مارس 31, 2021 فضای اداری ایده آل

ویژگی‌های یک فضای اداری ایده آل

بسیاری از کارفرمایان دریافته اند که ویژگی ‌های یک فضای اداری ایده آل ، محیط دفتر و فضای کاری مناسب به طور مستقیم بر روی رضایت ، خلاقیت و بهره وری کارکنان تأثیر می گذارد . در اواخر دهه ۹۰ ، این روند شتاب گرفت ، به طوری که بسیاری از شرکت های فناوری نه تنها در توسعه محصول بلکه در طراحی فضای کاری خود نیز به نوآوری  روی آوردند .

اداره ها ، شرکت ها و محیط های کاری اغلب به صورت بسیار کلیشه ای ، به عنوان فضایی خسته کننده ، خفه کننده و با مکعب های کوچک به تصویر کشیده و طراحی شده اند . فضای که شامل این ویژگی های منفی و زننده باشد به طور قطع خلاقیت را تخلیه می کند ، از همکاری و تعامل جلوگیری می کند و در نتیجه باعث کاهش محسوس بهره وری خواهد شد .

اما در سال های اخیر و به خصوص بعد از دهه ۹۰ میلادی ، شرکت هایی فناوری شهرت خود را از ایجاد فضا های کاری شگفت انگیز و کارآمد به دست آوردند . در نتیجه ، آن ها بهترین و درخشان ترین افراد را جذب خود کردند و با خلاقیت بالا و ایجاد فضای کاری مناسب و ایده آل توانستند بیشترین بهره را از کارمندان خود ببرند .

اخیراً بسیاری از شرکت ها و کارفرمایان با تقلید از شرکت های فناوری محور به این نتیجه رسیده اند که یک فضای کاری ایده آل چه تاثیرات مثبتی در افزایش بهره وری و راندمان کسب و کارشان خواهد داشت از این رو بسیاری از شرکت های بزرگ به تدریج به سمت فضاهای کاری باز ، خلاقانه و مشترک پیش می روند . فضاهایی که بیشتر در شرکت های کوچک و خلاق دیده می شوند ، اکنون در محیط های بزرگ شرکتی نیز به امری عادی تبدیل شده اند .

حتی اگر به طور اساسی نخواهیم برای ایجاد یک فضای کاری ایده آل تلاش کنیم ، با ایجاد تغییرات در دکوراسیون فضای کاری به خصوص لوازم اداری مانند مبلمان اداری و پارتیشن اداری ، می توان کمی به آن نزدیک شد .

 

ویژگی هایی که برای ایجاد یک فضای اداری ایده آل باید رعایت شوند

در عمل ، ممکن است داشتن یک طرح ایده آل و اجرای آن کمی دشوار و پیچیده به نظر بیاید ، اما ویژگی­ های ذکر شده در زیر به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر بتوانید به برنامه ریزی و اجرای طرح مورد نظرتان بپردازید  :

 

 چیدمان درست و کاربردی

چیدمان دفتر باید به گونه ای طراحی شود که مانعی برای جریان کار کارمندان نباشد و آن ها بتوانند کار خود را روان و بدون هیچگونه مانعی انجام دهند .حرکت کارمندان در فضای اداری باید به حداقل ممکن برسد در واقع کار فردی باید از نقطه شروع آن تا پایان کار در نظر گرفته شود و پرسنل ، تجهیزات و غیره باید به ترتیب مرتب شوند .

 

فضای کافی برای کارکنان و تجهیزات

باید فضای کافی برای هر کارمند و تجهیزات وی فراهم شود . داشتن فضای کافی و مناسب تاثیر به سزایی در نحوه کار هر کارمندی دارد .

همچنین فضای کف محیط باید به گونه ای طراحی شود که فاقد پارتیشن ، ستون و … باشد (تا آنجا که ممکن است) تا مانعی برای حرکت و مشاهده آزاد برای کارمندان نباشد و آن را تسهیل کند . این امر به ایجاد تعامل بیشتر بین کارمندان کمک فراوانی خواهد کرد .

 

ایجاد فضایی برای تعامل

جلسات و همکاری در پروژه های بزرگ باعث می شود کارمندان بدانند که در محل کارشان مفید و تاثیرگذار هستند . همچنین کار جمعی روی مشکلات سخت می تواند بهره وری را بسیار بهبود بخشد . همه این موارد به افزایش روحیه کارمندان کمک خواهد کرد .

از این رو باید فضایی را به امر اختصاص دهید . فضایی که بتوانید جلسات مهم را در آن برگذار کنید و همچنین فضایی باشد برای گرد هم آمدن کارمندان به منظور ایجاد تعامل بین آن ها و کار فرمایانشان .

 

امکانات خدماتی

در زمان برنامه ریزی چیدمان دفتر کار و هر محیط اداری ، باید فضای کافی برای ارائه خدمات مناسب به کارمندان در نظر گرفته شود .

خدماتی از قبیل ارتباطات داخلی ، آسانسور ، آب آشامیدنی ، غذاخوری ها و … فراهم شود . این کار برای عملکرد کارآمد کارمندان ، کار اداری و همچنین راحتی جسمی کارکنان دفتر ضروری است . همچنین فضایی برای استراحت کارمندان نیز باید در نظر گرفته شود . قطعا کارمندی که استراحت نیم روزی مناسبی داسته باشد به مراتب کارآمد تر خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟