گالری ما

اطلاعات تماس

cleaning تمیز کردن صندلی چرم

چرم یکی از گران قیمت ترین اجناسی می باشد که رویه صندلی قرار می گیرد و حساسیت زیادی در نگهداری آن باید داشته باشید زیرا اگر به چرم رسیدگی چندانی نشود طول عمر آن نیز کاهش می یابد. صندلی های چرم نیز مانند بسیاری از وسایل دیگر نیاز به تعمیر و رسیدگی بسیار زیادی دارند.

چرم یکی از بهترین و لوکس ترین جنس هایی می باشد که برای انواع صندلی ها استفاده می شود. از این رو خرید صندلی اداری از نوع چرم طرفداران زیادی دارد. در ادامه به بهترین تمیز کننده چرم خودرو و روش های تمیز کردن آن می پردازیم.

نحوه تمیز کردن چرم صندلی

صندلی ها به خصوص صندلی های ماشین که از جنس چرم هستند به دلیل گرد و غبار، لکه های جوهر، لکه های تیره و یا مواد غذایی کثیف می شوند و تمیز کردن صندلی چرم، به گونه ای که اثری از لکه باقی نماند کار سختی می باشد، اما نگران نباشید برای لکه زدایی بهتر است ابتدا به واسطه جاروبرقی گرد و غبار روی آن ها را تمیز کنید سپس با استفاده از محلول های تمیزکننده چرم اقدام به تمیز کردن صندلی کنید.

اما توجه داشته باشید هیچ گاه از سفیدکننده وایتکس و یا موادی که حاوی آمونیاک می باشند، استفاده نکنید زیرا باعث رنگ پریدگی چرم و ایجاد لکه های اضافی خواهد شد. اگر به محلول های بازاری پاک کننده چرم دسترسی ندارید، می توانید این کار را با محلول آب گرم و صابون و یا مواد شوینده انجام دهید. این محلول می تواند بهترین پاک کننده روکش صندلی ماشین باشد. حواستان باشد زمانی که می خواهید صندلی چرم را تمیز کنید با برس های زبر و خشن روی آن نکشید تا چرم پوسته پوسته نشود.

تماس با ساجیران

استفاده از خمیر دندان برای تمیز کردن چرم

اگر روی صندلی چرم ماشینتان لکه ای افتاده است و یا به واسطه غذا، سس و یا مایعات چربی کثیف شده اند حتما خیلی سریع نسبت به پاک سازی آن اقدام کنید تا لکه ها باقی نمانند و به درون چرم نفوذ نکنند.

از موادی که می توان برای تمیز کردن صندلی چرم ماشین استفاده نمود، خمیر دندان می باشد. شما می توانید خمیر دندان را روی سطحی که لکه شده است، مالیده و آن ناحیه را با مسواکی نرم بکشید و سپس به واسطه یک پارچه آن را خشک کنید. ماده ای که پس از خرید میز اداری نیز برای پاک سازی کاربرد دارد.

اگر چرم شما سفید است از خمیر دندان هایی برای تمیز کردن آن استفاده کنید که ساده بوده و از رنگ های دیگر درون آن استفاده نشده باشد. رنگ قرمزی که درون بعضی از خمیر دندان ها استفاده می شود ممکن است باعث ایجاد لکه روی چرم سفید شود.

استفاده از ترکیب آب لیمو و مایع های مخصوص

اگر فکر می کنید خمیر دندان برای تمیز کرد چرم چندان مناسب نمی باشد و یا خمیر دندان مناسبی در دسترس ندارید می توانید از آب لیمو و کرم های مخصوص استفاده کنید. مقداری از مایع تمیز کننده چرم و آب لیمو را در حد مساوی درون یک ظرف بریزید و آن را در اطراف ناحیه ای که کثیف شده است، پخش کنید و کمی منتظر بمانید تا لکه بر اثر کند.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  اتاق مدیریت چه ویژگی هایی دارد؟ + ۶ ویژگی کاربردی در طراحی

این مدت زمان تا ۴۵ دقیقه می تواند متغیر باشد و هرچه لکه عمیق تر باشد باید مدت زمان بیشتری را برای آن منتظر بمانید. حال اگر فکر می کنید لکه از بین رفته است با تکه پارچه ای اقدام به تمیز کردن آن نمایید و با یک حوله تمیز آن را خشک کنید.

تمیز کردن چرم با الکل

اگر شما اقدام به خرید مبلمان اداری کرده اید نیز این روش می تواند برای پاک سازی مبلمان اداری چرم شما مفید باشد.

جوش شیرین یکی از بهترین مواد طبیعی تمیز کننده چرم

تمیز کردن روکش صندلی ماشین با جوش شیرین یکی از مواردی می باشد که می توان از آن به راحتی استفاده نمود و هزینه چندانی نیز نخواهد داشت. این مورد نه تنها برای صندلی های چرمی بلکه برای خرید میز کنفرانس هایی که با چرم جلوه داده شده اند نیز، کاربرد دارد.

جوش شیرین یک لکه بر بسیار قوی می باشد و درصورتی که لکه ای روی چرم صندلی خود مشاهده کردید می توانید از جوش شیرین برای پاک کردن آن استفاده کنید. البته استفاده از جوش شیرین باید به گونه ای باشد که ایجاد لکه ها سفید نکند و همچنین از جوش شیرین برای از بین بردن لکه های چربی و روغن نیز بسیار استفاده می شود.

بنابراین می توانید به خاطر داشته باشید که بعد از چرم دوزی صندلی ماشین، جوش شیرین را می توانید با آب ترکیب کنید و آن را روی سطح کثیف بمالید، این ماده طبیعی می تواند چربی ها را به خود جذب کند و خیلی سریع لکه زدایی کند و بعد از آنکه مدتی منتظر ماندید می توانید به واسطه یک حوله خشک آن را پاک کنید.

استفاده از نرم کننده برای تمیز کردن چرم

بعد از اینکه صندلی های چرم را به واسطه مایع تمیزکننده، تمیز کردید در مرحله نهایی باید از نرم کننده و یا محافظ چرم استفاده کنید. نرم شدن چرم اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث افزایش انعطاف پذیری آن و افزایش طول عمر آن خواهد شد.

در این مورد، باید از نرم کننده های باکیفیتی استفاده کنید. این نرم کننده ها نباید حاوی پارابن و یا سیلیکون باشند زیرا باعث تغییر رنگ در آن ها می شوند و صدماتی نیز به چرم وارد می کنند. استفاده از نرم کننده نباید به گونه ای باشد که ایجاد لکه کند و یا اینکه نباید به میزان زیادی از نرم کننده ها برای چرم استفاده کنید و باعث چرب شدن آن ها شوید. باید به اندازه ای استفاده کنید که مواد نرم کننده به درون چرم نفوذ کنند و روی آن اثر بگذارند سپس مدتی منتظر بمانید و بعد با استفاده از یک حوله تمیز روی آن بکشید تا مواد باقی مانده جذب پارچه شوند.

استفاده از موم زنبور عسل برای تمیز کردن چرم

شما برای اینکه چرم را بخواهید تمیز کنید، باید به این نکته توجه کنید که نرم کننده در تمیز ماندن چرم صندلی بسیار حائز اهمیت می باشد و استفاده منظم از آن ها در افزایش طول عمر صندلی چرم تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

موم زنبور عسل یکی از موادی است که می توان به عنوان نرم کننده طبیعی از آن استفاده کرد. ابتدا مقداری موم زنبور عسل را با کمی روغن نارگیل ترکیب کنید سپس آن را رقیق نمایید. برای این کار می توانید از مایکروویو استفاده کنید. در نهایت که به مایع تبدیل شد به آن کمی روغن بادام شیرین اضافه کنید و آن را چند ساعت استراحت بدهید تا سفت شود.

صابون بچه، تمیز کننده ای ملایم برای چرم

یکی از موادی که برای تمیز کردن صندلی چرم می توانید استفاده کنید و هزینه بسیار کمی نیز دارد؛ صابون بچه می باشد. صابون های بچه بسیار ملایم تر از صابون ها و شوینده های دیگر هستند و می توان از آن برای این کار استفاده کنید.

همچنین صابون های بچه قدرت پاک کنندگی بالاتری نیز خواهند داشت و نرم کننده خوبی نیز می باشند. برای این کار کافی است که یک قاشق پودر صابون را با کمی آب ولرم ترکیب کنید و روی صندلی چرم بکشید اما اگر صندلی ها به واسطه لکه های چربی کثیف شده باشند می توانید به این ترکیب کمی سرکه نیز اضافه کنید تا قدرت پاک کنندگی آن چند برابر شود. برای اینکه نتیجه بهتری را در تمیز کردن صندلی چرم داشته باشید، بگذارید در معرض هوا و به آرامی خشک شوند تا نفوذ بیشتری داشته باشد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  مقایسه پارتیشن تک جداره و دوجداره، ویژگی های هر کدام و راهنمای خرید

استفاده از واکس برای تمیز کردن چرم

اسپری ها و واکس صندلی چرم بسیار کاربرد بیشتری نسبت به مواد خانگی دارند. همچنین تأثیرگذاری این مواد به نسبت مواد طبیعی بسیار بالا خواهد بود. این مواد شیمیایی که برای تمیز کردن صندلی چرم از آن استفاده می کنند؛ می توانند لکه های چربی، آدامس، روغن، چسب، قهوه و یا لکه های دیگر را به سادگی پاک کنند.

این واکس ها لکه برهای بسیار قوی می باشند و بعضی از آن ها به گونه ای هستند که به تنهایی قابل استفاده بوده و تنها با یک حوله تمیز خواهند شد اما بعضی نیازمند رقیق شدن هستند و باید با مقداری آب رقیق شوند. در استفاده از واکس ها و مواد شیمیایی نیز زیاده روی نکنید و این نکته را مورد توجه قرار دهید. همچنین هیچگاه این مواد را با سفیدکننده و یا وایتکس مخلوط نکنید زیرا خودشان به تنهایی کفایت خواهند کرد.

نحوه تمیز کردن چرم مشکی

صندلی های خودرویی که از جنس چرم هستند بسیار امروزه مورد توجه قرار گرفته اند زیرا بسیار ظاهر جذابی دارند اما باید برای تمیز کردن آن ها دقت داشته باشید و به آن توجه کنید. برای تمیز کردن چرم مشکی ابتدا باید گرد و غبار و آلودگی های موجود در آن را به واسطه یک فرچه و یا جارو برقی تمیز کنید.

سپس از محلول هایی که برای تمیز کردن چرم وجود دارند، استفاده کنید و یا می توانید از موادی که بالا گفتیم برای تمیز کردن چرم استفاده نمایید. چرم مشکی اگر براق باشد بسیار جذاب تر است پس استفاده از نرم کننده ها و جلادهنده ها نیز مورد اهمیت بیشتری قرار می گیرد. چرم به دلیل اینکه مقابل نور خورشید در معرض آسیب بیشتری قرار دارد، پوسته پوسته می شود پس باید نسبت به پاک کردن و رسیدگی به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

تمیز کردن چرم مشکی با دستمال

نحوه تمیز کردن چرم سفید

تمیز کردن چرم روشن تفاوت هایی با چرم های تیره داند و همچنین نگهداری آن ها نیز کمی دشوارتر می باشد و بیشتر مستعد لک شدن و کثیف شدن هستند. اگر قصد چرم کردن صندلی ماشین را دارید توصیه ما به شما این است که از چرم های تیره رنگ استفاده کنید تا کمتر نیاز به تمیز کردن داشته باشد و به سادگی کثیف نشوند. چرم روشن خیلی سریع لک می شود و اگر صندلی شما دچار لکه شد، ابتدا آن قسمت را با پنبه الکلی آغشته کنید و کمی روی آن بکشید و منتظر بمانید و سپس با یک حوله آن را تمیز کنید.

به جز الکل شما می توانید از آرد ذرت نیز برای تمیز کردن صندلی چرم سفید استفاده کنید؛ آرد ذرت را روی آن بریزید و با یک مسواک نرم به مدت زمان ۵ دقیقه آن را تمیز کنید. در کل تمیز کردن صندلی چرم سفید دشوارتر از رنگ های تیره می باشد.

نحوه تمیز کردن چرم سفید

اهمیت صحیح تمیز کردن چرم صندلی

تمیز کردن صندلی چرم بسیار حائز اهمیت می باشد،‌ زیرا کثیفی و آلودگی اگر روی صندلی های چرمی بماند باعث ترک خوردگی آن می باشد. چربی ها و کثیفی هایی که روی چرم صندلی قرار بگیرند و تمیز نشوند به مرور زمان روی یکدیگر جمع شده و مانند یک مانع عمل می کنند.

اگر این تجمع چربی ها زیاد از حد شود ترک خوردگی ها نیز قابل مشاهده خواهند بود. البته همه ترک خوردگی که در چرم صندلی ایجاد می شود به دلیل تمیز نکردن آن نمی باشد بلکه کیفیت چرم و دباغی آن نیز بسیار حائز اهمیت است. در تمیز کردن صندلی چرم باید مواد مرغوبی را استفاده کنید تا خود تمیز کردن چرم باعث خراب شدن آن نشود.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بهترین روش های نورپردازی محیط اداری، بررسی انواع روش های نورپردازی، اصول و نکات آن

نکات مهم در رابطه با تمیز کردن چرم

در تمیز کردن صندلی چرم نکاتی وجود دارد که باید رعایت کنید تا چرم شما دچار آسیب نشود. اولین نکته این است که صندلی های چرم را باید هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تمیز کنید زیرا خودرو در معرض نور خورشید و انواع آلودگی ها قرار دارد. هر چه از صندلی ها استفاده بیشتری شود بی شک بیشتر نیازمند تمیز کردن می باشند.

آب و هوا می تواند روی مدت زمانی که چرم صندلی نیاز به تمیز کردن دارد، موثر باشد. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که صندلی ها در معرض آفتاب قرار می گیرند باید هر چند وقت یکبار از نرم کننده ها استفاده کرد و رسیدگی بیشتری داشته باشید.

جمع بندی

در نهایت با توجه به همه مواردی که گفته شد بهترین راه حل برای تمیز ماندن چرم صندلی جلوگیری از ایجاد لکه می باشد و شما باید به سرعت لکه ها و آلودگی ها را از روی صندلی پاک کنید تا لکه ها کهنه نشوند.

بهترین روش و ابتدایی ترین روشی که برای تمیز کردن صندلی چرم وجود دارد این است که شما می توانید از آب ولرم و یک پارچه استفاده کنید. یکی از مزیت هایی که چرم دارد طریقه آسان پاک شدن آن می باشد اما این در صورتی است که آلودگی و لکه طولانی مدت روی صندلی باقی نماند.

علاوه بر این نیز با توجه به لکه ای که روی صندلی چرم قرار گرفته است می توانید از آب لیمو، الکل، جوش شیرین، صابون بچه و مواد شوینده و پاک کننده استفاده کنید و هر کدام نیز طریقه استفاده منحصر به فردی خواهند داشت. پس بهتر است در تمیز کردن صندلی چرم ماشین دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید طولانی مدت از زیبایی آن بهره مند شوید و جذابیت آن نیز مانند روز اول باشد. امیدواریم این مقاله از وبسایت ساجیران شما را به درستی راهنمایی کرده باشد.

سوالات متداول

بهترین روش تمیز کردن صندلی چرم سفید کدام است؟

پاسخ به این سوال به نوع لکه و شدت آن بستگی دارد. برای تمیز کردن صندلی چرم سفید می‌توانید از خمیردندان، آب لیمو و جوش شیرین استفاده کرد.

بهترین روش تمیز کردن صندلی چرم مشکی کدام است؟

برای تمیز کردن صندلی چرم مشکی، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • استفاده از یک دستمال نمدار: یک دستمال نمدار را به آرامی روی صندلی بکشید تا گرد و غبار و آلودگی‌ها را از بین ببرید.
  • استفاده از یک محلول ملایم آب و مایع ظرفشویی: مقداری آب را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و با یک پارچه‌ی نرم، روی صندلی بکشید. سپس، با یک پارچه‌ی مرطوب دیگر، محلول را پاک کنید.
  • استفاده از یک اسپری تمیزکننده‌ ی چرم: اسپری تمیزکننده‌ی چرم را روی صندلی اسپری کنید و سپس، با یک پارچه‌ی نرم، آن را پاک کنید.

آیا می‌توان از الکل برای تمیز کردن صندلی چرم استفاده کرد؟

الکل یک پاک کننده‌ی قوی است که می‌تواند به خوبی لکه‌ها را از بین ببرد. با این حال، الکل می‌تواند چرم را خشک کند و باعث ترک خوردگی آن شود. بنابراین، توصیه می‌شود که از الکل فقط برای تمیز کردن لکه‌ های شدید چرم استفاده کنید.

چگونه می‌توان از چرم صندلی محافظت کرد؟

برای محافظت از چرم صندلی، می‌توانید از یک اسپری محافظ چرم استفاده کنید. این اسپری‌ها به ایجاد یک لایه‌ی محافظ روی چرم کمک می‌کنند و مانع از جذب آلودگی و لکه‌ها می‌شوند.

چه زمانی باید صندلی چرم را تمیز کرد؟

توصیه می‌شود که صندلی چرم را هر هفته یک بار تمیز کنید تا گرد و غبار و آلودگی‌ها روی آن جمع نشوند. اگر صندلی شما در معرض آلودگی‌های بیشتری قرار دارد، ممکن است لازم باشد که آن را هر روز تمیز کنید.

منبع:

www.wayfair.com

www.archiproducts.com

۳.۷/۵ - (۱۰ امتیاز)

دیدگاه (۱)

  1. عبدالله دهقان
    ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

    دستخوش

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *