب و عروق خونی واقع در ساعد را تحریک مي نمايند. این تحریک می تواند باعث درد یا سوزش در انگشتان، دست و بازو شود.
 • پایه های صندلی

اگر چرخ دار بودن پایه صندلی، به شما در انجام راحت تر کار کمک می کند در این صورت بهتر است كه از صندلي چرخان استفاده كنيد. صندلی کمتر از پنج پایه چرخ دار، به احتمال خيلي زيادي ثبات ندارد.  چرخ های صندلی بايد با نوع پوشش کف محل کار تناسب داشته باشد تا بتواند و به راحتی بر روی کف اتاق حرکت كند. همچنین بعد از نشستن روی صندلی، چرخ ها ثابت مانده و حرکت نداشته باشند.

تنظیمات صندلی

صندلی می تواند از نوع قابل تنظیم یا غیرقابل تنظیم باشد. برای آن که هنگام کار، در حالت  نشسته بر روی صندلی مقابل میز، راحت باشید باید صندلی را براساس مواردي كه در ذيل به آن ها اشاره مي كنيم تنظیم کنید:

تنظیم تکیه گاه بازو صندلی

دسته صندلی را به گونه اي تنظیم کنید که هنگام  قرار دادن ساعد روی آن، بازو آزاد باشد. اگر در هنگام کار،  از تکیه گاه بازو استفاده می نمائید باید تکیه گاه بازو را در ارتفاعی قرار دهيد که حین کار، علاوه بر آزاد بودن بازوها، آرنج نيزدر زاویه90 تا 110 درجه قرار بگيرد و نیز کف دست و ساعد در یک راستا و در ارتفاع سطح کار قرار گیرند. اگر دسته های صندلی، غیرقابل تنظیم بوده و در ارتفاع خیلی پاییني باشد، با گذاشتن بالشتک روی آنها، ارتفاع سطح تکیه گاه بازو را بالاتر بیاورید به گونه اي كه راحت تر باشد.

تنظیم ارتفاع نشیمنگاه صندلی

ابتدا روبروی  صندلی نشسته و سطح نشیمنگاه به اندازه زانوی خود پايين بياوريد. سپس روی صندلی مقابل میز کار، به نحوی بنشینید که  بین لبه جلویی نشیمنگاه و و پشت زانو حداقل 5/2 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. در این حال سطح نشیمنگاه را به اندازه اي پايين بياوريد که شانه ها آزاد و آرنج ها تا سطح کار پايين باشد،سطح کار، سطحی است که دست در آن سطح، کار انجام می دهد که می تواند مثلا سطح میز یا سطح صفحه کلید باشد. همچنین پشت زانوها نيز زاویه 90 درجه یا کمی بیشتر داشته و رانها با كف اتاق موازي باشد و فشاري را تحمل نكنند. پس از انجام این کار، اگر تمام کف پا  به راحتی روی زمین قرار نگرفت باید از زیر پایی استفاده کنید تا پاهاي شما روي زمين قرار گيرد و شما حالت با ثباتي را داشته باشيد.

البته اگر انجام کار بر روی میز اهميت چنداني ندارد و هدف، فقط نشستن راحت روی صندلی است. در این صورت بجای درنظر گرفتن ارتفاع سطح کار، نشیمنگاه را در ارتفاعی تنظیم كنيد که کف پاها روی زمین قرار گیرد. در شرایطی که ارتفاع نشیمنگاه صندلی قابل تنظیم نيست اگر ارتفاع نشیمنگاه صندلي پایین بود  می توانید یک بالش نرم و صاف در نشیمنگاه صندلي قرار دهید تا سطح نشيمنگاه صندلي بالا بيايد و اگر ارتفاع نشیمنگاه بیش از حد بالا بوده و پاهاي شما آويزان باشد ، باید کف پاهای خود را روی زیرپایی قرار دهید.

تنظیم تکیه گاه پشت صندلی

اگر پشتی صندلی قابل تنظیم باشد آن را باید در ارتفاعی تنظیم کردکه برآمدگی پایین پشتی صندلی، در قوس ناحیه کمر قرار گیرد تا کمر و ستون مهره ها راحت باشد. هنگام تکیه دادن به پشتی، رانها موازی با کف اتاق و نیز زاویه بین ران و تنه، کمی بیشتر از 90 درجه باشد تا راحتي بيشتري را تجربه كنيد. اگر عمق نشیمنگاه صندلی زیاد بوده و هنگام تکیه دادن به پشتی، لبه جلویی نشیمنگاه به پشت زانوهای شما فشار وارد می نماید، بالش کوچکي را بین پشتی صندلی و ناحیه کمری خود بگذارید تا بدن شما کمی به جلو صندلی آمده و پشت زانو در تماس بالبه جلویی نشیمنگاه نباشد.

صندلی های ارگونومیک یا طبی باید به گونه ای باشد که فرد هنگام نشستن بر روی آن پاها و بازوهایش به حالت عمود، ران ها، کف پا و همچنین ساعد نیز در حالت افقی قرار گیرند.

این نوع صندلی ها باید به گونه ای طراحی و تولید شوند که از منقبض شدن خون در قسمت زانوها جلوگیری کند تا فرد كاملا راحت باشد. به این صورت که بخش میانی صندلی ارگونوميك به گونه ای باشد که زانوها براحتي حركت كرده و خون نيز براحتي جريان داشته باشد. در واقع هنگام بلند شدن از روی صندلی احساس خشکی و درد در زانو ها نداشته باشد.

صندلي ارگونومي بايد با اصول ساخته شود تا كاربراني كه از آن استفاده مي كنند بتوانند براحتي كارهاي لازم را انجام دهند.

شرکت ساجیران این امکان را برای تمامی مشتریان خود فراهم کرده است که به صورت حضوری از انواع مبلمان اداری به‌ویژه صندلي ارگونوميك در انواع طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بازدید کنند تا بتوانند با لمس آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین متریالی که در آن‌ها استفاده شده است را به‌خوبی احساس کنند و براساس معیارهای راحتی، استحکام، طراحی آرگونومیک و زیبایی منحصربه‌فرد که در تمامی محصولات این شرکت وجود دارد، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشند. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید مبلمان اداری به این مجموعه بياييد و از تمامی محصولات برتر، در سبک‌ها و طراحی‌های گوناگون و منحصر‌به‌فرد دیدن کنید تا بتوانید با صرف هزینه مقرون‌به‌صرفه بهترین و شیک‌ترین مبلمان اداری را انتخاب کنید. با خرید محصولات ساجیران می‌توانید اتاق کار منحصربه‌فردی برای خود داشته باشید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاه (1)

 1. محمد
  2023-01-26

  ممنون از سایت خوبتنون من یک صندلی ارگونومیک خریداری کردم خیلی ازش راضیم هم بابت پست هم بابت قیمت های مناسب

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *