آوریل 25, 2021 طراحی فضای اداری برای کاهش استرس در محل کار

طراحی فضای اداری برای کاهش استرس در محل کار

وجود استرس در محل کار ، فرسودگی شغلی ، ساعت های کاری طولانی و شرایط کاری نه چندان مناسب باعث افزایش سطح استرس کارمندان در سال های اخیر شده است. از این رو طراحی فضای اداری برای کاهش استرس ، بهره وری را افزایش داده و به کارمندان کمک کند تا در شغل خود به موفقت های بیشتری دست پیدا کنند.

استرس نه تنها باعث کاهش بهره وری می شود بلکه تاثیری مستقیمی بر روی سلامتی کارکنان و کارمندان دارد؛ از این رو طراحی فضای اداری برای کاهش استرس کارکنان باید جزو اولویت های هر سازمانی قرار گیرد.

طراحی درست و اصولی محل کار و استفاده از لوازم اداری به روز ، کاربردی و زیبا مانند مبلمان اداری ، پارتیشن اداری و … ، تاثیر مستقیمی بر سلامت روحی و روانی کارکنان دارد. که نتیجه این تاثیر افزایش بهر وری کارکنان و در نتیجه افزایش بهر وری سازمان خواهد بود.

در این مقاله به چند راه کار در جهت طراحی فضای اداری برای کاهش استرس در محل کار اشاره خواهیم کرد که می توانند برای شما مفید واقع شوند.

راهکار های طراحی فضای اداری برای کاهش استرس

استفاده از گیاهان در طراحی فضای اداری

تاثیر طبیعت بر روحیه انسان غیر قابل انکار است. استفاده از گیاهان در اطراف دفتر کار باعث ایجاد احساس آرامش در محیط های شلوغ اداری شود. گیاهان نه تنها برای بهبود کیفیت هوا مفیدند بلکه باعث تقویت روحیه ، کاهش فشار خون و کاهش هورمون های استرس زا نیز می شوند.

البته این موضوع فقط شامل گیاهان نمی شود. از مواد طبیعی دیگر مانند چوب و سنگ نیز می توان استفاده کرد. مانند استفاده از آن ها بر روی دیوارها یا مبلمان که باعث می شود فضا از آن حالت خشک اداری خارج شده و به محیط شاداب تبدیل شود.

طراحی مناطقی برای استراحت در طراحی فضای اداری

سپری کردن تمام طول روز در پشت میز کار می تواند تأثیر زیادی بر سلامت روحی و جسمی کارمندان داشته باشد. طراحی مناطقی با مبلمان راحت ، دستگاه های قهوه ساز و حتی مسیرهای پیاده روی می تواند افراد را به فعالیت بیشتر ترغیب کند.

این کار باعث رفع خستگی کارمندان و فرار از محیط تکراری پشت میز ها می شود. همچنین باعث سرزندگی و شادابی روحیه آن ها می شود که نقش مهمی در رفع استرس افراد دارد.

کنترل کردن صدا های مزاحم

سر و صدا های اضافی یکی از عوامل اصلی ایجاد حواس پرتی استرس در دفتر کار است. از این رو کنترل سطح صدا می تواند کمک زیادی به کاهش استرس در محیط کار کند.

به عنوان مثال استفاده از موادی که جاذب صدا هستند و یا پرده های ضخیم و سنگین ، می تواند برای ایجاد مناطق ساکت و آرام در فضای کار مفید باشند.

استفاده از رنگ ها در محیط کار

تاثیر رنگ ها بر روحیه افراد غیر قابل انکار است. استفاده های هوشمند ، مناسب و درست از رنگ ها می تواند فواید قابل توجهی داشته باشد زیرا رنگ ها می توانند شاخص های روانشناختی را در مورد چگونگی استفاده از یک فضا را نشان دهند.

در طراحی فضاهای کاری معمولاً از رنگ های روشن ، که باعث ایجاد جنب و جوش و انرژی می شوند ، استفاده می شود. این در حالی است که طراحی مناطقی برای تمرکز ، رنگ های ملایم و خنثی را می طلبد.

رنگ های محبوت تری مانند آبی ، بنفش و یا سبز تأثیر آرام بخشی بر روی افراد داشته باشد و  خستگی را کاهش دهد از این رو گزینه های مناسبی برای استفاده در محیط کاری برای کاهش استرس هستند.

طراحی مقدار مناسب فضا

در اختیار داشتن فضای مناسب برای هر کارمند بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری از دفاتر طراحی به گونه ای است که کارمندان احساس تنگنا و خفگی کنند؛ چیزی که می تواند سطح استرس را افزایش داده و مانع بهره وری شود.

افراد باید احساس کنند که فضای شخصی مناسب را در اختیار دارند. بدون احساس حریم خصوصی، کار کردن دشوار و استرس زا است. از این رو سازمان ها باید فضای موجود را بهینه کنند تا هر کارمند میزان مناسبی فضای شخصی در اختیار داشته باشد.

استفاده بیشتر از نور طبیعی

نور طبیعی در طراحی فضای اداری برای کاهش استرس نقش مهمی دارد. نور طبیعی باعث تقویت خلق و خو و افزایش روحیه افراد می شود. همچنین می تواند داشتن خواب بهتر و سطح انرژی بالاتر کمک کند و به عاملی مفید برای کنار آمدن بهتر با شرایط استرس زا تبدیل شود.

مناطقی که در وسط ساختمان ها واقع شده اند از تا حدودی از نور طبیعی بی بهره اند. از این رو استفاده از پارتیشن های شیشه ای مات می تواند به رسیدن میزان بیشتر نور به این نقاط کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟