گالری ما

اطلاعات تماس

دکوراسیون داخلی منزل کوچک

بنظر می‌رسد زندگی کردن در یک خانه یا آپارتمان کوچک کار دشواری باشد به نحوی که جا دادن لوازم ضروری منزل در آن یک چالش بزرگ برای هر کدام از ما باشد. اینکه ما بتوانیم لوازم ضروری زندگی را در منزل خود جا بدهیم که بعد قضیه است و بعد دیگر آن که چالش بزرگ‌تری محسوب می‌شود، تلاش برای تناسب و همخوانی لوازم با یکدیگر است که در زیبا جلوه دادن دکوراسیون منزل نقش بسزایی دارد. خوشبختانه طراحی و دکوراسیون منزل کوچک به یک فضای رقابتی و سرگرم‌کننده تبدیل شده‌است، یعنی طراحان برای دکوراسیون باید هر چیزی را به نحوی طراحی کنند که علاوه بر کارآمد بودن، فضای کمی را نیز اشغال کند. هر چقدر راه‌حل‌های هوشمندانه‌تری برای موانع ارائه شود ، در نهایت ارزش آن کار بالاتر می‌رود.

ما در این بخش از مقاله ساجیران با معرفی چند ایده ساده اما کاربردی به شما کمک خواهیم کرد تا از هر فضا نهایت استفاده را بکنید و دیگر نگران این نباشید که خانه کوچکی دارید. در ادامه این مقاله به جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل کوچک نیز خواهیم پرداخت. دیگر مهم نیست که شما در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید یا یک اتاق نقلی دارید، تنها کافی است این تکنیک‌ها و ایده‌ها را بکار بگیرید تا در عین حفظ سبک، فضا را بزرگ‌تر جلوه دهید. در این مقاله علاوه بر موارد ذکر شده به بررسی چند نمونه دکوراسیون داخلی منزل کوچک نیز خواهیم پرداخت.

چند نمونه دکوراسیون داخلی منزل کوچک

تاثیر رنگ‌های مورد استفاده در دکوراسیون

برای طراحی یک دکوراسیون جذاب و خیره کننده همیشه نیاز به صرف هزینه‌های هنگفت نیست. اگر انتخاب شما برای دکوراسیون داخلی خانه کوچک ساده یک طرح ساده و کم هزینه است بهترین پیشنهاد ما به استفاده از رنگ‌های براق و روشن است. رنگ‌هایی که درخشندگی بالایی دارند، منعکس کننده هستند و با ایجاد خطای دید فضا را بزرگتر و دلبازتر جلوه می‌کنند. یک ترکیب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخل خانه کوچک استفاده از رنگ‌های خنثی و سرد است مانند: سفید، طوسی، آبی کم رنگ و غیره. یکی از زیباترین دکوراسیون‌ها مطلق به دکوراسیون داخلی منزل کوچک سفید است که علاوه بر احساس آرامش، تمیزی و بزرگی را نیز القا می‌کند. اثر این رنگ‌ها روی فضای خانه همانند اثر آینه است. از این رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی خانه کوچک مدرن بیشتر استفاده می‌شود. برای نمونه به رنگ‌های به کار رفته در عکس‌های دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک که زیر آمده است توجه کنید:

استفاده از درهای کشویی با پنجره‌های شیشه‌ای

دکوراسیون داخلی منزل کوچک مدرن

استفاده از درهای کشویی با پنجره‌های شیشه‌ای یک سبک زیبا و جذاب و کاربردی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک است که هم دو فضا را از هم جدا می‌کند و هم با عبور دادن نور مشترک، حس زندگی و نشاط  در سراسر فضا ایجاد می‌کند. یکی از قابلیت‌های جذاب درب‌های کشویی این است که در صورت عدم استفاده از آن، در درون دیوار جای می‌گیرد و فضای کمتری نسبت به درهای معمولی (چرخشی) اشغال می‌کند. با هم به مشاهده چند مورد از نمونه‌های درب کشویی در دکوراسیون داخلی منزل کوچک و زیبا می‌پردازیم:

استفاده هوشمندانه از فضای محدود اتاق کوچک

دکوراسیون داخلی منزل کوچک با مبل و جلو مبلی

زمانی که شما یک اتاق کوچک دارید بهتر است قوانین دکوراسیون منزل کوچک را رعایت کنید. به عنوان مثال شما در منزل یک اتاق را هم برای اتاق کار و هم برای اتاق خواب در نظر گرفته‌اید. بنظر می‌رسد که شما به یک میز و صندلی با سبک مبلمان اداری، یک صندلی ریلکسی و یک سرویس خواب نیاز دارید. موارد ذکر شده علاوه بر هزینه زیاد نیازمند فضای بزرگی نیز هست. پس چاره چیست؟ بهتر است برای یک فضای کوچک از یک صندلی با سبک مینیمال استفاده کنید که هم مناسب کار باشد و هم مناسب زمان استراحت شما. مبل اداری هرچند مناسب اتاق خواب نیست اما امروزه مبلمان اداری از آنچنان تنوع بسیاری برخوردار است که به داخل منازل نیز راه پیدا کرده‌است. استفاده از مبل‌های تخت‌خواب‌شو نیز یک روش مناسب است.

برای صرفه‌جویی در فضا می‌توانید از یک میز دیوارکوب استفاده کنید. اگر فضا به اندازه سرویس خواب دارید که می‌توانید یک سرویس خواب جمع و جور استفاده کنید. برای جا دادن بقیه لوازم باید از کمد دیواری‌هایی استفاده کرد که از کف اتاق تا سقف امتداد یافته‌اند، البته باید به این نکته توجه کرد که نباید به کمد دیواری عمق زیادی بخشید، زیرا در این صورت فضای اتاق محدودتر می‌شود. در غیر این صورت سرویس خواب دیوار کوب نیز یک ایده جذاب است. با هم چند نمونه دکوراسیون داخلی منزل کوچک که مناسب اتاق خواب نیز باشد ببینیم:

حذف تمام لوازم اضافی و غیر ضروری

استفاده بیش از حد از اکسسوری تنها موجب هرج و مرج و کوچک جلوه کردن فضا می‌شود. بهتر است در دکوراسیون داخلی مدرن منزل کوچک از اکسسوری‌های جمع و جور و به تعداد کمتر استفاده کنید. حتی شما می‌توانید برای فضای داخل اتاق خواب بجای یک صندلی حجیم و جاگیر از یک صندلی تابی استفاده کنید تا ببینید که فضا چقدر بازتر و بزرگتر به نظر می‌رسد. مثلا بعضی از افراد در دکوراسیون منزل خود از انواع جلو مبلی برای یک ست مبلمان استفاده می‌کنند که اصلا جلوه خوبی ندارد علاوه بر این فضای زیادی را نیز اشغال می‌کند. بنابراین بهتر است برای منازل کوچک از یک جلو مبلی مینیمال و مناسب با سبک دکوراسیون خود استفاده کنید. چند نمونه دکوراسیون داخلی منزل کوچک را با هم مشاهده کنیم:

استفاده از یک وسیله چند منظوره بجای چند وسیله!

دکوراسیون داخلی منزل کوچک با مبل سفید

شما برای استفاده بهینه از فضا بهتر است لوازم خود را هوشمندانه انتخاب کنید. شاید با خود بگویید چگونه امکان‌پذیر است؟ با یک مثال به شما توضیح خواهیم داد. شما برای منزل خود یک میز گرد کوچک تهیه می‌کنید تا وعده‌های غذایی را در کنار اعضای خانواده روی آن صرف کنید. معمولا همه ما یک میز غذاخوری بسیار بزرگ نیز در خانه داریم تا برای مهمان از آن استفاده کنیم. بهترین راه این است که بجای دو سرویس غذاخوری، یک میز غذاخوری مناسب فضای منزل تهیه کنیم و اینگونه فضای خانه را بازتر جلوه کنیم. این مورد را می‌توان به سرویس مبلمان نیز تعمیم داد.

یک از مواردی که فضای زیادی را اشغال می‌کند میز تلویزیون است که خوشبختانه راهکارهای متنوعی وجود دارد تا این چالش برطرف شود. به عنوان مثال می‌توان تلویزیون را روی دیوار نصب کرد ای اینکه بالای شومینه قرار داد و زیبایی خاصی به دکوراسیون منزل خود بخشید. در سال‌های اخیر، در جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل کوچک نیز از شومینه استفاده می‌شود. شاید بنظر شما شومینه جا گیر باشد اما باید بگویم که امروزه با طراحی شومینه در داخل دیوار در فضا صرفه‌جویی می‌کنند و جلوه جذابی به دکوراسیون منزل می‌بخشند. برای مشاهده انواع مبلمان منزل و انواع سرویس‌های غذاخوری به سایت ساجیران مراجعه کنید.

استفاده از آینه برای عمق بخشیدن به فضا

دکوراسیون داخلی منزل کوچک با آینه

استفاده از آینه از قدیم الایام یک ترفند خوب برای عمق بخشیدن به فضا می‌باشد. آینه‌ها فضای شما را بزرگ‌تر، سبک‌تر و مطبوع‌تر می‌کنند. آینه‌ها بدون اینکه فضایی را اشغال کنند به بزرگتر دیده شدن فضا کمک می‌کنند. امروزه از آینه در زیباترین دکوراسیون داخلی منزل کوچک استفاده‌های فراوانی می‌شود. می‌توان از آینه‌های دکوراتیو برای کل یک دیوار استفاده کرد. آینه‌های قدی نیز انتخاب مناسبی برای منازل کوچک است. در پروژه‌های بزرگ نیز از آینه استفاده می‌شود و تنها مختص به منازل کوچک نیست. در اجرای دکوراسیون داخلی منزل کوچک مکان مناسبی باید برای نصب آینه انتخاب شود. به عنوان مثال دیوار پشت سرویس غذاخوری با آینه‌کاری کل آن دیوار و سپس افزودن آینه‌های کوچک‌تر و مشخص‌تر در بالا، نه تنها فضای بازتر و بزرگ‌تری ایجاد می‌کند، بلکه به فضا عمق می‌دهید.

از تمام فضای موجود استفاده کنید!

زمانی که فضای منزل ما کوچک است باید سعی کنیم از هر فضای کوچکی نیز حداکثر استفاده را ببریم. از فضای کمدهای توکار، طاقچه‌ها، پشت در و غیره غافل نشوید و از تمامی موارد ذکر شده به طور هوشمندانه‌ای استفاده کنید تا علاوه بر کاربردی بودن، در زیبایی منزل نیز تاثیر بسزایی داشته باشند. ذکر این نکته ممکن است غیر منطقی بنظر برسد اما بهتر است از لوازم بزرگتر ولی به تعداد کمتر استفاده کنید تا فضا بزرگتر بنظر برسد. مثلا بجای استفاده از دو ست مبلمان کوچک، بهتر این است که از یک مبلمان جادار استفاده کرد. نکته بعدی اینکه بهتر است مبلمان خود را به دیوار نچسبانید، با ایجاد فاصله مناسب بین مبلمان با دیوار به فضا عمق بیشتری می‌بخشید و فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

بنظر می‌‌رسد که یک استفاده مفید از فاصله بین مبلمان تا سقف وجود دارد، می‌توان با استفاده از شلف‌های آویزان از سقف یا شلف‌هایی که به صورت عمودی هستند در دکوراسیون استفاده کرد. این شلف‌ها هم کاربردی هستند و می‌توان لوازم زیادی را روی آن‌ها جا داد و هم اینکه به بلندتر دیده شدن سقف کمک می‌کند. استفاده از پرده‌های بلند که از سقف تا کف امتداد می‌یابند نیز ارتفاع سقف را بلندتر از حد واقعی نشان می‌دهند و بزرگتر جلوه کردن فضا کمک می‌کنند. در طرح دکوراسیون داخلی منزل کوچک به این نکته توجه ویژه‌ای شده‌است.

تاثیر نورپردازی بر منازل و دفاتر اداری

دکوراسیون داخلی منزل کوچک با نور پردازی

فرقی نمی‌کند شما در حال دکوراسیون یک منزل یا یک دفتر کاری کوچک باشید. اگر مسکن شما مجهز به پنجره‌های بزرگ باشد، باید بگویم که بخت با شما یار بوده و می‌توانید از نور به اندازه کافی بهره ببرید و ملک خود را بزرگتر از اندازه واقعی خود به نمایش بگذارید. اگر ملک شما پنجره ندارد یا پنجره‌های آن کوچک هستند یا استفاده از نورپردازی می‌توانید این مسئله را حل کنید و جای نگرانی وجود ندارد. با استفاده از ریسه‌های ال‌ای‌دی در زیر کابینت‌ها و یا شلف‌های موجود به فضا عمق ببخشید. البته زیاده روی در نورپردازی نیز از زیبایی فضا میکاهد.

سبک دکوراسیون متناسب با ابعاد خانه باشد!

باید گفت که انتخاب سبک دکوراسیون یک مسئله کاملا شخصی است و بستگی به سلیقه شما دارد. اما در کل بهتر است برای انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منزل، اول ابعاد منزل را در نظر بگیرید و دوم اینکه تمام لوازم با هم هماهنگ باشند. به عنوان مثال مبلمان کلاسیک و بسیار پر کار و منبت کاری شده مناسب آپارتمان‌های کوچک نیست و به عنوان نمونه مبلمان ال که جای کمتری را اشغال می‌کنند برای منازل منازل آپارتمانی کوچک مناسب‌تر هستند. یک مثال دیگر اینکه زمانی که سبک مورد نظر شما مدرن است، درست نیست که از مبلمان سلطنتی استفاده کنید. بهتر این است که تمامی فاکتورها هماهنگ باشند. زمانی که سبک انتخابی شما مدرن است بهتر است فرش، پرده، اکسسوری‌ها و غیره نیز از همین سبک پیروی کنند و به عنوان مثال اکسسوری‌های برنزی مناسب این سبک نیستند.

تاثیر استفاده از پارتیشن

اگر ملکی که شما تهیه کرده‌اید به طور مناسبی به قسمت‌های مختلف جداسازی و تفکیک نشده‌ است، خوشبختانه یک ایده خلاقانه و جذاب برای آن وجود دارد! که آن استفاده از پارتیشن است. پارتیشن‌ها به دلیل جابجایی آسان و کاربردی بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. شما با بودجه کم اقدام به تهیه پارتیشن می‌کنید و بخش‌های مختلفی مانند پذیرایی را از نشیمن جدا می‌کنید، زمانی هم که نیاز به فضای بیشتری داشتید بدون دردسر آن‌ها را جمع می‌کنید و به مکان دیگری منتقل می‌کنید.

کلام آخر

یکی از چالش‌های بزرگی که امروزه همه ما با آن درگیریم استفاده حداکثری از فضای منزل یا محیط کار است. اجرای دکوراسیون داخلی منزل کوچک دغدغه بسیاری از خانه‌داران است. این مسئله شاید در ظاهر بسیار پیچیده باشد و شما را در ریسمان پیچیدگی خود تحت فشار قرار دهد، اما با اندکی خلاقیت در طراحی متوجه خواهید شد که این چالش پیچیده نیست و با عمیق شدن در مسئله می‌یابید که حتی بسیار ساده است. سلیقه فرد و خلاقیت طراح دست به دست هم می‌دهند و گاهی با حداقل بودجه، بزرگترین تغییرات را ایجاد می‌کنند. ما در این مقاله ساجیران سعی داشتیم تا شما را با راهکارهای ساده آشنا کنیم تا دکوراسیون منزل کوچک برای شما چالشی بزرگ نباشد. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم خانه کوچک خود را دکور کنیم؟

شما برا ی طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک نیازمند خلاقیت بیشتری هستید. بهتر است از میزهای تاشو و دیواری استفاده کنید. از دیوارها کمک بگیرید و نهایت استفاده را از دیوارها داشته‌باشید. از تاثیر آینه بر عمق بخشیدن به فضا غافل نشوید. پرده‌های بلند و آویزان از سقف خطای دید خوبی ایجاد می‌کنند. همچنین از اکسسوری‌های آویزان از سقف استفاده کنید. سعی کنید تابلوها و سایر اکسسوری‌های دیواری را بالاتر از سطح چشم نصب کنید تا با ایجاد خطای دید فضا بزرگ‌تر جلوه کند.

چگونه یک خانه کوچک را به صورت دنج دکور کنیم؟

برای احساس راحتی بیشتر در منزل و دکور کردن خانه به صورت دنج، بهتر است بیشتر فضا را با استفاده از فرش یا موکت یا پارکت بپوشانیم. برای مبلمان خود از شال مبل استفاده کنیم. در یک گوشه از منزل خود صندلی ریلکسی استفاده کنیم و اگر فضای کافی وجود ندارد یک تاب ریلکسی از سقف آویزان کنیم. در جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل کوچک شاهد چنین ایده‌هایی هستیم.

چگونه از فضای یک خانه کوچک نهایت استفاده را بکنیم؟

برای استفاده موثر از فضاهای کوچک بهتر است ترفندهای زیر را بکار بگیریم:

 • از فضای دیوار استفاده کنید.
 • از مبلمان دوگانه استفاده کنید.
 • فضاهای غیر قابل استفاده را بکار بگیرید.
 • از کمد و قفسه‌های توکار استفاده کنید.
 • از درها استفاده کنید
 • به نورپردازی توجه کنید.
 • از آینه استفاده کنید

با استفاده از ترفندهای فوق شاهد تغییرات فوق‌العاده‌ای خواهید بود.

چگونه بدون هزینه زیاد منازل کوچک را دکور کنیم؟

گاهی اوقات ما بودجه زیادی برای تغییر دکور منزل نداریم یا نمی‌خواهیم هزینه زیادی صرف تغییرات کنیم ولی از یکنواختی خسته شده‌ایم و با حداقل هزینه، قصد تغییر دکور منزل را داریم. با استفاده از راهکارهای زیر تغییرات اساسی در دکوراسیون منازل خود ایجاد کنید:

 • رنگ کردن دیوارها بجای کاغذ دیواری کردن
 • رویه کوبی مبلمان بجای خرید ست جدید
 • ایجاد تغییر در اکسسوری‌های قدیمی بجای خرید اکسسوری جدید
 • نورپردازی کنید.با همین هزینه‌های محدود تغییرات محسوس ایجاد کنید.

چه رنگ‌هایی فضا را بزرگتر از آنچه که هست، نشان می‌دهند؟

تمام رنگ‌های سرد و خنثی فضا را بزرگتر از حد واقعی نشان می‌دهند. بعضی از این رنگ‌ها عبارتند از:

 • سفید
 • آبی کم رنگ
 • سبز کم رنگ
 • طوسی
 • شیری
 • آبی تیره
 • و…

با توجه به کاربرد یک اتاق یا هر فضای دیگر رنگ مناسب را انتخاب کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *