گالری ما

اطلاعات تماس

معرفی 10 ایده برتر برای طراحی فضای کار در خانه توسط ساجیران

آمارها نشان می دهند که در حال حاضر کسب و کارهای خانگی رشد قابل توجهی نسبت به گذشته کرده اند. قبل تر از این ها تنها مشاغل خانگی یا هنرهای دستی بیشتر در خانه افراد وجود داشت؛ اما در حال حاضر بسیاری از افراد، حتی کارهای اداری و مهم را هم به صورت دورکاری در منزل خود انجام می دهند.

از طرفی در هر خانه، افراد نیازمند اتاق کار برای انجام کارهای عقب افتاده خود هستند. بسیاری از اشخاص فکر می کنند که تنها با اختصاص یک اتاق ساده برای کار، فضای کاری خوبی را ایجاد کرده اند؛ در حالی که چیدمان اتاق کار، باید به شکل کاملا خاصی انجام شود. بنابراین اگر شما هم به دنبال آشنایی با استانداردهای اتاق کار در خانه و نحوه طراحی فضای کار در خانه هستید، این مقاله از ساجیران را مطالعه کنید.

اتاق کار در خانه

همه افراد نیاز دارند که در زمان های خاص، مکانی برای انجام کارهای عقب افتاده خود داشته باشند؛ فرقی ندارد که کار شما در خصوص مشاغل خانگی و هنر های دستی باشد یا این که کار کامپیوتری دارید. در هر صورت شما نیاز به مکان خاصی برای انجام این کار ها دارید. اتاق کار، فضایی از خانه را تشکیل می دهد که شما می توانید با خیال راحت به کارهای خود رسیدگی کنید.

این فضا حتما لازم نیست که اتاق بزرگ و خاصی باشد؛ چرا که حتی قسمت کوچکی از خانه، تراس یا حتی زیرپله هم می تواند اتاق کار شود. تنها کافی است که شما تمامی وسایل و استانداردهای اتاق کار را در این فضا فراهم کنید.

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا اتاق کار دو نفره را هم می توانیم در خانه ایجاد کنیم؟ باید بگوییم که اگر حتی دو نفر در خانه کار می کنند، با طراحی های بسیار شیک و خاص، می توانید فضای کاری مناسبی را برای هر دو نفر ایجاد کنید. مثلا می توانید با پارتیشن اداری، اتاق خود را به دو قسمت تقسیم کنید.

تماس با ساجیران

چرا باید اتاق کار مجزا داشته باشیم؟

حتما با خود می گویید که حتی در کنار اتاق خواب هم می توانیم مشغول به کار کردن کنیم؛ پس چرا باید اتاق دیگری برای این کار اختصاص دهیم؟ در ابتدا باید بگوییم که اگر فکر می کنید که اتاق کار هم مانند دیگر اتاق های ساده در خانه است، سخت در اشتباه هستید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  اصول طراحی دفتر کار مدرن + معرفی 5 ایده جذاب برای محیط های کاری

در اتاق کار تنها وسایل کاری دیده می شود و نشانی از تخت و کمد لباس وجود ندارد؛ از همین رو شما به جای استراحت در فضا کاملا راحت، به طور جدی مشغول به فعالیت های کاری خود می شوید. در اتاق کار شما وسایل کاملا کاری مانند میز اداری، کتابخانه یا دیگر لوازم اداری است که فضایی کاملا جدی و آرام را برای کار کردن شما فراهم می کند، وجود داشته باشد.

زمانی که شما در خانه کار می کنید، ممکن است که پشتکاری مشابه با محل کار را نداشته باشید؛ از همین رو از کارها خود غافل می مانید. داشتن اتاق کار سبب می شود که شما از فضای خانوادگی دور شوید و به انجام کارهای خود بپردازید.

همچنین به راحتی می توانید بدون آزار از صدای کودکان، تمرکز خود را روی کار خود قرار دهید. از طرفی برخی از کسب و کارها نیازمند وسایل خاص خود هستند که در محیط های عمومی در معرض خطر قرار می گیرند؛ بنابراین اتاق کار این امکان را فراهم می کند که تمامی وسایل و پرونده های خود را به صورت امن نگهداری کنید.

اگر شما بخواهید دفتر کار خاصی را برای کار خود در نظر بگیرید، باید هزینه زیادی برای اجاره بهای آن پرداخت کنید؛ در حالی که تنها با داشتن اتاق کار در فضای خانه خود، به صرفه جویی در هزینه های خود هم کمک بزرگی کرده اید.

اصول طراحی اتاق کار در خانه چیست؟

با توجه به این که افراد قرار است زمانی زیادی را در اتاق کار بگذارنند، باید شرایط استاندارد برای انجام کار وجود داشته باشد؛ چرا که در غیر این صورت سبب ایجاد ناراحتی برای افراد می شود. بنابراین اگر شما هم قصد فراهم کردن اتاق کار در خانه را دارید، حتما اصول زیر را در طراحی رعایت کنید:

۱. بهترین مکان را برای اتاق کار انتخاب کنید.

مهمترین نکته برای شروع طراحی اتاق کار، انتخاب بهترین مکان برای این کار است. همانطور که گفتیم، اتاق کار می تواند در قسمت های مختلفی از خانه باشد؛ اما برای این که شما کدام قسمت را برای این کار انتخاب کنید، کار بسیار مهمی است.

اصولا برای آن که تمرکز کاری افراد به هم نخورد، بهتر است که اتاق های ساکت و دنجی را برای این کار انتخاب کنید؛ از همین رو قطعا باید این اتاق به دور از سالن پذیرایی یا آشپزخانه باشد. از طرفی به دلیل این که ممکن است مشتریان هم به محل کار شما مراجعه کنند، بهتر است که اتاق کار را در ناحیه خروجی خانه قرار دهید. البته جدای از این موارد، بهترین مکان برای اتاق کار در خانه، همان جایی است که شما در آن احساس راحتی بیشتری می کنید.

۲. به فضای موجود برای اتاق کار دقت کنید.

ابعاد اتاق کار در خانه، یکی از مهمترین موارد برای طراحی اتاق کار است. دقت کنید که باید با توجه به نوع فعالیت خود، فضای خاصی را به این کاراختصاص دهید. هر کدام از مشاغل نیازمند فضای خاصی برای خود هستند؛ مثلا برای کار کامپیوتری، شما فضای کمتری نسبت به کار هنری دستی با میزهای بزرگ دارید. بنابراین جدای از زیبایی اتاق، باید به میزان فضای مورد نیاز هم توجه کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بررسی 5 نوع نورپردازی دفتر کار، اهمیت و اصول نورپردازی

۳. به دنبال طراحی دفتر کار ارگونومی باشید.

شما قرار است که مدت زمان زیادی را در اتاق کار خود بگذرانید؛ از همین رو باید به فکر سلامت بدن خود باشید. خرید وسایل ارگونومی مانند صندلی ارگونومی، یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای حفظ ارگونومی و سلامت جسمی خود رعایت کنید. توجه داشته باشید که صرفا لوازم گران قیمت، تضمین خوبی برای ارگونومی بودن آن ها نیست. بنابراین بهتر است که از فروشگاه های معتبری برای خرید تجهیزات اداری خود بهره مند شوید.

۴. نورپردازی اصولی دفتر کار را جدی بگیرید.

نور پردازی، یکی از اصول مهم برای اتاق کار ایرانی است؛ بنابراین برای حفظ سلامت چشم خود، حتما به این مسئله اهمیت زیادی بدهید. توجه کنید که تا می توانید اتاق کار خود را در نزدیکی نور طبیعی قرار دهید؛ چرا که هیچ منبع نوری مانند نور طبیعی، اثر بخشی ندارد.

از طرفی به دلیل تاثیر نورپردازی بر عملکرد کارکنان، برای اتاق کار کوچک و بدون پنجره هم باید به فکر چراغ های قدرتمند باشید. پیشنهاد می کنیم که برای جلوگیری از آسیب به چشم ها، از نور زرد و سفید به طور همزمان استفاده کنید. همچنین چیدمان اتاق کار را به گونه ای قرار دهید که انعکاس نور در صفحه مانیتور، باعث ناراحتی چشم شما نشود.

۵. نظم را در اتاق کار فراموش نکنید.

هیچ شخصی در اتاق شلوغ و بی نظم نمی تواند عملکرد خوبی را داشته باشد؛ بنابرین چیدمان اتاق کار خود را به شکل کاملا خلوت و آرام تنظیم کنید. همچنین برای هر وسیله ای جای مشخصی را در نظر بگیرید. مثلا برای کتاب های خود قفسه های خاصی تنظیم کنید که باعث شلوغی بیش از حد اتاق نشود.

۶. به رنگ و دکوراسیون اتاق کار خود دقت کنید.

دکوراسیون اتاق کار، یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی است که روی عملکرد و روحیه افراد تاثیر زیادی می گذارد. این که شما چه رنگ و سبکی را برای دیوارها و مبلمان اداری خود انتخاب کنید، خیلی مهم است. بنابراین سعی کنید که رنگ های شاداب و انرژی بخش را در اتاق کار خود به کار بگیرید. اتاق کار لاکچری همان مکانی است که تمامی وسایل موجود در آن، به روحیات و نوع شغل فرد مرتبط باشد.

به شما پیشنهاد می کنیم که برای فضاهای کوچکتر از سبک های مینیمال و مدرن استفاده کنید. همچنین برای بزرگتر جلوه دادن آن فضا، می توانید از رنگ های روشن تر کمک بگیرید. از طرفی یکی از مهمترین موارد در رنگ دکوراسیون، کنتراست و تعادل بین رنگ های استفاده شده است؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم که تنها رنگ های خاص و خیلی تکراری را برای اتاق کار خود انتخاب نکنید.

توجه کنید که تمامی دکوراسیونی که برای اتاق خود در نظر دارید، باید بر اساس هزینه و بودجه شما باشد؛ بنابراین به این فکر نباشید که حتما باید از وسایل گران قیمت برای زیبایی بیشتر استفاده نمایید.

۷. از گل و گیاه حتما در اتاق کار خود استفاده نمایید.

یکی از مهمترین عوامل برای تجدید روحیه افراد، استفاده از گل و گیاه است. گیاهان به شما کمک میکنند که خستگی های کاری خود را با نگاه کردن به آن ها کاهش دهید. همچنین برای آن که چشم شما کمی استراحت کند، می توانید برای تجدید قوای درونی، از گل و گیاهان در اتاق خود استفاده کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  ایده دکوراسیون دفتر وکالت + بررسی بهترین رنگ مناسب دفتر وکالت

۸. مبلمان راحتی را برای کار خود خرید کنید.

جدای از این که قرار است در اتاق کار، به فعالیت های کاری بپردازید، نیاز به استراحت هم دارید؛ از همین رو باید به فکر خرید مبلمان اداری هم باشید. البته ممکن است که مبلمان های موجود برای اتاق کار خانگی با مبلمان های موجود در اداره ها متفاوت باشد؛ اما به طور کلی هر دو آن ها برای استراحت افراد استفاده می شود. در حال حاضر مبلمان ها در انواع مختلفی تولید می شوند که شما باید بر اساس نوع دکوراسیون خود، از آن ها استفاده کنید.

۹. به فکر خرید اکسسوری های زیبا هم باشید.

خرید اکسسوری های جذاب و زیبا سبب می شود که شما اتاق کار شیک در منزل خود داشته باشید. از به دلیل وجود فشارهای کاری در منزل، استفاده از اکسسوری های مینیمال و مدرن روحیه شما را تغییر می دهد. از طرفی جدای از مسئله رفع خستگی، زیبایی این اکسسوری ها برای دکوراسیون اتاق کار ضروری است.

انواع مبلمان اداری با کیفیت را از کجا خرید کنیم؟

اکثر افراد برای انجام کارهای خود، نیاز به میز و صندلی اداری دارند؛ فرقی ندارد که شما در اداره یا خانه مشغول به کار باشید. در هر صورت باید تجهیزات ارگونومیک و باکیفیت را برای خود تهیه کنید. اگر به دنبال فروشگاه معتبر برای خرید میز کارگروهی و دیگر تجهیزات هستید، حتما به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

این شرکت انواع پارتیشن اداری و میز و صندلی های فوق العاده شیکی را در انواع مدل و رنگ به شما ارائه می کند. همچنین اگر برای تکمیل دکوراسیون دفتر کار خانگی خود نیازمند مبلمان هم هستید، می توانید از محصولات ساجیران استفاده کنید.

طراحی فضای کار در خانه

سخن آخر

امروزه با توجه به پیشرفت کارهای اینترنتی و دورکاری، این امکان فراهم شده است که افراد تنها با داشتن اینترنت پر سرعت و کامپیوتر، بتوانند به راحتی اتاق کار خود را در خانه ایجاد کنند. اتاق کار خانگی به شما کمک می کند که حتی به جای اضافه کاری در شرکت، بتوانید در خانه خود ادامه کارها را انجام دهید.

اما توجه داشته باشید که طراحی اتاق کار در خانه نیازمند رعایت اصول خاصی است که ما در این مقاله به آن ها اشاره کردیم. اگر شما هم برای تکمیل دکوراسیون داخلی اتاق کار خود به دنبال تجهیزات اداری باکیفیت از جمله میز کنفرانس هستید، می توانید به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

سوالات متداول

فضای کار استاندارد در خانه چه ویژگی هایی دارد؟

این فضا باید به صورت کاملا کاری و اداری طراحی شده و از تجهیزات اداری در آن استفاده شود. همچنین به رنگ و نورپردازی نیز باید توجه ویژه ای شود.

مهم ترین نکته زمان طراحی اتاق کار در خانه چیست؟

موارد مهمی در این مورد تاثیرگذارند اما انتخاب محلی که نور طبیعی به آن وارد شود و نور کافی داشته باشد، مهم ترین نکته است.

فضای کار در خانه چه بخش هایی باید داشته باشد؟

این موضوع بر اساس سبک کاری شما است، برای مثال اگر مراجعه کننده دارید بایستی بخشی را برای ملاقات در نظر بگیرید.

تجهیزات اتاق کار در منزل چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تمامی تجهیزات مورد استفاده در اتاق کار باید استاندارد بوده و بر اساس ارگونومی بدن طراحی شود تا بیشترین راحتی را برای افراد داشته باشد.

منبع:

www.archiproducts.com

www.wayfair.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات (۳)

 1. محمدرضا راستاد
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  حرفتون خیلی عالیه

 2. جمشید میر
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  سلام عالی بود اطلاعات خوبی دراختیار گذاشتید

 3. وحید کیانی
  ۰۲-۰۸-۱۴۰۲

  مقالاتتون عالین واقعا!

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *