گالری ما

اطلاعات تماس

قضای کار اشتراکی در ساجیران

امروزه اکثر شرکت های مختلف به دلیل کمبود فضای کاری، مجبور به ایجاد فضای کار اشتراکی برای کارمندان می شوند؛ اما آیا می دانستید که طراحی فضای کار اشتراکی چه اهمیتی دارد؟

شاید با خود فکر کنید که تنها با تقسیم کردن فضای اداری و کنار هم قرار دادن افراد با مسئولیت های مشخص، کار طراحی فضای کار اشتراکی انجام می شود. این در حالی است که اگر نتوانید به خوبی فضای اشتراکی را ایجاد کنید، قطعا باعث کاهش عملکرد کارکنان هم می شوید. بنابراین با توجه به اهمیت فضای کار اشتراکی، ما در این مقاله از وبسایت ساجیران، اطلاعات مهمی را در این باره ارائه می دهیم.

فضای کار اشتراکی چیست؟

اصولا در هر شرکت یا سازمان خاصی، تعداد زیادی اتاق مجزا برای کارمندان و مدیران وجود دارد. در هر کدام از این اتاق ها کارهای خاصی انجام می شود که در نهایت باعث رفع مشکل مراجعه کنندگان می گردد. اما در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت اجاره یا خرید فضای بزرگ برای شروع کسب و کار، افراد توانایی ایجاد اتاق های مجزا را ندارند.

همین موضوع سبب می شود که مدیران شرکت ها به فکر اجاره یا خرید محل کوچکی برای شروع کار خود باشند؛ اما سوال این جا است که چگونه کارمندان را در این فضا به طور مستقل جای دهیم؟

پاسخ این سوال، معنای کاملی از فضای کار اشتراکی را ارائه می دهد. فضای کار اشتراکی فضاهای تقریبا بزرگی هستند که امکان کار را برای چند نفر فراهم می کند. افراد در این فضا دارای میز کارگروهی و قسمت مخصوص به خود هستند و امکانات تقریبا جامعی را هم در اختیار دارند. افراد برای داشتن فضای اشتراکی هم هزینه پرداخت می کنند؛ اما این میزان خیلی کمی نسبت به اجاره مکان بزرگ تر است.

تماس با ما

شاید با خود بگویید که ایده فضای اشتراکی از چه زمانی به سر افراد افتاده است؟

فضای کار اشتراکی برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ به ذهن فردی به نام Brad Neuberg افتاده است. این فرد برای کسانی که توانایی ایجاد محل کار مستقل را نداشتند، موقعیت کاری خوبی را فراهم کرد. جالب است بدانید که حتی در چند وقت اول، هیچ شخصی از این فضا استقبال نکرد؛ اما کم کم افراد زیادی جذب فضای کار اشتراکی شدند.

اگر بخواهیم فضای کار اشتراکی را به طور ساده شرح دهیم، باید آن را مانند بازیکنان زمین فوتبال در نظر بگیریم. هر کدام از افراد به طور مجزا فعالیت خود را انجام می دهند، با دوستان خود همکاری می کنند و به درآمد مورد نظر خود هم می رسند.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  ویژگی های لوستر اداری، بررسی انواع آن و اهمیت وجود لوستر

فضای کار اشتراکی

مزایا فضای کار اشتراکی چیست؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که تنها به دلیل عدم بودجه کافی، باید حتما مجبور به استفاده از فضای کار اشتراکی باشند. این در حالی است که بخش های فضای کار اشتراکی، باعث بهبود عملکرد کارمندان هم می شوند. بنابراین در ادامه، مزایا استفاده از فضای کار اشتراکی را ارائه می کنیم:

۱. استفاده از تخصص دیگران

اولین و مهمترین مزایا برای فضای کار اشتراکی، بهره مندی از تخصص افراد کاردان است. در این فضا شما می توانید به مجموعه ای از افراد هم فکر، هم سو و متخصص دست پیدا کنید. از همین رو قطعا در پیش برد اهداف سازمانی خود موفق تر می شوید.

۲. تشویق کارمندان به کار

بهبود روابط اجتماعی یکی از مهمترین دستاوردهای افراد در فضا کاری اشتراکی است. تحقیقات نشان می دهد که کار کردن افراد در محیط های اجتماعی، باعث پیشرفت ۶۲ درصدی افراد در کسب و کار خود می شود. همچنین زمانی که افراد با دیگران همکاری کنند، خلاقیت آن ها فوق العاده بیشتر می گردد.

۳. صرفه جویی در خرید امکانات رفاهی

هر کسب وکاری برای شرکت خود باید امکانات رفاهی مختلفی از جمله آشپزخانه، اتاق استراحت، بایگانی، تجهیزات اداری، نورپردازی و لوازم تکنولوژی مختلفی را تهیه کند. اما خوشبختانه کار کردن در فضای اشتراکی این امکان را فراهم می کند که دیگر نیازی به خرید و نگهداری این لوازم نداشته باشید؛ چرا که در فضای کار اشتراکی، همه این موارد به صورت مشترک وجود دارد.

۴. تقویت اراده کارمندان

گاهی اوقات افراد ایده های خاصی در ذهن خود دارند که به دلیل عدم حمایت و تحریک اولیه، برای انجام آن ها اقدام نمی کنند. فضای کار اشتراکی این امکان را فراهم می کند که افراد به راحتی بتوانند ایده های موجود در ذهن خود را با حمایت دیگر افراد متخصص اجرا کنند.

۵. آمادگی برای شرکت بزرگ

همه کسب و کارها به دنبال مستقل کار کردن و بزرگ تر کردن مجموعه خود هستند؛ اما به دلیل عدم تجربه کاری در زمینه های مختلف، ممکن است که در ابتدا کار دچار ضرر شوند. وجود فضای کار اشتراکی به استارت آپ های کوچک و بزرگ کمک می کند که با جنبه های مختلف کسب وکارهای بزرگ هم آشنا شوند.

۶. صرفه جویی در هزینه ها

قطعا یکی از مهمترین موارد در فضای کار اشتراکی، صرفه جویی در هزینه های مختلف است. توجه کنید که منظور از هزینه، تنها اجاره بهای شرکت بزرگ نیست.

نحوه استفاده از فضای کار اشتراکی

معایب طراحی فضای کار اشتراکی چیست؟

در کنار ویژگی های مثبتی که فضای اشتراکی برای کسب و کار ها ایجاد می کند، باید خود را با معایب این مدل کار هم آماده کنید؛ چرا که قطعا کار کردن همزمان در کنار چند فرد دیگر، باعث ایجاد چالش های خاص خود می شود. بنابراین ما در ادامه، برخی از معایب طراحی فضای کار اشتراکی باکس را معرفی می کنیم:

۱. آسیب به حریم خصوصی

هر فرد دارای کار و شخصیت مستقلی است؛ از همین رو طبیعی است که رویکرد هر فرد با دیگران فرق داشته باشد. از  طرفی برخی از کسب و کارها به گونه ای هستند که باید اطلاعات آن ها به صورت مخفی و مطمئن باشد؛ بنابراین باید بدانید که در فضای کار اشتراکی، ممکن است اطلاعات حرفه ای شما به خطر بیفتد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  رایج ترین اشتباهات در خرید مبلمان اداری

۲. رقابت های سخت تر

به طور کلی چون چند کسب و کار در کنار یکدیگر مشغول به کار هستند، رقابت کاری بین آن ها بیشتر است. این موضوع سبب می شود که رقابت شما با همکاران در حوزه کاری مشترک، سخت تر شود.

۳. مشکلات شخصی

با توجه به این که هر فرد عقیده و اخلاق خاصی برای کار و زندگی خود دارد، ممکن است که با افراد موجود در فضای اشتراکی، به مشکل بر بخورید. همچنین برخی از اوقات به دلیل نزدیک بودن زیاد از حد افراد به یکدیگر، امکان اختلافات شخصی و رفتاری هم در این فضا بیشتر است.

۴. زمان کم برای فعالیت

اصولا شرکت های مستقل و بزرگ ممکن است که زمان زیادی از روز را در شرکت خود سپری کنند؛ این در حالی است که فضای کار اشتراکی تنها تا زمان مشخصی امکان فعالیت را برای افراد فراهم می کنند. از طرفی در مواقعی که مشکل خاصی برای روند کاری استارت آپ شما به وجود بیاید، امکان وقت بیشتر برای حل آن وجود ندارد.

مزایای معماری فضای کار اشتراکی

طراحی فضای کار اشتراکی باید چگونه باشد؟

برنامه فیزیکی فضای کار اشتراکی یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی است که حتما باید به آن توجه کنید. اهمیت طراحی مناسب این فضا به قدری زیاد است که اگر بتوانید به خوبی این فضا را با پارتیشن اداری طراحی کنید، شکل و ظاهر اداره واقعی و کاملا مستقل را به آن محیط هدیه می دهید.

اما در مقابل اگر نتوانید کار طراحی را به خوبی انجام دهید، به غیر از شلوغی و هرج و مرج افراد، دستاورد دیگری را مشاهده نمی کنید. بنابراین اگر به دنبال طراحی اصولی فضای اشتراکی هستید، موارد زیر را رعایت کنید:

۱. بر اساس نیاز همه افراد طراحی کنید.

در وهله اول به این فکر کنید که کسب و کارهای مختلفی قرار است در فضای اشتراکی مشغول به کار شوند که هر کدام نیاز های خاص خود را دارند. بنابراین باید دقت کنید که اتاق های موجود در این فضا، باید کاملا بر اساس نیاز کسب و کار ها باشد. بهتر است که فضای آرامی برای کتابخانه و فضای دیگری برای گفتگو در نظر بگیرید. همچنین به فکر طراحی امکانات رفاهی مانند آشپزخانه و اتاق استراحت هم باشید.

۲. به نورپردازی محیط توجه کنید.

یکی از مهمترین موارد در هر فضای کاری، نورپردازی اصولی و استاندارد است؛ از همین رو برای فضاهای بزرگ و کسب و کارهای اشتراکی هم باید با نورپردازی خوب، از کسل شدن افراد جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که نور محیط باید برای تمامی ساعات شبانه روز مناسب باشد؛ به این صورت که در تمامی ساعت ها باید نور کاملا متعادلی را ایجاد نمایید. البته یکی از عوامل موثر در افزایش نور و تغییر حس و حال در فضای کار اشتراکی، خرید مبلمان اداری روشن و کاملا خاص است.

۳. به فکر ایجاد اتاق جلسات هم باشید.

حتما در چیدمان فضای کار اشتراکی، اتاقی را برای قرارگیری میز کنفرانس و برگذاری جلسات مختلف در نظر بگیرید. توجه کنید که این اتاق به دلیل اهمیت موضوعات موجود در آن، باید عایق صدا باشد که به دیگران آسیبی وارد نشود. از طرفی مسائل مهم مربوط به هر استارت آپ به صورت خصوصی باقی بماند. البته این را هم بدانید که جدای از اتاق جلسات، باید اتاق ملاقات را هم ایجاد کنید؛ تفاوت اتاق جلسات با اتاق ملاقات هم در میزان رسمی بودن و مهم بودن مطالب رد و بدل شده در آن است.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  آشنایی با انواع مبل مکانیزه، نکات خرید، نحوه چیدمان و ویژگی های آن

۴. تجهیزات حرفه ای را برای فضای کار اشتراکی تهیه نمایید.

تجهیزات و لوازم کار، جزو مهمترین و اصلی ترین چیزها برای کسب وکار های مختلف خصوصا کارهای فریلنسری است. لازم است که در هر فضای اشتراکی، برای هر اتاق تجهیزات مهم مانند اسکنر، کامپیوتر، میز اداری، اینترنت پر سرعت و دیگر تجهیزات فضای کار اشتراکی وجود داشته باشد.

۵. محیطی انعطاف پذیر را طراحی کنید.

طراحی فضای کار اشتراکی باید به گونه ای باشد که همه نوع شغلی را در خود جای دهد. این که شما پارتیشن ها را چگونه طراحی کنید، خیلی مهم است. از طرفی دقت کنید که حتما میز و صندلی اداری را برای تعداد مختلف کسب و کار ها در کنار هم بچینید. توجه نمایید که برخی از کسب و کارها تعداد بیشتری دارند؛ بنابراین باید فضای بزرگتری را هم داشته باشند.

۶. به حفظ حریم خصوصی افراد دقت کنید.

به طور کلی حریم خصوصی افراد در فضای کار اشتراکی خود به خود کم است؛ اما اگر بتوانید طراحی خوبی برای آن داشته باشید، قطعا از اطلاعات مهم افراد دیگر هم حفاظت می کنید. راه مناسب برای حفظ حریم خصوصی، تقسیم بندی فضای اشتراکی به صورت حرفه ای است. همچنین دقت کنید که در اطراف میزهای کارمندان، مقسم های مات قرار دهید.

فضای کار اشتراکی با میز کار گروهی

برای ساخت فضای کار اشتراکی به کجا مراجعه کنیم؟

با توجه به اهمیت و استقبال افراد از فضای کار اشتراکی، بسیاری از کسب و کار ها به فکر ایجاد چنین فضاهایی  هستند. از طرفی با توجه به هزینه بالای پارتیشن و تجهیزات مربوط به این فضا، بهتر است که به سراغ افراد متخصص در این زمینه بروید.

امروزه تعداد زیادی از تولیدی ها در این زمینه وارد شده اند؛ اما به دلیل تفاوت سلیقه ها و همچنین استانداردهای موجود برای کسب و کار، تعداد مراکز متخصص کمتر است. اما ما در این قسمت از مقاله، تولیدی ساجیران را برای اجرای این کار به شما معرفی می کنیم.

شرکت ساجیران یکی از مراکز تولید کننده انواع پارتیشن و مبلمان اداری است که به شما در طراحی و خرید تجهیزات اداری کمک می کند. حتی شما می توانید به کمک کارشناسان موجود در این شرکت، برای حفظ حریم خصوصی کسب و کارها، از پارتیشن های آکوستیک هم به منظور حفظ بیشتر امنیت هم استفاده کنید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لوازم اداری، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

جان کلام

وجود فضای کار اشتراکی ارزان به افراد کمک می کند که بتوانند کسب و کار خود را با کمترین هزینه و به صورت امتحانی شروع کنند. در این فضا افراد مختلفی کنار یکدیگر مشغول به کار هستند و هر کدام فعالیت خاصی را انجام می دهند.

اصولا فضای کار اشتراکی با استفاده از پارتیشن اداری به قسمت های مجزا تبدیل می شوند که کیفیت آن ها نقش مهمی در بهبود زیبایی فضای اشتراکی دارد؛ از همین رو اگر شما هم به دنبال بهترین قیمت و کیفیت پارتیشن اداری هستید، می توانید به وبسایت ساجیران مراجعه کنید. البته ناگفته نماند که دیگر تجهیزات اداری هم در این فروشگاه وجود دارد.

منبع:

www.foyr.com

www.furnishandfinish.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات (۲)

  1. غلامرضا بختیاری
    ۰۲-۰۸-۱۴۰۲

    آدرس دفترتون کجاست

  2. احمد نبوی
    ۰۹-۱۱-۱۴۰۱

    معایب فضای کار اشتراکی چیه ؟

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *