گالری ما

اطلاعات تماس

طراحی پرگولا در ساجیران

باور غلط بسیاری از افراد بر این است که آلاچیق همان پرگولا است؛ در حالی که اکثر افراد حتی نمی دانند پرگولا چیست و چه کاربردی دارد. از طرفی حتی برخی دیگر فکر می کنند که پرگولا سازه ای جدید و خاص است.

در حالی که پرگولا در طول چند قرن گذشته کاربرد داشته است. این سازه های جذاب و زیبا به شما کمک می کند که در فضاهای باز، خیلی صمیمی و در نهایت آرامش چای بنوشید. بدون آن که حتی در باران هم نیازی به جابه جایی داشته باشید. اگر می خواهید از انواع پرگولا و کاربردهای آن آگاهی پیدا کنید، در ادامه این مقاله از ساجیران همراه ما باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

پرگولا چیست؟

برای اولین بار پرگولا را در دوران قرون وسطی ساخته اند. بنابراین قدمت استفاده از آن ها فوق العاده زیاد است. به طور کلی پرگولا سازه ای زیبا و جذاب است که با عنوان سایبان در فضاهای باز استفاده می شود. در حال حاضر در انواع باغ‌ها و مجمتع‌های مسکونی و اداری از پرگولا استفاده می شود. این سازه با چهار ستون و رویه عرضی یا مشبک فوق العاده قوی ساخته شده است و جنس های مختلفی دارد.

اصولا پرگولا را در سنگ فرش یا حیاط بتنی نصب می کنند؛ بنابراین شما می‌توانید تمامی تجهیزات کباب و مبلمان اداری را در زیر این سایبان قرار دهید. همچنین یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد پاتوق مرکزی در روف گاردن یا قسمتی از فضای داخل حیاط است.

تماس با ساجیران

تفاوت پرگولا با آلاچیق و آربور

همین اول مقاله بهتر است که تفاوت بین پرگولا با آلاچیق و آربور را بدانید تا ذهنیت مناسبی را درباره این سازه ها داشته باشید. آلاچیق فضای بسته شده ای است که سقف آن هم به طور کامل پوشیده می شود. این سازه ها بیشتر برای تفریح در فضای باز یا غذاخوری استفاده می شود.

این در حالی است که پرگولا اصولا از جنس چوب ساخته می شود و بیشتر سقف نیم مشبکی دارد که در واقع باعث تشکیل نیم سایه می گردد. اصولا پرگولا برای تمامی فصل ‌ها مناسب نیست؛ اما شما می‌توانید از آلاچیق در تمامی فصل های سال استفاده کنید.

از طرفی آربور سازه‌ای است که بیشتر برای ورودی به باغ، حیاط و کلا محوطه ساخته می شود. جنس آربور هم بیشتر از نوع چوب است که با پوشش گیاهان، زیباتر شده است. در واقع آربور کوچک شده و ساده شده پرگولا است و خواصی تقریبا مشابه به آن را دارد. با این تفاوت که آربور ساختار مستقلی دارد؛ اما پرگولا دارای ساختار خطی بلند در مسیر باغ است.

نمای پرگولا در شب

آیا آلاچیق همان پرگولا است؟

همانطور که در قسمت های قبلی ذکر کردیم، در اکثر اوقات آلاچیق با پرگولا اشتباه گرفته می شود؛ چرا که اصولا ساختار آلاچیق با این سازه بیشتر است. مهمترین تفاوت آلاچیق و پرگولا، در سقف آن ها است؛ چرا که شما می توانید سقف سازه پرگولا را ببندید یا به دلخواه خود باز بگذارید؛ اما آلاچیق دارای سقف ثابت است و امکان باز یا بسته شدن آن وجود ندارد.

از طرفی ساختار آلاچیق ها به شکل های مختلفی از جمله گرد وجود دارند؛ در حالی که اکثر سازه های پرگولا، به شکل مستطیلی ساخته می شوند.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بررسی انواع سبک مبلمان اداری، اهمیت انتخاب صحیح بر اساس کسب و کار

پرگولا مدرن دارای چه ویژگی هایی است؟

امروزه با وجود این که افراد به دنبال طرح های مدرن هستند، طبیعی است که پرگولا مدرن هم در بین افراد طرفداران بیشتری داشته باشد. نوع مدرن این سازه از طرح های کاملا مینیمال الهام می گیرد و تا حد ممکن از شکل ها، خطوط و تزئینات در ساختار آن استفاده نمی شود.

همچنین اصولا طرح های پیچیده و پر زرق و برق در این مدل وجود ندارد و سقف های آن به شکل مستطیلی طراحی می شود. توجه کنید که برای مدرن شدن سازه خود، تا حد ممکن از رنگ های خنثی استفاده کنید.

پرگولا فلزی بهتر است یا چوبی؟

دو جنس پر طرفدار و کاربردی برای ساخت انواع پرگولا، فلز و چوب است؛ از همین رو افراد اغلب در انتخاب جنس یازه خود، دچار شک می شوند. باید بدانید که هر کدام از این جنس ها دارای ویژگی های مثبت و منفی مختلفی هستند.

اما اگر می خواهید تفاوت های بین این دو مدل را بدانید، موارد زیر را مطالعه کنید:

 • به طور کلی فلز وزن بیشتری نسبت به چوب دارد و جابه جا کردن آن سخت تر است؛ از همین رو سازه چوبی سبک تر از فلزی محسوب می شود.
 • چوب ممکن است که در اثر برخورد با حرارت زیاد، آتش بگیرد؛ اما فلز به هیچ عنوان مشتعل نمی شود.
 • چوب ظاهر ظریفی نسبت به فلز دارد؛ از همین رو نمای کلی سازه شما را جذاب تر نشان می دهد.
 • در فصل تابستان ممکن است حرارت زیاد فلز، افراد را دچار گرمای بیشتر کند؛ در حالی که دما چوب به اندازه زیادی تغییر نمی کند.
 • هزینه های نگهداری از فلز کمتر از چوب است.
 • اگر به دنبال سازه هماهنگ با طبیعت هستید، سازه چوبی گزینه مناسب تری است؛ اما سازه فلزی بیشتر ظاهر مدرنی دارد.
 • چوب ممکن است در معرض خوردگی حشرات یا پوسیدگی قرار بگیرد؛ ولی فلز اصولا دچار مشکل خاصی نمیشود.

چرا باید از پرگولا استفاده کنیم؟

شاید به خود بگویید که چرا باید با توجه به وجود نیم سایه، از پرگولا استفاده کنیم؟ آیا آلاچیق گزینه معقول تری به شمار نمی رود؟ برای پاسخ به این سوالات، دلایل زیر را مطالعه کنید:

۱. ایجاد فضای مشخص

شما با استفاده از پرگولا می توانید محوطه خاصی را با هدف مشخصی تعریف کنید. مثلا با قرارگیری پرگولا در وسط حیاط، می توانید مکانی برای غذاخوری داشته باشید.

۲. حریم خصوصی

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پرگولا، بهره‌مندی از فضای خصوصی در فضای باز است. اگر می خواهید جمع خانوادگی خود را از سایر فضاها جدا کنید، می توانید با نصب پرده در اطراف پرگولا، محیط کاملا خصوصی داشته باشید.

۳. فضای بیشتر برای گیاهان

برای زیباتر شدن فضا می‌توانید گیاهان رونده را روی سقف پرگولا قراردهید و محیطی کاملا طبیعی و فوق العاده را ایجاد کنید. همچنین پرگولا این امکان را می‌دهد که حتی از شاخه‌های بیرون آمده از باغ هم استفاده کنید و در خارج از باغ فضای دلنشینی به وجود بیاورید.

۴. سایه متنوع

اصولا پرگولا دارای سایه همیشگی و کامل نیست؛ اما می تواند منطقه سایه داری را برای شما بسازد. به این صورت که با وجود سایبان‌های جمع شونده، امکان لذت بردن از طبیعت حتی در تابستان هم برای شما فراهم می شود.

۵. افزایش ارزش ساختمان

پرگولا سازه‌ای بسیار جذاب است که می‌تواند ارزش خانه شما را فوق العاده بالا ببرد. به طوری که در هنگام خرید خانه، وجود پرگولا در فضای حیاط به عنوان مزیت های اصلی به شمار می رود.

۶. قابلیت ترکیب با سازه های دیگر

جالب است بدانید که پرگولا در معماری خانه هم نقش مهمی دارد. شما می‌توانید ترکیبی از پرگولا و آلاچیق را بسازید و از آن لذت ببرید.

۷. قابلیت ساخت با موارد مختلف

یکی از ویژگی‌های مهم پرگولا، قیمت مقرون به صرفه آن است؛ چرا که شما می‌توانید با انواع مواد مختلف، سازه های گوناگونی را بسازید.

۸. نصب آسان

پرگولا سازه خیلی پیچیده‌ای ندارد؛ از همین رو می توانید به راحتی آن‌ها را نصب کنید. البته توجه کنید که باید کار نصب را به متخصصان خود بسپارید.

۹. ایجاد سرگرمی

اگر می‌خواهید مهمانی خاص و جذابی را برگذار کنید، می‌توانید از پرگولا مدرن برای ایجاد فضای سرگرم کننده استفاده کنید. مثلا می توانید با استفاده از پرگولا محیطی برای غذاخوری یا سرگرمی کودکان بسازید و خاطره به یادماندنی را در ذهن آن‌ها به وجود بیاورید.

۱۰. زیبایی محوطه

پرگولا ساختار بسیار ظریف و شیکی دارد؛ از همین رو برای زیبایی محیط گزینه مناسبی محسوب می شود.

پرگولا ساده

کاربردهای پرگولا چیست؟

پرگولا جزو آن دسته لوازم تزئیینی و کاربردی است که در موارد زیر بیشتر استفاده می شود:

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بهترین دکوراسیون مطب پزشک و کلینیک‌ درمانی

۱. طراحی مسیر

در بسیاری از باغ‌ها و تالارهای عروسی، برای زیبایی بیشتر مسیر، از پرگولا استفاده می شود. گاهی اوقات افراد پرگولا را با استفاده از گیاهان زیبای طبیعی و مصنوعی طراحی می کنند که مسیر حرکت افراد جذاب تر می گردد.

۲. سایه

برای کسانی که در شغل باغ سازی و کشاورزی فعالیت می کنند، استفاده از پرگولا برای ایجاد سایه گزینه مناسبی محسوب می‌شود. البته این را بدانید که پرگولا به دو صورت سقف دار و بدون سقف وجود دارد؛ اما شما می‌توانید بر اساس نیازهای شخصی خود، میزان سایه را مشخص کنید.

۳. تکیه گاه گیاهان

برخی از گیاهانی که به صورت رونده رشد می‌کنند، باید در محلی بالاتر از سطح زمین قرار بگیرند. به این صورت که پرگولا را در کنار محوطه کاشت گیاهان قرار دهید و شاخه های بلند را روی آن هدایت کنید. این کار سبب می‌شود که علاوه بر حفظ سلامت گیاهان، سایه دلچسبی را هم به وجود بیاورید.

۴. فضای مهمانی

یکی از پر طرفدارترین کاربردهای پرگولا، ایجاد فضای بسیار خاص برای مهمانی و جلسات مهم است. شما می‌توانید حتی جلسات کاری مهم خود را هم با استفاده از پرگولا برگذار کنید. همچنین می‌توانید برای ایجاد فضای کاملا خصوصی، از پارتیشن شیشه ای هم در اطراف پرکولا استفاده کنید.

۵. طراحی تراس

بسیاری از افرادی که تراس‌های بزرگی در خانه خود دارند، می‌توانند از پرگولا برای ایجاد فضای دنج و زیبا استفاده کنند. وجود پرگولا در تراس سبب می‌شود که شما بدون نیاز به حیاط بزرگ، گیاهان زیبایی را در سرتاسر تراس خود داشته باشید و از زیبایی آن‌ها لذت ببرید.

انواع پرگولا از نظر جنس ساخت چیست؟

شاید شما پرگولا را در ذهن خود شبیه به سازه‌ای چهار گوش و  ساده فرض کرده باشید؛ در حالی که پرگولا انواع مختلف دارد. بنابراین در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

۱. پرگولا چوبی

چوب جزو پرطرفدارترین متریال برای ساخت انواع مبلمان اداری و دیگر لوازم است؛ از همین رو به طور کلی اکثر پرگولاها از جنس چوب ساخه می‌شود؛ چرا که هزینه ساخت آن‌ها مقرون به صرفه‌تر است. اما توجه کنید که پرگولا چوبی به دلیل داشتن چوب در ساختار خود، ممکن است که در برابر آفت و پوسیدگی مقاومت خوبی نداشته باشد. بنابراین مجبور می شوید که چند سال یکبار آن را تعویض یا ترمیم کنید.

همچنین حتما در انتخاب چوب پرگولا دقت زیادی به خرج دهید؛ چرا که برخی از چوب‌ها مانند سرو یا چوب قرمز، مقاومت بیشتری در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارند. همچنین باید چوبی که انتخاب می کنید، برای محل مورد نظر خود مناسب باشد؛ مثلا به هیچ عنوان چوب به کار رفته در صندلی اداری، با پرگولا یکسان نیست.

۲. پرگولا فلزی

فلز جزو متریال فوق العاده مستحکم به شمار می رود؛ از همین رو می توانید با خیال راحت پرگولا فلزی را برای حیاط خود خریداری کنید. اصولا تمامی فلزات از جمله فولاد و آلومینیوم برای ساخت پرگولا استفاده می شود؛ اما مثلا فولاد استحکام بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد.

 همچنین فولاد در تماس با آب و رطوبت زنگ می زند؛ در حالی که آلومینیوم دچار زنگ زدگی نمی‌شود. همچنین توجه کنید که اگر به دنبال پرگولا خاص و مینیمال هستید، این نوع از پرگولا گزینه مناسبی برای شما است.

۳. پرگولا ترموود

ترموود نوعی چوب مستحکم و با دوام است که بیشتر برای ساخت روف گاردن، سایبان، طراحی داخلی و تراس گاردن استفاده می‌شود. این مدل از پرگولا ظاهر فوق العاده زیبایی دارد و به راحتی نصب می گردد. همچنین در برابر شرایط جوی مقاومت فوق العاده ای از خود نشان می دهد و یکی از بهترین مواد برای طراحی پرگولا مدرن است.

۴. پرگولا پی وی سی

نگهداری پرگولا پی وی سی نسبت به چوب آسان تر انجام می شود؛ چرا که جنس این مدل پرگولا از نوع پلاستیک است و مشکلات فلز و چوب را ندارد. همچنین شما به راحتی می توانید پرگولا وینیل یا پی وی سی را شستشو دهید.

۵. پرگولا چوب پلاست

پرگولا چوب پلاست از چوب پلاستیکی ساخته می شود که شباهت خیلی زیادی با چوب اصلی دارد. همچنین انتخاب مناسبی برای طراحی محوطه و سایبان ها است؛ از همین رو بسیاری از افراد این نوع از پرگولا را انتخاب می کنند.

۶. پرگولا فایبرگلاس

این نوع از پرگولا، در برابر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم است؛ از همین رو گزینه خوبی برای باغ‌ها به شمار می رود. همچنین زیبایی خاصی دارد و امکان رنگ آمیزی دلخواه را هم فراهم می کند. توجه داشته باشید که پرگولا فایبر گلاس، قیمت بیشتری نسبت به دیگر انواع پرگولا دارد.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  مهم ترین نکات در انتخاب صندلی کنفرانس، انواع،‌ ویژگی ها و مشخصات بهترین صندلی کنفرانس

شکل ظاهری پرگولا

انواع پرگولا از نظر شکل ظاهری

جدای از این که پرگولا با جنس های مختلفی ساخته می شود، از نظر ساختار هم باید آن ها را به مدل های زیر تقسیم بندی کنیم:

۱. پرگولا متصل به دیوار

برخی از پرگولاها حتما باید از یک طرف به دیوار ساختمان متصل باشد؛ به این صورت که از یک سمت به ساختمان چسبیده اند و از طرف دیگر با دو ستون استحکام خود را حفظ می کنند. این مدل از پرگولا سبب می شود که فضای بیرون خانه، همان حس درونی را داشته باشد.

۲. پرگولا قوسی

پرگولا قوسی دارای سقف قوس دار بسیار جذابی است که مانند کمان در بالای آن پوشش داده می شود. این نوع از پرگولا جزو موارد بسیار خاص محسوب می شود؛ چرا که اکثر سقف‌های پرگولا دارای سقف‌های مسطحی هستند.

۳. پرگولا مستقل

این پرگولاها سازه مستقل از ساختمان را دارند و از چهار ستون مجزا تشکیل شده اند.

۴. پرگولا پرچین دار

مانند برخی از دیوارها که پرچین دارند، این مدل از پرگولا هم دارای دیواره های پرچین دار هستند که بیشتر شبیه آلاچیق می شوند.

۵. سقف بادبانی

پرگولا سقف بادبانی با استفاده از سقف های پارچه‌ای تشکیل می‌شود که ظاهر فوق العاده شیکی دارد.

۶. سقف شیبدار

وجود سقف شیبدار روی این پرگولاها، سبب استفاده از آن ها در تمامی فصل های سرد سال هم می شود.

پرگولا اداری چگونه است؟

شاید با خود فکر کنید که پرگولا تنها در فضاهای باز و برای تفریح و سرگرمی استفاده می شود؛ در حالی که شما می‌توانید از پرگولا در محیط های اداری هم استفاده کنید. مثلا می‌توانید برای ورودی اداره یا در فضای حیاط اداره خود، پرگولا را اجرا کنید. سپس با قرار گیری میز کارشناسی و دیگر تجهیزات، جلسه کاری خود را برگذارکنید.

همچنین می توانید با استفاده از پارتیشن اداری، فضایی کاملا دنج را هم برای جلسات محرمانه داشته باشید. البته با توجه به بالا بودن پرگولا قیمت، بهتر است که تجهیزات باکیفیتی را در آن قرار دهید.

اگر می خواهید از بهترین قیمت و جنس تجهیزات اداری از جمله میز کنفرانس بهره مند شوید، روی کمک شرکت ساجیران حساب کنید؛ چرا که تمامی محصولات در این تولیدی، با بهترین طرح و کیفیت ساخته می‌شود. همچنین برای مشاوره در زمینه مکان و دکوراسیون پرگولا به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

جان کلام

استفاده از پرگولا برای ایحاد فضای دنج و زیبا بهترین انتخاب است؛ اما این که شما بتوانید بهترین کیفیت آن را داشته باشید، بستگی به انتخاب محل خرید شما دارد. ما در این مقاله تمامی موارد مهم در زمینه پرگولا را ارائه کردیم. اگر برای دکوراسیون داخلی پرگولا به دنبال بهترین تجهیزات هستید، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

سوالات متداول

پرگولا چیست؟

پرگولا نوعی سازه دارای چارچوب است که در فضای باز  ساخته می شود. این سازه اصولا از جنس چوب یا فلز است و در انواع مختلفی وجود دارد. اصولا روی تیرک های موجود در این سازه، سقف یا قوس قرار می گیرد و می تواند به صورت باز و بسته باشد.

کاربرد اصلی پرگولا در کجا است؟

به طور کلی پرگولا بیشتر برای دورهمی در فضای بازر استفاده می شود؛ اما می توانید برای برگذاری جلسات مهم کاری هم در فضای اداری، از این مدل اتاق طبیعی استفاده کنید.

قیمت پرگولا بر اساس چه عواملی مشخص می شود؟

این سازه ها اصولا باید از متریال مستحکم و بادوام ساخته شوند؛ وگرنه در معرض باد و شرایط محیطی دیگر، استحکام خود را از دست می دهند. بنابراین قیمت این مدل سازه بر اساس ابعاد تیرها، تعداد نرده های چوبی و سکوهای داخلی تعیین می شود. همچنین جنس سازه و رنگ استفاده شده هم تاثیر زیادی بر تغییر قیمت می گذارند.

بهترین اکسسوری برای تزئین محیط داخلی پرگولا چیست؟

با توجه به این که سازه مورد نظر در فضای طبیعی ساخته می شود، بهترین اکسسوری برای تزئیین آن، استفاده از گل و گیاهان رونده است. همچنین بهره گیری از سقف های پارچه ای توری و مدرن هم گزینه مناسبی محسوب می شود. از طرفی می توانید از شیشه های رنگی یا سفید شفاف و زیبا هم برای جذابیت بیشتر استفاده کنید.

برای تجهیز محیط داخلی پرگولا به کدام فروشگاه مراجعه کنیم؟

قطعا فضای موجود در این سازه، نیازمند میز و صندلی های بسیار شیک است؛ به خصوص اگر شما آن را برای امور کاری نیاز داشته باشید. بنابراین اگر به دنبال فروشگاه اینترنتی معتبر برای خرید انواع میز و صندلی و تجهیزات دیگر هستید، حتما از محصولات وبسایت ساجیران دیدن کنید.

منبع:

www.archiproducts.com

www.wayfair.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات (۷)

 1. ناصر میرزایی
  ۰۵-۰۸-۱۴۰۲

  این مطلب حرف نداشت

 2. نادر رحیمی
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  چه سایت قشنگی دارین

 3. عزیز قادری
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته آیا اصلا هزینه داره؟

 4. ناصر خوش نیت
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

 5. رامین سرمد
  ۰۲-۰۸-۱۴۰۲

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

 6. بهروز ملکی
  ۰۲-۰۸-۱۴۰۲

  من زندگیمو مدیون شمام

 7. سامان
  ۱۵-۱۱-۱۴۰۱

  سلام من یک پرکولا برای باغ می خواستم برای باغ های عروسی می خواستم ببینم چ مدلی بهتره اگ میشه کمک کنین تا یک انتخواب خوب دشه باشم

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *