گالری ما

اطلاعات تماس

اصول نورپردازی دفتر کار،اهمیت و مزایای آن در محیط های اداری در ساجیران

باور غلط بسیاری از افراد بر این است که تنها وصل کردن چند عدد چراغ ساده در قسمت های مختلف، روشنایی محیط تامین می گردد؛ این در حالی است که بسیاری از نورپردازی های دفتر کار، به طرز کاملا غلطی انجام می شود.

شاید خود افراد متوجه این غلط بودن نورپردازی نشوند؛ اما اگر نوع اصولی نورپردازی را بررسی کنید، حتما متوجه این موضوع خواهید شد. از طرفی نور پردازی دفتر کار یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد در دکوراسیون داخلی است. بنابراین با این وجود ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله از وبسایت ساجیران، نورپردازی اصولی دفتر کار را به شما ارائه دهیم.

تماس با ساجیران

اهمیت نورپردازی دفتر کار چیست؟

به طور کلی زمانی که شما وارد محل خاصی می شوید، در ابتدا نور آن جا شما را به خود جذب می کند؛ بنابراین باید نور را به عنوان مهمترین و اصلی ترین مورد در دکوراسیون داخلی بدانیم. نور با ایجاد جلوه بیشتر به محیط، باعث زیباتر شدن وسایل موجود می شود. توجه کنید که اهمیت نورپردازی در محیط اداری به قدری زیاد است که افراد هزینه های زیادی را برای آن صرف می کنند. برخی از موارد مهم درباره اهمیت نورپردازی محیط اداری به شرح زیر است:

۱. حفظ سلامت کارکنان

اولین و اصلی ترین اهمیت نورپردازی دفتر کار،حفظ سلامت افراد موجود در آن محیط است. در حال حاضر تحقیقات علمی زیادی وجود دارد که کمبود نور در فضا را عامل اصلی بیماری های سردرد، افسردگی و دیگر بیماری های جسمی مانند ضعیف شدن چشم می دانند. همین موضوع سبب می شود که شما با ایجاد نورپردازی اصولی، مانع از بروز این بیماری ها شوید.

۲. افزایش انرژی محیط

قطعا هیچ کس نمی تواند در محیط تاریک و بدون نور، انرژی و نشاط خوبی را برای کار کردن داشته باشد؛ از همین رو شما می توانید با نورپردازی درست و استاندارد، باعث افزایش انرژی در کارمندان باشید.

۳. افزایش بهره وری کارکنان

کارمندان به طور متوسط باید حدود ۷ یا ۸ ساعت از روز را در محیط کار بگذارنند. از طرفی جدای از این موضوع، با قرارگیری در محیط به طور طولانی مدت و خسته شدن چشم، بهره وری کارمندان کم کم کاهش پیدا می کند. بنابراین وجود نور کافی در محیط کار این امکان را فراهم می کند که افراد مدت زمان بیشتری را بدون خستگی چشم ها کار کنند.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  ویژگی های لوستر اداری، بررسی انواع آن و اهمیت وجود لوستر

۴. صرفه جویی در مصرف انرژی

در بسیاری از اداره ها، به دلیل استفاده بی رویه از لامپ های مختلف، مصرف انرژی بیشتر از حد عادی می شود؛ در حالی که اگر این نورپردازی به شکل اصولی و صحیح انجام شود، حتی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم است.

نورپردازی دفتر کار

نورپردازی محیط اداری چه تاثیری بر دکوراسیون می گذارد؟

شاید با خود بگویید وجود نور در محیط کار، تنها باعث روشن تر شدن فضا می شود؛ اما جالب است بدانید که حتی زیبایی دکوراسیون داخلی اداره شما هم به نوع نورپردازی آن بستگی دارد. شما می توانید با نورپردازی درست، به مبلمان اداری خود هم جلوه خاصی هدیه دهید. اگر به دنبال تاثیرات نورپردازی بر دکوراسیون داخل هستید، موارد زیر را بررسی کنید:

۱. بزرگتر نشان دادن فضا

برخی از اداره ها، دارای فضای بسیار کوچک و تاریک هستند. استفاده از نورپردازی درست باعث می شود که شما فضای اداری خود را بزرگتر از آن چیزی که هست، جلوه دهید. همچنین حتی اگر دیوارها و صندلی اداری شما هم رنگ تیره و کدری دارد، با استفاده از نورپردازی می توانید آن ها را روشن تر قبل کنید.

۲. برجسته سازی وسایل اداری

در هر اداره حتما از وسایل خاصی برای تزئیین و زیبایی بیشتر استفاده می شود. از طرفی شاید شما بخواهید که تابلوی افتخارات شرکت خود را برجسته تر از تمامی اشیا موجود در محیط نشان دهید. اگر نورپردازی به صورت هدف دار انجام شود، برخی از وسایل اداری دکوراسیون اداری شما بسیار خاص تر جلوه داده می شود.

۳. نمایش هماهنگی بین اجزای اداری

زمانی که شما نورپردازی مناسبی برای محیط کار خود داشته باشید، می توانید ناهماهنگی بین رنگ های موجود در اشیا اداری را هم از بین ببرید. تابش نور استاندارد بر وسایل تیره باعث روشن تر شدن آن ها می شود. از طرفی نور ملایم به وسایل خیلی روشن و براق هم باعث ایجاد هماهنگی با وسایل تیره تر است؛ بنابراین زیبایی دکوراسیون بیشتر از قبل می گردد.

انواع نورپردازی چیست؟

نورپردازی هایی که در محیط های اداری استفاده می شود، به شکل های مختلفی وجود دارد؛ از همین رو شما می توانید بر اساس نوع دکوراسیون داخلی خود، از انواع نورپردازی های زیر استفاده کنید:

۱. نورپردازی عمومی

به طور کلی متداول ترین نوع نورپردازی اداری، با عنوان نورپردازی عمومی مشخص می شود. فضای کلی اکثر اداره ها به این شکل نورپردازی انجام می گردد. در این نوع نورپردازی، انتخاب منابع نوری اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین افراد برای نورپرداری عمومی، اکثرا از منابع نوری سقفی بهره مند می شوند.

توجه کنید که چراغ های سقفی ریلی، پنل های ال ای دی و دیوار کوب ها نقش مهمتری در نور پردازی عمومی دارند. اگر بتوانید نورپردازی عمومی را به طور استاندارد اجرا کنید، قدم بزرگی را برای کاهش استرس و خستگی کارمندان برداشته اید.

۲. نورپردازی متمرکز

این نوع از نورپردازی، بیشتر برای بالای میز اداری کارمندان اعمال می شود؛ چرا که وظیفه متمرکز کردن نقطه خاصی از فضا را به عهده دارد. این نورپردازی می تواند از طریق هالوژن یا چراغ مطالعه خاص باشد؛ اما توجه کنید که باید میزان نور آن ها به طور استانداری باشد.

اکثر افراد هنگامی که به نور مشخصی نیاز دارند، از این نوع نورپردازی استفاده می کنند. توجه کنید که کنترل روشن یا خاموش بودن آن ها به دست خود کارمندان است و بدون وجود منباع نوری متمرکز هم در نور کلی فضا اختلالی ایجاد نمی شود. نورپردازی وظیفه ای صرفا برای افزایش تمرکز کارمندان روی جزئیات است و به وسیله لامپ های هالوژن، آباژور و ریسه های نواری انجام می گردد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بهترین صندلی گیمینگ، بررسی 3 نوع و ویژگی های بهترین مدل ها

۳. نورپردازی تاکیدی

نمونه دیگری از نورپردازی ها، با عنوان تاکیدی شناخته می شود. از این نوع نورپردازی، بیشتر برای برجسته نشان دادن قسمتی از محیط یا اشیا موجود در آن استفاده می گردد. منابع نوری در نورپردازی تاکیدی، بیشتر روی دیوار یا شیء مشخصی بازتاب داده می شود که اغلب معنادار هستند. اصولا نورپردازی تاکیدی با زاویه خاصی بازتاب داده می شوند و با جسم فاصله مشخصی دارند.

۴. نورپردازی طبیعی

یکی از اصلی ترین و مهمترین نورپردازی ها، استفاده از نور طبیعی خورشید در فضای اداری است. انسان ها به طور ناخودآگاه به نور طبیعی عادت دارند و کارهای خود را با وجود این نور، بهتر انجام می دهند. بنابراین برای اداره هایی که دارای پنجره هستند،  استفاده از نورپردازی طبیعی گزینه معمول تری است. البته به دلیل تغییرات نور طبیعی در طول روز، بهتر است که ترکیبی از نور طبیعی و عمومی را اجرا کنید.

اصول نورپردازی دفتر کار چیست؟

به طور کلی برای آن که بتوانید بهترین نور پردازی اتاق اداری را داشته باشید، بهتر است که اصول نورپردازی دفتر کار را بدانید:

۱. از پنجره های نوری در دیوار و پارتیشن اداری استفاده کنید.

یکی از موارد مهم برای بهبود نور در تمامی قسمت ها، ایجاد پنجره های نوری به جای پنجره های طبیعی است. ممکن است که در برخی از اداره ها، هیچ پنجره ای هم وجود نداشته باشد؛ اما شما می توانید به راحتی در پارتیشن اداری یا دیوار، پنجره نوری ایجاد کنید. شما با این کار نور را به راحتی حتی به کور ترین و تاریک ترین نقطه در اتاق کار خود هم رسانده اید و باعث ایجاد نور کاملا یکدست شده اید.

۲. از منابع نور خاص استفاده کنید.

حتما لازم نیست که از چراغ های ساده در نورپردازی سقف اداری استفاده کنید. مثلا می توانید از لامپ های LED زیبا و خاص هم بهره مند شوید. این چراغ های کوچک هم به راحتی نصب می شوند و هم قابلیت استفاده برای هر نقطه ای را دارند. همچنین حتی با استفاده از این لامپ ها در زیر سقف، به گردش نور در محیط هم کمک بزرگی کرده اید.

۳. در سیستم نورپردازی خود تنوع ایجاد کنید.

هر نقطه در محیط اداری، نیازمند نوع خاصی از نورپردازی است؛ بنابراین حتما با توجه به نیاز همان محیط، انواع نورپردازی را اعمال کنید. همچنین دقت داشته باشید که حتما از نورهای طبیعی و غیر طبیعی به صورت ترکیبی استفاده کنید.

این که شما تنها چراغ های مصنوعی را برای روشنایی به کار بگیرید، باعث یکنواخت شدن نور و خسته شدن چشم افراد می شود. از طرفی حتما به ایجاد تضاد و کنتراست نور هم دقت داشته باشید؛ چرا که همین موضوع باعث از بین بردن یکنواختی در محیط کار می گردد.

۴. به دمای رنگ منابع نوری هم توجه کنید.

میزان گرمی و سردی رنگ منابع نوری، عامل مهمی برای ایجاد فضای خاص برای مشتریان و کارکنان است. شما می توانید با ترکیب درستی از رنگ های گرم و سرد، باعث ایجاد محیطی کاملا جذاب شوید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بهترین و کم هزینه ترین طراحی داخلی برای استارتاپ ها

دمای رنگ نور می تواند روی روحیات افراد موجود در آن محل تاثیر زیادی بگذارد. مثلا اگر رنگ سرد یا گرم را بیشتر استفاده کنید، باعث ایجاد حس استرس و عصبانیت در بین افراد می شود. در مقابل اگر رنگ های ملایم رو به سمت گرم را اعمال کنید، آرامش بیشتری را برای کارمندان فراهم می کنید. به طور کلی دمای استاندارد برای کارهای اداری، حدود ۴۵۰۰ کلوین است. توجه کنید که برای مکان های اشتراکی مانند اتاق استراحت، رنگ های کاملا ارامش بخش و گرم تر توصیه می شود.

۵. شدت روشنایی محیط را کاملا استاندارد کنید.

شدت نور، اصل خیلی مهمی در نورپردازی فضای اداری به صورت استاندارد است. در محیط اداری افراد زیادی باید در کنار یکدیگر کار کنند. از طرفی با وجود مانیتورها و کاغذ های موجود در محیط کاری، باید نورپردازی کاملا استانداری را ایجاد کنید. به طور کلی شدت نور مناسب برای محیط های کاری بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ لوکس است.

البته عوامل محتلفی مانند سن افراد و محل مورد نظر در این شدت نور تاثیر می گذارند. همچنین دقت کنید که مکان انتخابی شما هم باید نورپردازی خاص خود را داشته باشد. مثلا شدت نور پردازی اتاق ضبط در اداره، با اتاق کنفرانس کاملا متفاوت است.

۶. از لامپ هایی با مصرف انرژی کمتر استفاده کنید.

یکی از اهداف مهم نورپردازی استاندارد محیط کار، کاهش مصرف انرژی است؛ از همین رو باید با خرید منابع نوری کم مصرف، باعث کاهش هزینه نورپردازی اتاق کار و انرژی آن شوید. منابع نوری استفاده شده در محیط اداری باید نور سالمی داشته باشند و باعث آسیب جسمی به افراد نشوند.

همچنین دوام فوق العاده بالایی داشته باشد؛ چرا که قرار است مدت زمان طولانی روشن بماند. در حال حاضر استفاده از لامپ های فلوسنت یا ال ای دی گزینه مناسب تری هستند. البته لامپ های هالوژنی هم در برخی از قسمت ها، کاربرد زیادی دارند.

نورپردازی با نور طبیعی

آیا خرید تجهیزات اداری هم بر نورپردازی اداری تاثیر می گذارد؟

از ابتدای مقاله تا کنون، بیشتر درباره تاثیر نورپردازی بر دکوراسیون اداری صحبت کردیم؛ در حالی که تمامی اجزا در کنار یکدیگر شما را به نتیجه دلخواه خود می رسانند. قطعا تنها وجود نور مناسب محل کار، باعث زیبایی دکوراسیون نمی شود. اگر شما از میز کنفرانس و دیگر تجهیزات اداری زیبا و باکیفیت استفاده نکنید، قطعا تمامی هزینه های شما هم در این باره از بین می رود.

بنابراین اگر به دنبال بهترین و شیک ترین تجهیزات اداری مانند میز کارگروهی هستید، می توانید از محصولات شرکت ساجیران دیدن کنید. این شرکت ارائه کننده انواع میز و صندلی اداری و دیگر لوازم مهم مانند پارتیشن اداری است که به شما در زیبایی دکوراسیون اداری کمک می کند.

جان کلام

یکی از مهمترین مواردی که هر فرد با احداث شرکت باید به فکر انجام آن باشد، نورپردازی مناسب و استاندارد است. نورپردازی میز کار باید به گونه ای طراحی شود که باعث آسیب به چشم افراد نشود. همچنین برای آن که نورپردازی مناسبی را ارائه دهید، باید حتما به اصول نورپردازی اداری عمل کنید. برای آن که نورپردازی شما به بهترین شکل جلوه دهد، می توانید از لوازم شیک و خاص در وبسایت ساجیران دیدن کنید.

منبع:

www.wayfair.com

https://www.archiproducts.com/

۲.۶/۵ - (۵ امتیاز)

نظرات (۳)

 1. سعید بیگی
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  چرا اینقد زیاد؟

 2. علی رضا حقیقی
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  آدرس دفترتون کجاست چون دفتر قبلی شورورم شده کلا

 3. غلامرضا شریفیان
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  قیمت مشاورتون چقدره؟

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *