گالری ما

اطلاعات تماس

2 1 دکوراسیون مطب پزشک

اکثر افرادی که به مطب پزشک یا کلینیک های درمانی مختلف مراجعه می کنند، حال و احوال پریشان و پر از اضطرابی دارند و به دنبال آرامش و راهی برای پیدا کردن سلامتی خود هستن. اما فرض کنید که با حال نامناسب جسمی یا روحی به مطب یا کلینیک پزشک مراجعه کرده اید و با محیط کدر و اضظراب آور روبه رو می شوید. قطعا در این محیط، بیشتر احساس درد می کنید و حتی روح و روان شما هم تحت تاثیر قرار می گیرد. درست است که بخشی بزرگی از علت بد بودن حال شما مربوط به بیماری است؛ اما قطعا بازتاب های منفی فضا هم به این موضوع دامن می زند. بر همین اساس، اگر پزشک هستید و می خواهید دکوراسیون مطب خود را طراحی کنید، باید به نکات مهمی که در ادامه این مطلب از وبسایت ساجیران ارائه میکنیم، توجه داشته باشید.

تماس با ما

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

اهمیت دکوراسیون مطب پزشک و کلینیک درمانی چیست؟

همیشه یکی از مهمترین موارد برای تمامی افراد، زیبایی ظاهری محیط و تناسب وسایل موجود در آن است؛ این موضوع خصوصا برای محیط های عمومی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. بر همین اساس، اهمیت طراحی دکوراسیون مطب و کلینیک هم بیشتر از قبل می شود؛ اما با این وجود، ضرورت دکوراسیون سازی مطب پزشکان، بر اساس موارد زیر تعیین می شود:

۱. زیبایی و جذابیت محیط

یکی از مهمترین دلایل برای توجه به دکوراسیون مطب پزشکان، زیبایی و جذابیت ظاهری محیط کار است. قطعا شما باید برای کار خود، تجهیزات پزشکی مختلفی را تهیه کنید و فضای کافی را برای کار کردن کارمندان خود به وجود بیاورید. حالا اگر به زیبایی و تناسب تجهیزات از جمله مبل اداری توجه داشته باشید، قطعا فضای کاری شیک و جذابی را ایجاد می کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  پاف مبل چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع و ویژگی های هر مدل

۲. بهره وری بیشتر کارمندان

کارمندان در محیط های کاری منظم و شیک، بهتر کار می کنند و بهره وری آن ها بیشتر می شود. از طرفی در فضاهای کاری شیک، تقاضای پرسنل جدید برای کار کردن در مطب شما هم نسبت به قبل افزایش پیدا می کند.

IMG 4909 min دکوراسیون مطب پزشک

 

۳. جذب و حفظ بیمار

با توجه به این که بیماران با وضعیت های مختلف به مطب و کلینیک مراجعه می کنند، زیبا و متناسب بودن فضا، جزو موارد مهم اهمیت دکوراسیون مطب و کلینیک در جذب و حفظ بیمار است.

اصول کلی دکوراسیون مطب پزشک و کلینیک درمانی چیست؟

با توجه به اهمیت توجه به دکوراسیون مراکز پزشکی، باید به نکات مختلفی در این حوزه دقت کنید. دکوراسیون داخلی فضای کار، نشان دهنده شخصیت پزشک است؛ از همین رو پیشنهاد می کنیم که اصول کلی دکوراسیون اداری برای مطب و کلینیک را رعایت کنید:

۱. دکوراسیون باید همخوانی با خدمات پزشکی داشته باشید.

در وهله اول باید به نوع خدمات خود به بیماران دقت کنید و بر اساس آن، به دنبال خرید تجهیزات مختلف مانند صندلی انتظار برای دکوراسیون باشید. قطعا نوع دکوراسیون مطب های کودکان، با بیماران بزرگسال کاملا متفاوت است. بر همین اساس، تمامی تمرکز خود را روی حوزه پزشکی خاصی قرار دهید.

۲. به قسمت پذیرش مطب دقت کنید.

یکی از مهمترین قسمت های مطب پزشکان، پذیرش است؛ چرا که افراد پرسش سوال ها و بیشتر کارهای اداری خود را در این قسمت انجام می دهند. بر همین اساس پیشنهاد می کنیم که حتما میز کانتر و گیشه استاندارد و زیبایی را برای منشی تهیه کنید.

 

۳. از رنگ های شاد استفاده کنید.

بر اساس روانشناسی رنگ ها، رنگ های موجود در مطب پزشکان، تاثیر زیادی بر روحیه بیماران می گذارند. بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای مطب و کلینیک خیلی مهم است. شما با وجود رنگ مناسب می توانید مراجعه کنندگان را آرام کنید یا برعکس، باعث تشویش دردهای آن ها شوید. بنابراین اگر دانش و مهارت کافی در این زمینه را ندارید، حتما از متخصصان دکوراسیون داخلی مشورت بگیرید. پیشنهاد می کنیم که در مراکز درمانی، از رنگ های روشن برای مبل و صندلی اداری استفاده کنید و رنگ های تند را هم به کار نگیرید. مثلا به کار گیری رنگ قرمز، باعث ایجاد حس خشم در بیماران می شود و نباید در مطب پزشکان استفاده شود.

۴. مبلمان اداری مناسبی را برای مطب تهیه کنید.

با توجه به این که اغلب مراجعه کنندگان باید زمان زیادی را برای رسیدن نوبت خود منتظر باشند، انتخاب مبلمان اداری استاندارد، اهمیت زیادی بر افزایش حس رضایت آن ها دارد. شما می توانید مبلمان های اداری یک تا چند نفره را در فضای مطب خود قرار دهید. از طرفی وجود صندلی انتظار ارگونومیک و راحت هم به شما در ایجاد حس آرامش برای بیماران کمک می کند. همچنین می توانید در سالن انتظار، تلویزیون یا کتابخانه هم قرار دهید تا افراد در زمان استراحت، مشغول باشند.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  طراحی مبلمان اداری، منزل و شهری چه اصولی دارد؟ بررسی ویژگی های هر 3

Untitled 8 دکوراسیون مطب پزشک

۵. میز و صندلی اداری استاندارد تهیه کنید.

جدای از مراجعه کنندگان، کارمندان و پرسنل کلینیک هم باید در بهترین شرایط مشغول به کار باشند تا بر روحیه و نوع برخورد آن ها تاثیر منفی نداشته باشد. میز اداری و صندلی هر کدام از پرسنل باید کاملا ارگونومیک و راحت باشند تا باعث آسیب به ستوان فقرات افراد نشود. از طرفی توجه کنید که انتخاب مبلمان اداری متناسب با فضای مطب یا کلینیک، با انتخاب بهترین میز و صندلی تفاوت زیادی دارد؛ از همین رو نباید به صورت یکسان تهیه شود.

۶. لوازم خاص برای مطب تهیه کنید.

برای تزئین و نمایش شخصیت پزشک، می توانید وسایل خاص مانند تابلوهای هنری یا پزشکی را هم برای مطب تهیه کنید. همچنین حتی می توانید نکات پزشکی مختلفی را برای افزایش اطلاعات عمومی افراد روی پارتیشن اداری اتاق ها یا دیوارها بچسبانید.

۷. افتخارات و مدارک پزشکی خود را در معرض دید قرار دهید.

اگر به عنوان پزشک افتخارات، جوایز و گواهینامه های مختلفی دارید، می توانید برای جلب رضایت مخاطبان، آن ها را در معرض دید قرار دهید. با این کار، آمادگی اولیه ذهنی مراجعه کنندگان نسبت به شما وجود می آید و می توانید ارتباط بهتری با آن ها برقرار کنید.

۸. به نورپردازی محل کار خود توجه کنید.

نورپردازی برای محیط های درمانی اهمیت زیادی دارد؛ چرا که به آرام کردن محیط و دور کردن حس های بد کمک می کند. پیشنهاد می کنیم که از دو نوع نور مستقیم و غیر مستقیم برای روشنایی محیط استفاده کنید. همچنین در نورپردازی مناسب محل کار استفاده از رنگ های ترکیبی هم پیشنهاد می شود. البته تا جایی که می توانید، از نور طبیعی خورشید بهره مند شود.

  1. قسمت های داخلی مطب یا کلینیک را جدا کنید.

در بسیاری از مطب ها که چند نفر از بیماران همزمان در اتاق پزشک هستند، اغلب آن ها احساس نارضایتی دارند؛ از همین رو حتما فضای جداگانه ای برای ویزیت و معاینه ایجاد کنید. حتی اگر مطب شما فضای کافی برای این کار ندارد، می توانید با کمک پارتیشن چوبی، اتاق خاص معاینه را ایجاد کنید.

۱۰. تجهیزات استاندارد پزشکی را متناسب با مبلمان اداری تهیه کنید.

وسایل تخصصی برای معاینه و درمان، قطعا به صورت خاص تولید می شوند؛ اما برای خرید صندلی ها و تخت های معاینه، بهتر است که به دنبال رنگ هماهنگ با مبلمان اداری باشید. مثلا اگر مبلمان مطب به رنگ سبز است، صندلی آزمایشگاهی را هم به همین رنگ یا ترکیب با آن خرید کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  طراحی فضای کار اشتراکی چطور باید باشد؟ مزایا، معایب و نکات طراحی فضای کار اشتراکی

۱۱. فضای مناسبی برای ذخیره پرونده های بیماران داشته باشید.

قطعا اطلاعات پرشکی بیماران اهمیت زیادی برای شما دارد؛ از همین رو حتما فایلینگ اداری را برای مطب یا کلینیک خود تهیه کنید. با این کار هم از پرونده های بیماران محافظت کرده اید و هم با خرید هماهنگ میز و صندلی اداری، زیبایی فضا بیشتر می شود.

۱۲. امکانات رفاهی را برای مراجعه کنندگان ایجاد کنید.

برخی از امکانات معمول در تمام مراکز اداری از جمله سطل زباله متناسب با فضا و موارد مربوط به حوزه پزشکی خود مانند لباس مخصوص و چوب لباسی را هم بر اساس فضا قرار دهید.

بهترین تجهیزات مربوط به کلینیک درمانی و مطب پزشک را از کجا تهیه کنیم؟

قطعا پیدا کردن تمامی لوازم مربوط به دکوراسیون مطب و هماهنگی آن ها به صورت جداگانه خیلی سخت است؛ از همین رو پیشنهاد می کنیم که تمامی این موارد را از فروشگاه های تجهیزات اداری خرید کنید. در حال حاضر فروشگاه های اینترنتی مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند که می توانید برای خرید تجهیزات اداری به آن ها مراجعه کنید؛ اما اگر می خواهید همزمان از کیفیت و زیبایی مطمئن شوید، از محصولات وبسایت ساجیران دیدن کنید. ساجیران تولید کننده انواع لوازم اداری مانند میز و صندلی و مبلمان است و به شما در خرید مطمئن کمک می کند.

نتیجه گیری

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی برای تمامی مراکز اداری از جمله مطب و کلینیک پزشکی بسیار زیاد است؛ از همین رو اگر می خواهید بیماران در مطب شما احساس راحتی و رضایت داشته باشند، حتما نکات مهم درباره طراحی دکوراسیون مطب از جمله استفاده از پارتیشن آلومینیوم و تجهیزات دیگر را رعایت کنید. همچنین اگر به دنبال مشاوره در خصوص چیدمان و انتخاب بهترین لوازم برای دکوراسیون هستید، مشاوران متخصص ما در وبسایت ساجیران به شما کمک می کنند.

IMG 4873 min دکوراسیون مطب پزشک

سوالات متداول

در انتخاب صندلی مناسب برای بیماران و پرسنل به چه نکاتی توجه کنیم؟

صندلی انتظار بیماران و پرسنل باید کاملا راحت باشد و بر اساس اصول ارگونومی ساخته شود.

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون مطب یا کلینیک چیست؟

پیشنهاد می کنیم که از رنگ های شاد مانند سفید، سبز، آبی، طوسی و بژ برای این فضاها استفاده کنید.

مهمترین نکته برای طراحی دکوراسیون مطب یا کلینیک چیست؟

طراحی دکوراسیون محیط باید بر اساس رده سنی بیماران و تخصص پزشک انجام شود.

بهترین مبلمان اداری برای مطب های کوچک چیست؟

شما می توانید از مبل های اداری ردیفی یا صندلی انتظار برای محیط های کوچکتر استفاده کنید.

نحوه خرید تجهیزات از وبسایت ساجیران چگونه است؟

در صورت وجود نمایندگی حضوری در شهر خود، می توانید به صورت مستقیم خرید کنید و در غیر این صورت، از طریق سایت ساجیران سفارش خود را ثبت کنید.

 

امتیاز شما به این مقاله

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *