گالری ما

اطلاعات تماس

معرفی انواع کتابخانه

آمارها نشان می دهند که ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر در ایران، مطالعه غیر درسی انجام می دهند. حتما با خود می گویید که این آمار بسیار کمی نسبت به جمعیت کل کشور است. اما آیا می دانستید که یکی از علت های این اتفاق، نداشتن کتابخانه خانگی در هر خانه است؟

بسیاری از افرادی که حتی اهل کتاب خواندن هم باشند، نیاز به محفظه خاصی برای جمع آوری کتاب های خود هستند. از طرفی با توجه با اهمیت زیبایی دکوراسیون، خیلی مهم است که کتابخانه به بهترین طرح ساخته شود. بنابراین اگر به دنبال بهترین ایده های ساخت کتابخانه هستید، در ادامه این مقاله از ساجیران همراه ما باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

اهمیت کتابخانه خانگی چیست؟

امروزه با وجود تکنولوژی و گوشی های هوشمند، اصولا کمتر کسی پیدا میشود که کتاب مطالعه کند. این موضوع به دلایل مختلفی از جمله پر رنگ شدن اهمیت فضاهای مجازی در زندگی مردم رخ می دهد. اما آیا تنها وجود گوشی های هوشمند، دلیل خوبی برای مطالعه نکردن است؟

در پاسخ باید بگوییم درست است که مطالعه کردن جزو وظایف اصلی و روزمره هر فرد محسوب می شود؛ اما علت بیشتر این عدم مطالعه، استفاده نکردن از ابزارهای خلاقانه برای کتابخوانی است. در حال حاضر افراد در کتابخانه های عمومی و در خانه خود، به تعداد زیادی از انواع کتاب ها دسترسی دارند؛ اما اصولا اکثر آن ها داخل کمد یا در کشوری هر خانه قرار می گیرد.

اگر بتوانید جایی را برای کتاب های موجود در خانه خود ایجاد کنید، شاید با دیدن مداوم آن ها، برای مطالعه کردن راغب تر شوید. از طرفی تنها فقسه ساده در کمد دیواری ها، جای مناسبی برای نگهداری کتاب نیست.

یکی از بهترین راه های افزایش مطالعه کتاب ها، ساخت کتابخانه خانگی است. کتابخانه خانگی به شما کمک می کند که همه کتاب ها را در موضوعات مختلف، کنار هم جمع آوری کنید. همچنین در هر زمانی که نیاز به کتاب خاصی دارید، می توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. از طرفی وجود کتابخانه خانگی باعث زیبایی بیشتر دکوراسیون داخلی خانه هم می شود؛ به طوری که حتی بسیار از افراد، آن را به عنوان عضو جدانشدنی در خانه خود می دانند.

تماس با ساجیران

اصول انتخاب کتابخانه اداری چگونه است؟

با توجه به این که نوع استفاده افراد از کتابخانه در اداره ها با خانه متفاوت است، از همین رو باید نکات مهمی را برای انتخاب کتابخانه اداری رعایت کنید، این موارد عبارتند از:

۱. مقاومت بسیار بالا

یکی از مهمترین موارد برای کتابخانه اداری، مستحکم بودن قفسه های آن است؛ چرا که شما قرار است کتاب ها و پرونده های سنگین وزنی را درون این کتابخانه بگذارید. از طرفی برخی از کتابخانه ها هم برای نمایش لوح تقدیر، مجسمه و لوگو های سنگین استفاده می شود. بنابراین اگر متریال به کار رفته در این کتابخانه ها استحکام نداشته باشد، نمی تواند این وزن سنگین را هم تحمل کند.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  طراحی فضای اداری با کمترین بودجه

۲. ضرورت وجود  درب

بیشتر انواع کتابخانه خانگی، بدون درب هستند و دسترسی افراد به کتاب ها آسان است؛ اما کتابخانه اداری بیشتر از نوع درب دار وجود دارند. این موضوع به دلیل قرارگیری مدارک مهم در کتابخانه و جلوگیری از سوء استفاده ار اطلاعات محرمانه است. البته مدل های نیمه درب و نیمه بدون درب هم گزینه مناسبی است.

۳. تناسب با میز و مبل اداری

دقت داشته باشید که کتابخانه اداری را متناسب با مدل و رنگ میز اداری و تجهیزات دیگر در اتاق انتخاب کنید؛ چرا که هماهنگی بین میز و مبلمان اداری، سبب زیبایی و هماهنگی بیشتر دکوراسیون داخلی هم می شود.

انواع ایده کتابخانه خانگی

بسیاری از افراد فکر می کنند که برای طراحی کتابخانه خانگی، صرفا باید از نمونه های ساده و عادی استفاده کنند؛ در حالی که تنوع طراحی کتابخانه، عامل مهمی برای ترغیب شدن افراد خانه به مطالعه است. بنابراین ما برخی از ایده های جالب برای ساخت کتابخانه خانگی را به شما معرفی می کنیم:

۱. ساخت کتابخانه با جعبه میوه

یکی از کم هزینه ترین ایده ساخت کتابخانه، استفاده از جعبه میوه های چوبی است. شما می توانید چند عدد جعبه میوه سالم و تمیز را بشویید و پس از سمباده زنی، آن ها را کاملا روغن کاری کنید. سپس در صورت تمایل، می توانید آن ها را رنگ آمیزی کنید و به دو صورت دیواری و زمینی، برای نگهداری کتاب های خود استفاده کنید.

۲. ساخت کتابخانه با چوب ساده

اگر تعداد کمی کتاب در خانه خود دارید، می توانید با وصل کردن تکه چوب زیبا و شیک، به حالت قفسه ای، ساخت کتابخانه ارزان را تجربه کنید. البته باید بگوییم که این ایده، بیشتر جنبه تزئینی دارد و برای تعداد زیاد کتاب ها مناسب نیست. برای نصب این کتابخانه، باید از دو نگهدارنده یا گونیای فلزی کمک بگیرید تا بتوانید تخته چوب را روی آن قرار دهید.

کتابخانه ساده سفید چوبی

۳. ساخت کتابخانه با باکس

نمونه ای از کتابخانه های خاص و جذاب، با استفاده از باکس های ام دی اف ساخته می شود. در این روش، باکس ها کاملا از یکدیگر جدا هستند و به شکل های خاصی هم در کنار هم قرار می گیرند. بنابراین نباید آن ها را با کتابخانه های ام دی اف ساده اشتباه بگیرید. شما می توانید با ایجاد طرح دلخواه، چند قفسه را برای کتابخانه دیواری خود استفاده کنید.

همچنین اگر باکس ها را در اندازه های مختلف کنار هم قرار دهید، قطعا جلوه مینیمال تری را ایجاد کرده اید. البته ناگفته نماند که می توانید ساخت باکس های کتابخانه را با استفاده از مقواهای فوق العاده محکم انجام دهید؛ اما مقاومت ام دی اف بیشتر از مقوا است.

۴. ساخت کتابخانه خانگی با ماژولار

یکی از متنوع ترین ایده کتابخانه دیواری، استفاده از ماژول های پلاستیکی است؛ به این صورت که شما باید تعداد متوسطی از ماژول ها را تهیه کنید و با سوراخ کردن وسط قطعه ها و رد کردن ریسمان محکم، آن ها را به دیوار متصل کنید.

برای اتصال این ماژول ها به دیوار هم می توانید از گیره فلزی محکم استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که دو نوع ماژول پلاستیکی و چوبی برای ساخت این نوع کتابخانه وجود دارد. همچنین این ایده، بیشتر برای دکور کتابخانه در پذیرایی مناسب است و جنبه تزئینی دارد.

۵. کتابخانه های چوبی بسیار مدرن

در حال حاضر طرح های مختلفی برای ساخت کتابخانه های خانگی با استفاده از چوب وچود دارد. برای اجرای این ایده باید تخصص زیادی در زمینه نجاری داشته باشید. در حال حاضر انواع کتابخانه های مدرن و شیک، در قسمت های خاص خانه مانند راهرو یا حتی زیر پله وجود دارد. اما توجه کنید که هزینه ساخت این نوع کتابخانه ها بیشتر است. بنابراین پیشنهاد می کنیم که در کنار میز کارمندی در اداره ها و اتاق های کار، از آن ها استفاده کنید.

انواع ایده برای کتابخانه مدرسه

مدرسه یکی از مهمترین مکان ها برای تحصیل و افزایش علم و دانش کودکان و نوجوانان است. کودکان برای اولین بار در مدرسه با کتابخواندن آشنا می شوند و آینده مطالعه آن ها به این مکان آموزشی بستگی دارد. بنابراین لازم است که ایده های خلاق تری را برای جذب دانش آموزان در مدرسه ایجاد کنید. در ادامه به معرفی برخی از ایده های کتابخانه مدرسه می پردازیم:

پیشنهاد ما برای مطالعه:  تجهیزات لازم برای طراحی اتاق کنفرانس + بایدها و نبایدهای طراحی

۱. کتابخانه درختی

اصولا در کلاس و مدرسه، باید از لوازمی با رنگ های شاد و جذاب استفاده کنید. ساخت کتابخانه درختی، یکی از بهترین انتخاب های در مدرسه است. شما می توانید با استفاده از مقواهای فوق العاده محکم یا حتی چوب های مستحکم، کتابخانه درختی در کلاس خود ایجاد کنید.

۲. ساخت کلبه کتابخوانی

یکی از ایده های جدید و جذاب برای دانش آموزان، ساخت کتابخانه های ماکتی شکل است. بر خلاف ظاهر این ایده، ساخت کتابخانه کلبه ای نیاز به هزینه زیادی ندارد؛ چرا که با متریال محتلفی می توانید این کار را انجام دهید. به این صورت که فقسه های زمینی کتاب را در داخل این کلبه قرار دهید و کودکان را برای مطالعه، به آن محل دعوت کنید.

۳. کتابخانه ایستاده

بسیاری از طرح های کتابخانه ها در مدرسه، بیشتر به صورت دیواری است؛ در حالی که امروزه مدل های خاص تری هم به صورت ایستاده تولید شده است. این کتابخانه ها بیشتر از چوب ساخت می شوند و قفسه های آن به صورت ضربدری طراحی می گردد. بنابراین شما می توانید در کنار کلاس خود، حتما از این مدل کتابخانه هم استفاده کنید.

کتابخانه ایستاده چوبی

۴. انواع ایده کتابخانه اداری

وجود کتابخانه در اداره های مختلف، بسیار ضروری است؛ چرا که نشان دهنده دانش و تخصص افراد درون شرکت است. همچنین  به دلیل به روز شدن علم و صنعت، لازم است که کارمندان اطلاعات خود را به روز کنند.

از طرفی یکی از لوازم مهم در اداره ها، کتابخانه اداری است؛ زیرا افراد اصولا تمامی مدارک و پرونده های شرکت را در کتابخانه ها نگهداری می کنند. اصولا کتابخانه های اداری باید به دست متخصصان این حوزه ساخته شوند؛ بنابراین در ادامه برخی از مدل های خاص را برای طراحی جذاب تر به شما معرفی می کنیم:

۵. کتابخانه درب دار

یکی از امن ترین کتابخانه ها برای اداره های مختلف، کتابخانه درب دار است. این کتابخانه ها دارای انواع مختلفی هستند و به شکل های متنوعی هم ساخته می شوند. برخی از این کتابخانه ها با درب شیشه ای مجهز شده اند و برخی دیگر با درب چوبی پوشش داده می شوند. اصولا برای این کتابخانه ها، قفل و بست های استانداری هم طراحی می گردد. شما می توانید متناسب با رنگ پارتیشن اداری خود، این کتابخانه ها را برای قسمت های مختلف سفارش دهید.

۶. کتابخانه دکوراتیو

باور غلط بسیاری از افراد بر این است که حتما باید شکل و شمایل کتابخانه ها در همه اداره ها به یک شکل ساده باشد. در حالی که کتابخانه های دکوراتیو خیلی خاص هم بهترین ایده کتابخانه کوچک است. شما می توانید با طراحی های خاص و نامنظم متریال مختلف مانند چوب ام دی اف، بهترین و زیباترین کتابخانه را برای محل کار خود بسازید.

۷. کتابخانه بدون درب

اکثر این کتابخانه ها به شکل باکس های چسبیده به دیوار است که باعث دسترسی آسان افراد به کتاب ها می شوند. بسیاری از افراد کتابخانه های اداری خود را ترکیبی از بدون درب و با درب سفارش می دهند؛ از همین رو امکان دسترسی به تمامی کتاب ها به طور همزمان وجود دارد.

کتابخانه بدون درب ساده چوبی

برای ساخت کتابخانه دیواری خانگی، به نکات زیر توجه کنید!

اگر می خواهید با توجه به بالابودن هزینه ساخت کتابخانه، بهترین کتابخانه را برای خانه خود طراحی کنید، حتما موارد زیر را رعایت کنید:

بهترین نقطه را برای ساخت کتابخانه انتخاب کنید.

به شما پیشنهاد می کنیم که اگر به دنبال جذب افراد به کتابخانه خود هستید، بهترین محل را برای نمایش کتاب های خود انتخاب کنید. بهتر است که نقاطی از خانه که فضای سنتی تری دارند را برای این کار برگزینید. همچنین دقت کنید که کتابخانه باید در دنج ترین مکان خانه باشد.

فضای خوبی برای نشستن ایجاد کنید.

این که افراد بتوانند جایی نزدیک به کتابخانه برای مطالعه کردن بنشینند، نکته بسیار مهمی است. همچنین دقت کنید که راحت ترین مبلمان ها و جذاب ترین دکوراسیون را در اطراف کتابخانه طراحی کنید.

به نورپردازی فضا توجه کنید.

یکی از نکات مهم در مطالعه کردن، روشنایی کامل محیط است؛ از همین رو بهتر است که از انواع نورپردازی های مخصوص به کتابخانه استفاده کنید.

کتاب های خود را دسته بندی کنید.

برای آن که بتوانید به آسانی کتاب مورد نظر خود را پیدا کنید، باید کتاب ها را بر اساس موضوعات مختلف دسته بندی کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بررسی انواع سبک های طراحی اتاق کار و نکات مهمی که باید بدانید!

کتاب های موجود در کتابخانه را ارزیابی کنید.

همه شما حتما کتاب های زیادی را برای خود جمع وری کرده اید؛ اما آیا می خواهید همه آن ها را نگهداری کنید؟ قطعا در بین این همه کتاب، تنها تعداد مشخصی از آن ها در حال حاضر مناسب شما است. بنابراین حتما کتاب های آسیب دیده را از بقیه کتاب ها جدا کنید. همچنین نسخه های جدید کتاب ها را هم جایگزین نسخه های قدیمی تر کنید.

از فضاهای عمودی استفاده کنید.

یکی از تاثیرگذارترین موارد در کتابخانه، قفسه های آن است؛ از همین رو حتما به زیبایی قفسه ها هم توجه خاصی داشته باشید. همچنین بهتر است که قفسه های کتابخانه را به صورت عمودی طراحی کنید؛ چرا که با این کار، سبب زیبایی بیشتر کتابخانه و استفاده کمتر از فضا می شوید.

انواع کتابخانه ها را از کجا تهیه کنیم؟

اصولا کتابخانه های خانگی را می توانید با سفارش به نجاری های معتبر تهیه کنید؛ اما برای طراحی کتابخانه های اداری، بهتر است که به فروشگاه های تجهیزات اداری مراجعه کنید؛ چرا که بهتر است این کتابخانه ها بر اساس دکوراسیون اداری و نوع شرکت شما طراحی شود. بنابراین بهتر است که خرید مبلمان اداری خود را هم بر اساس رنگ کتابخانه و پارتیشن ها انجام دهید.

اگر به دنبال بهترین فروشگاه لوازم و تجهیزات اداری هستید، حتما به وبسایت ساجیران مراجعه کنید. این فروشگاه ارائه کننده بهترین قیمت صندلی اداری و انواع میز است که به شما در زیبایی بیشتر فضای کاری خود کمک می کند.

جان کلام

کتاب، عضو جداناپذیر از هر خانه یا محل کار است؛ چرا که انسان ها همواره نیاز به ارتقای علم و دانش خود در زمینه های مختلف دارند. بنابراین لازم است که هر فرد برای ساخت کتابخانه خانگی اقدام کند.

در حال حاضر انواع ایده تزیین کتابخانه وجود دارد که شما می توانید جذاب ترین موارد آن را انتخاب کنید. ما در این مقاله برخی از مدل های ساخت کتابخانه در خانه، مدرسه و اداره را معرفی کردیم. شما می توانید جهت کسب اطلاع از مبلمان و تجهیزات اداری، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

سوالات متداول

بهترین مکان برای قرارگیری کتابخانه های باز در مکان های عمومی کجا است؟

بهترین مکان برای کتابخانه درب باز، پر رفت و امدترین محل است؛ چرا که باید دسترسی به آن آسان باشد. کتابخانه درب باز به عنوان پیشنهاد برای کتابخانه مدرسه هم محسوب می شود؛ چرا که امکان استفاده تمام دانش آموزان را به راحتی فراهم می کند.

بهترین کیفیت کتابخانه خانگی را از کجا بخریم؟

با توجه به این که بیشتر کتابخانه ها از چوب ام دی اف ساخته می شوند، بنابراین باید به دنبال فروشگاه تخصصی در این زمینه باشید. ساجیران یکی از معتبرترین مراکز تولیدی انواع کتابخانه خانگی و اداری است که متناسب با نیاز شما انواع کتابخانه ها را تولید می کند.

تعداد قفسه های کتابخانه خانگی باید چگونه باشد؟

بسیاری از افراد به دنبال کتابخانه های چند طبقه و بزرگ هستند؛ اما باید بدانید که این گونه کتابخانه ها برای تمامی خانه ها مناسب نیستند. از طرفی باید دسترسی تمامی افراد خانه به کتابخانه راحت باشد؛ بنابراین ارتفاع زیاد، سبب عدم استفاده همه افراد از کتابخانه می شود.

پیشنهاد می کنیم که در ابتدا به تعداد کتاب های موجود و کتاب های احتمالی در آینده توجه داشته باشید. سپس تعداد قفسه کتابخانه خانگی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کتابخانه های خانگی را در کجا قرار دهیم؟

اصولا کتابخانه های خانگی بیشتر در محل های آرام خانه قرار می گیرند. مثلا می توانید زیر پله را برای این کار انتخاب کنید. همچنین راهرو هم محل مناسبی برای ساخت کتابخانه خانگی است. از طرفی حتی می توانید برای زیباتر کردن فرورفتگی های موجود در قسمت ها مختلف خانه هم کتابخانه خانگی طراحی کنید.

قیمت کتابخانه خانگی به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی هرچه متریال و پیچیدگی در طراحی کتابخانه خانگی بیشتر باشد، قطعا قیمت آن هم افزایش پیدا می کند. همچنین شرکت سازنده هم بر قیمت کتابخانه خانگی تاثیر می گذارد. از طرفی هرچه مدل کتابخانه شما خاص تر باشد، باید هزینه بیشتری را هم برای خرید آن پرداخت کنید.

منبع:

www.homesandgardens.com

www.thespruce.com

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

نظرات (۷)

 1. غلام بخشی
  ۰۵-۰۸-۱۴۰۲

  بیشتری بنویسین لطفا

 2. جلال کلباسی
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 3. روح الله شکری
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  منابع این مطلب کجاست؟

 4. میثم واعظی
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

 5. جعفر ابراهیمی
  ۰۲-۰۸-۱۴۰۲

  آدرس دفترتون کجاست

 6. حمیدرضا افتخاری
  ۰۲-۰۸-۱۴۰۲

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

 7. علی
  ۰۹-۱۱-۱۴۰۱

  چقدر کتاب خانه خانگی قشنگه جنس چوبش از چیه؟ رنگ چوبش زود نمیره با دستمال تمیز کنی خراب نمیشه ؟

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *