گالری ما

اطلاعات تماس

همه چیز درباره ی طراحی اتاق کار های کاربردی در ساجیران

چه دانش آموزی باشید که به دنبال یک منطقه آرام برای انجام تکالیف هستید یا فردی شاغل که فقط به آرامش و سکوت نیاز دارد، فضای اصلی اتاق کار نیاز به استفاده از استراتژی های زیادی دارد. یک اتاق کار باید جالب اما نیروبخش، آرام اما الهام بخش، کاربردی اما زیبا باشد.

این انتظارات برای یک اتاق کوچک بسیار زیاد است، درست است؟ خوشبختانه، دنیای طراحی مملو از الهام است و ما می توانیم بهترین ها را گرد هم می آوریم. معمولاً، وقتی والدین قصد دارند خانه داشته باشند، اصرار دارند که یک اتاق کار خانگی اضافه کنند تا بتوانند بدون مزاحمت فرزندانشان به صورت خصوصی کار کنند.

اتاق کار در خانه نیز زمانی در نظر گرفته می شود که فرزندان شما بتوانند کارهای خود اعم از پروژه ها و کارهای هنری، کار با کامپیوتر و مطالعه را انجام دهند. اگر این فضا را حتی برای فرزندان خود داشته باشید، هیچ لحظه آزاردهنده ای در اتاق کار خانه شما وجود نخواهد داشت. ساخت اتاق کار در مناطق وسیع ‌تر، کاربردی ‌تر است.

ویژگی های اصلی یک اتاق کار کامل عبارتند از میز و صندلی های دنج که در صورت امکان باید در نزدیکی پنجره ها یا زیر وسایل روشنایی قرار گیرند. اتاق های کار باید دارای تعدادی کمد یا قفسه کتاب برای نگهداری اسناد مفید و موارد دیگر باشد. هرگز فراموش نکنید که تخته گچی یا تخته سفید هم در اتاق کار خود قرار دهید که آن هم می تواند مفید باشد.

اگر کل هفته یا حتی چند ساعت از هفته را در اتاق کار خود سپری می کنید، مهم است که اتاق کار شما شما مکانی راحت و دلپذیر برای گذراندن وقت و انجام کارها به نحو احسن باشد. نکات طراحی اتاق کار در منزل زیبا و کاربردی را در ادامه مقاله بخوانید.

اتاق کار شما، کلید موفقیت شماست!

اتاق های کار در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند. این می تواند در یک اتاق جداگانه، یک گوشه از سالنی بزرگ باشد. کلید انتخاب مکان مناسب برای دفتر کارتان این است که فکر کنید که کجا و چه زمانی کار خود را انجام می دهید.

تماس با ساجیران

در طراحی اتاق کار از چه وسایلی استفاده می شود؟

همانطور که همه می دانیم، یکی از مهم ترین بخش ها برای هر شخص می تواند اتاق کار او باشد. چیدمان و فضای دفتر کار ارتباط مستقیمی با حال افرادی که در آن مشغول به کار هستند یا افرادی که به آن وارد می شوند، دارد. از این رو طراحی اتاق کار یکی از دغدغه های اصلی کارفرمایان می باشد.

معمولا طراحی دکوراسیون دفتر کار با توجه به اصول و قوانینی انجام می شود که تنها با دانستن این اصول و قواعد می توانید یک چیدمان زیبا، شیک و در عین حال کاربردی را داشته باشید. حال با توجه به اهمیتی که طراحی اتاق کار دارد، سوال مهم اینجا است که چطور می توان به بهترین شکل و سازنده ترین حالت ممکن یک اتاق کار مناسب را طراحی نمود؟ در اولین قدم احتیاج به وسایل مورد نیاز می باشد که می توان از جمله آن ها به موارد زیر اشاره کرد:

۱. نقش پارتیشن اداری در زیبا سازی اتاق کار

امروزه استفاده از انواع پارتیشن بسیار رواج یافته است و در طراحی های منازل، ادارات، سازمان ها و … به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. پارتیشن اداری در تفکیک و جداسازی فضاهای داخلی نقش موثری دارد و با داشتن خصوصیات منحصر به فردی که در آن ها دیده می شود، زیبایی اتاق کار را دو چندان می کند.

به علاوه طراحی های گوناگون این محصول سبب شده با هر دکور و سبک اتاق کاری هماهنگ شود و محیطی زیبا و کاربردی ایجاد کند. همچنین استفاده از پارتیشن های شیشه ای باعث نور پردازی دفتر کار شما به زیباترین و موثرترین شکل ممکن می شود.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  انواع روش های بازسازی دکوراسیون اداری و نکات مهم بازسازی

۲. استفاده از مبلمان اداری

مبلمان اداری از جمله مهم ترین وسایلی هستند که در محیط های کاری می توانند بر عملکرد افراد تاثیرات مثبت یا منفی بگذارند. به علاوه استفاده از مبل اداری می تواند میزان راندمان کارکنان را افزایش یا کاهش دهد.

برای جلوگیری از خستگی و بروز مشکلات جسمی باید طراحی و سایز این نوع مبل ها مناسب و استاندارد باشد زیرا افراد ساعت زیادی را روی آن ها سپری می کنند. مبلمان اداری به تنهایی نمی توانند نیاز یک مکان اداری را برطرف نمایند بلکه استفاده از انواع جلو مبلی نیز کمک شایانی به دکوراسیون بهتر اتاق کار شما می کند.

۳. به کارگیری انواع صندلی

وقتی چیدمان و دکوراسیون دفتر کار را در نظر می گیرید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند انواع صندلی های موجود در آن مکان است. برای انتخاب صندلی اداری باید موارد مختلفی نظیر محیط دفتر کار، فضای موجود، نوع کاربری، تعداد کارکنان و میزان مراجعین را در نظر گرفت.

از طرفی برای هر بخش از محیط کاری نیاز به صندلی مخصوص آن است. برای مثال برای کارمندان از صندلی کارمندی بهره گرفته می شود. به علاوه قلب هر بخش اداری اتاق مدیریت آن است به همین علت طراحی اتاق کار رئیس هر اداره بسیار حائز اهمیت می باشد و برای دکوراسیون این بخش باید از صندلی مدیریت مخصوص آن استفاده نمود.

چه سبک هایی در طراحی اتاق کار وجود دارد؟

محیط کار می تواند همچون منزل دوم هر شخصی باشد. بنابراین باید دارای فضایی آرام، رنگ آمیزی مناسب، استفاده از وسایلی نظیر پاف، اکسسوری های مرتبط و به کارگیری انواع میز نظیر میز مدیریت باشد. اما نکته ای که از همه مهم تر است و نسبت به تمام این موارد ارجحیت دارد، شناخت کافی نسبت به سبک های متفاوت طراحی اتاق کار می باشد.

وقتی صحبت از طراحی داخلی به میان می آید برخی افراد فقط دو سبک مدرن و کلاسیک به ذهنشان خطور می کند. در سال های اخیر بسیاری از طراحان با استفاده تلفیق و یا به کارگیری طرح های از یاد رفته نوآوری های زیبایی را ایجاد کرده اند. از جمله این نوع سبک ها می توان به ذکر موارد زیر پرداخت:

 • سبک کلاسیک: این نوع سبک از قدیمی ترین نوع سبک های طراحی اتاق کار محسوب می شود. با وجود قدمت این طرح امروزه افراد بسیاری با تلفیق آن با دیگر سبک ها خلاقیت بی نظیری را به وجود آورده اند. از ویژگی های این سبک می توان به استفاده از مبلمان کلاسیک، پارکت رنگ تیره و تزئینات مجلل اشاره کرد.
 • سبک مدرن: این سبک در طراحی اتاق کار به طور مداوم پیشتاز بوده است. در این نوع طراحی از رنگ هایی نظیر سفید و طوسی استفاده می شود. طراحی اتاق کار به شیوه مدرن فضای ساده تری دارد. به علاوه از گل و گیاه نیز در این نوع طراحی دیده می شود زیرا فضایی سبز و محیطی با نشاط را به ارمغان می آورد.
 • سبک مینیمالیسم: در این نوع طراحی سعی بر این است که بهترین زمینه برای افزایش تمرکز کارمندان به کار گرفته شود به همین علت با ایجاد فضای شلوغ در محیط های کاری مخالف است. این سبک از تجملات و پیچ و تاب های خاص نیز دوری می کند و با ساده ترین نوع طراحی، محیطی زیبا را به وجود می آورد.

نکات مهم در طراحی اتاق کار

در این بخش مهمترین نکاتی برای طراحی اتاق کار باید بدانید را بررسی می کنیم.

۱. در طراحی دکوراسیون دفتر کار فضای کافی را در نظر بگیرید.

اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای کار راحت در نظر گرفته اید. از خود بپرسید که آیا می توانید به راحتی از این طرف به آن طرف حرکت کنید، بایستید و پشت میز خود بنشینید. در حالی که این ممکن است بیهوده به نظر برسد، به راحتی می توان میزان فضای مورد نیاز خود را دست کم گرفت. برای جلوگیری از این امر، از همان اندازه گیری های کلیدی که طراحان حرفه ای برای چیدمان اتاق کار استفاده می کنند، استفاده کنید.

اتاق کار با میز ال

۲. انتخاب میز و صندلی مناب برای دکوراسیون دفتر کار

انتخاب میز و صندلی اداری مناسب برای اتاق کار ضروری است. میزی را انتخاب کنید که به اندازه کافی پهن باشد تا کامپیوتر شما و هر چیز دیگری که برای انجام کار شما لازم است را در خود جای دهد. در حالت ایده آل، عرض میز شما باید حداقل ۴۸ اینچ (۱۲۰ سانتی متر) باشد.

با این حال، بیشتر مردم میزهای ۶۰ اینچ (۱۵۰ سانتی متر) عرض یا بزرگتر را راحت ترین می دانند. در حالی که یک میز کارمندی با ارتفاع قابل تنظیم ایده آل است.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  پارتیشن برای محل کار، انواع، مزایا و ویژگی ها پارتیشن مناسب محل کار

میزی را انتخاب کنید که خیلی بلند نباشد. در واقع ۲۸-۳۰ اینچ (۷۰-۷۵ سانتی متر) محدوده قابل قبولی است. روی یک صندلی با کیفیت خوب که در صورت امکان راحت و قابل تنظیم باشد، سرمایه گذاری کنید.

۳.  قفسه بندی مناسب برای دفتر کار

هنگام طراحی اتاق کار مدرن معمولاً ذخیره سازی نادیده گرفته می شود و واقعاً می تواند بر بهره وری شما تأثیر بگذارد. مطمئن شوید که قفسه ها، کمدهای بایگانی یا کمد به اندازه کافی برای نیازهای ذخیره سازی خود قرار داده اید. گردش کار خود را در نظر بگیرید.

صندوق ورودی خود را روی میز یا در کنار آن قرار دهید. کار فعلی خود را در دسترس نگه دارید. سیستم بایگانی را در نزدیکی خود بگذارید. اگر از کتاب های راهنما، کاتالوگ یا کتاب های مرجع استفاده می کنید، قفسه ای را در نزدیکی میز خود قرار دهید تا آن ها را در دسترس داشته باشید.

۴. مکانی برای ملاقات

آیا در طول روز مهمانان یا مشتریانی خواهید داشت؟ اگر فضایی برای داشتن یک محل ملاقات کوچک دارید، ایده آل است. در غیر این صورت، برای چند صندلی اضافی در طراحی دفتر خانه خود برنامه ریزی کنید تا امکان جلسات را فراهم کنید. این می تواند به سادگی ۱-۲ صندلی راحت باشد که به راحتی می توان آن ها را در کنار میز کاری جای داد.

اتاق کار در منزل با فضای کوچک

ایده های کاربردی طراحی اتاق کار

اگر شما فردی هستید که با انرژی و پر جنب و جوش رشد می کنید، احتمالاً نمی توانید به راحتی پیشرفت خود را در یک فضای کاملاً خنثی پیدا نمایید. شخصیت کاری یا تحصیلی خود را با دکوری بسازید که دقیقاً با شما سازگار است.

یک دفتر کاری را می توان تقریباً در هر اتاقی راه اندازی کرد. هنگامی که یک مکان خوب پیدا کردید، در مورد طرح رنگ، طراحی میز، سبک صندلی، نیازهای قفسه بندی، مبلمان و ذخیره سازی برای تمیز و مرتب نگه داشتن همه چیز به اندازه کافی می توانید تصمیم بگیرید. در این مقاله ۲۴ ایده جهت طراحی اتاق کار کوچک و طرح های فضای کاری برای شروع شما آورده شده است.

 • ذهن فعال خود را با رنگی روشن و دلپذیر تقویت کنید. اگر می خواهید فضای کاری شما جذاب باشد، به اصطلاح، تشک خوشامدگویی را دراز کنید. رنگ دلپذیری مانند زرد درخشان و آفتابی را بزنید تا احساس تیرگی صبح شنبه را از بین ببرید.
 • قسمتی از اتاق خود را با هماهنگی رنگ، تراش دهید. از یک کمد ذخیره سازی، واحد قفسه بندی، میز و رنگ دیوار که با هم مطابقت دارند، استفاده کنید. یک روکش چوبی نازک در اطراف یک قفسه کوچک، مکمل صندلی چوبی نیز می باشد.
 • فضای کار را با پنل دیواری چوبی زیبا کنید. این پنل دیواری تخته ای چوبی، پس زمینه ای بافت دار در پشت یک میز سفید ایجاد می کند و رنگ طبیعی به زیبایی با دکوراسیون اتاق کار و مطالعه منطبق می شود.
 • عامل صدا را با عایق صدا  از این فضای کاری از طریق پنل های دیواری آکوستیک از بین ببرید. در طراحی اتاق کار خیاطی، طراحی اتاق کار معماری و یا طراحی اتاق کار نقاشی در منزل چه برای جلوگیری از سر و صدای خانه، چه سر و صدای بیرون، از قبل فکر کنید و آن را بخشی از دکوراسیون خود کنید.
 • از مبلمان اداری برای شکل دادن به چیدمان اتاق استفاده کنید. این چیدمان، اتاق را به یک منطقه کار و یک سالن تقسیم می کند.
 • با آنچه دارید کار کنید. اگر قبلاً دیوارهای آجری یا بتن خام دارید، با جریان کار پیش بروید و یک اتاق کار صنعتی ایجاد کنید.
 • از برش های سفارشی چوب یا ام دی اف برای طراحی روی میز و قفسه های داخل یک کمد کوچک استفاده کنید. آن را با یک چراغ رومیزی طراحی شده از چوب، ست کنید.
 • چراغ های آویز هم تراز فقط برای محل های غذاخوری نیستند. یک ردیف آویز کوچک در طول میز خود آویزان کنید تا وضعیتی زیبا به آن ببخشید و همچنین روشنایی کافی در محل کار خود ایجاد کنید.
 • زمان استراحت را فراموش نکنید. هرکسی در طول روز کاری خود به یک لحظه نیاز دارد تا درباره چیزی فکر کند، یا حتی به یک لحظه استراحت پس از مدت ها روی صندلی نیاز دارد. یک مبل کوچک یا صندلی راحتی را در چیدمان در نظر بگیرید.
 • خود را در حالت چرخش قرار دهید. اگر زیاد از روی میزتان بلند می شوید، یک صندلی گردان انتخاب کنید. با یک صندلی منحصربه فرد، فضای کار ساده خود را تقویت کنید.
 • آیا می خواهید فضای کاری شما بیشتر با سالن اصلی ترکیب شود؟ رنگ ها را با تمام مبلمان اداری و قفسه ها را با رنگ دیوار مطابقت دهید.
پیشنهاد ما برای مطالعه:  معرفی صندلی اداری مخصوص کمر درد + ویژگی های آن

اتاق کار به همراه قفسه کتاب

 • مدارک و اسناد زیادی دارید؟ قفسه های زیادی تهیه کنید. در مورد نیازهای ذخیره سازی کم کاری نکنید که فقط با کوه های کاغذی روی زمین و میز مواجه خواهید شد.
 • مبلمان اداری را با سایر قطعات موجود در اتاق هماهنگ کنید. این میز و فضای طراحی اتاق کار اداری باید به خوبی با دکور دیوار تلویزیون در کنار آن، تطابق داشته باشد.
 • از چراغ های LED می توان برای ایجاد محیط درام استفاده کرد.
 • منطقه کار را با میز L شکل به حداکثر برسانید. این طراحی گوشه منحنی یک محیط بزرگ تری در اطراف محیط اتاق ایجاد می کند.
 • هیچ چیز به اندازه فضاهای سبز الهام بخش نیست. اگر می توانید، فضای کار خانه خود را در مقابل یک پنجره با نمای باغ بسازید، یک حیاط یا باغ عمودی سرپوشیده بسازید، یا حتی یک نقاشی دیواری با موضوع طبیعت بیاورید.
 • یکسان باشید اما متفاوت! لازم نیست فضای کاری دو نفر به یک سبک باشد. با در نظر گرفتن نیازهای مختلف ذخیره سازی و سطوح روشنایی ترجیحی، هر منطقه کاری را متناسب با هر کاربر فردی قرار دهید.
 • عناصر و رنگ غیر منتظره، محیط کاری سرگرم کننده ای را ایجاد می کند که از بازگشت به آن لذت خواهید برد.
 • اگر روی میز فضای کافی وجود ندارد، از یک پایه با گیاهان زیبا کنار میز استفاده کنید.
 • برای دوستان خود جایی داشته باشد تا بتوانید قرار ملاقات های خود را به خوبی سپری کنید.
 • آیا نمی خواهید اتاق کار شما جلب توجه کند؟ طراحی مینیمالیستی را با قفسه های توکار پنهان، یک میز باریک و یک صندلی با پشتی کم حفظ کنید.
 • برگه یادداشت های چسبناک را کنار بگذارید. از طاقچه های کتاب می توان برای باز نگه داشتن کتاب های مرجع در الهام بخش ترین قسمت هایشان استفاده کرد.
 • لازم نیست قفسه های اداری با فایل های پر شده، کاغذ و گلدان های خودکار پر شوند. در پارتیشن اداری آثار هنری قاب بندی شده، گلدان های تزئینی و یادگاری ها را در قفسه های اتاق کارتان بچینید تا بیشتر شبیه به بخشی از خانه باشد.
 • روشنایی زیادی را در نظر بگیرید. نورافکن های جهت دار منبع نور را درست در جایی که لازم است قرار می دهند.

سخن پایانی

همانطور که مطالعه کردید ما در این محتوا از سایت ساجیران سعی کردیم شما را با جذاب ترین و پرطرفدارترین ایده های طراحی اتاق کار آشنا نماییم. بنابراین امیدواریم از این پس بتوانید با انتخاب بهترین روش و ایده ها، از محیط طراحی شده کاری خود نهایت لذت را ببرید.

سوالات متداول

آیا نور پردازی برای طراحی اتاق کار ضروری است؟

یکی از مهم ترین نکات در طراحی دکوراسیون اتاق کار وجود نور کافی است. سعی کنید اتاقی که به عنوان اتاق کار در نظر گرفته اید، دارای پنجره و نور طبیعی باشد. در صورتی که نور طبیعی وجود ندارد از نورهای سفید و زرد در کنار هم استفاده کنید تا از خستگی و آسیب به چشم جلوگیری شود.

چه نوع طیف رنگی در طراحی دکوراسیون اتاق کار توصیه نمی شود؟

از اصلی ترین عواملی که تاثیر زیادی بر تمرکز افراد دارد، رنگ دیوارها می باشد. از این رو با توجه به این که احساس آرامش و تمرکز در راس طراحی دکوراسیون اتاق تعیین می گردد، برای همین توصیه می شود تا مطلقا از رنگ های براق که نور را انعکاس می دهند و مانع تمرکز می شوند، استفاده نشود. به جای انواع رنگ های براق توصیه می گردد تا از رنگ های روشن که نور را جذب خود می کنند، به کار گرفته شود.

هدف اصلی طراحی فضاهای اداری چیست؟

هدف از طراحی فضاهای اداری و دکوراسیون اداری ایجاد فضایی است که فرایند کار را آسان تر کند. از طرفی طراحی یک دفتر کار مطلوب، بستری برای بروز خلاقیت، انجام بهینه تر وظایف و فعالیت های کاری ایجاد می کند.

آیا استفاده از عایق صدا در طراحی اتاق کار ضروری است؟

در بسیاری از مواقع افراد در اتاق کار خود به فضایی آرام و دور از سر و صدا نیاز دارند. با این حال همیشه چنین چیزی امکان پذیر نیست، به همین دلیل بسیاری از افراد استفاده از انواع عایق صدا را توصیه می کنند.

بهترین تجهیزات را برای طراحی اتاق کار خود از کجا تهیه کنیم؟

به دلیل اهمیت دکوراسیون اتاق کار، مجموعه های متعددی اقدام به فروش تجهیزات آن کرده اند. اما در این زمینه ساجیران از مجموعه های پرتلاشی می باشد که با بیش از ۲۸ سال سابقه در زمینه طراحی و تولید انواع تجهیزات محبوب اتاق کار، توانسته از بسیاری از رقبای خود پیشی بگیرد.

منبع:

www.furnishandfinish.com

www.foyr.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات (۴)

 1. قاسم عبدالهی
  ۰۵-۰۸-۱۴۰۲

  ممنونم از این مطلب خوب ساجیران

 2. محمدرضا حمیدی
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 3. عبدالرضا کشانی
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 4. اسماعیل گلپایگانی
  ۰۲-۰۸-۱۴۰۲

  با اجازتون بازنشر شد

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *