گالری ما

اطلاعات تماس

پرگولا چیست

باور غلط بسیاری از افراد بر این است که آلاچیق همان پرگولا است؛ در حالی که اکثر افراد حتی نمی دانند پرگولا چیست و چه کاربردی دارد. از طرفی حتی برخی دیگر فکر می کنند که پرگولا سازه ای جدید و خاص است.

در حالی که پرگولا در طول چند قرن گذشته کاربرد داشته است. این سازه های جذاب و زیبا به شما کمک می کند که در فضاهای باز، خیلی صمیمی و در نهایت آرامش چای بنوشید. بدون آن که حتی در باران هم نیازی به جابه جایی داشته باشید. اگر می خواهید از انواع پرگولا و کاربردهای آن آگاهی پیدا کنید، در ادامه این مقاله از ساجیران همراه ما باشید.

پرگولا چیست؟

برای اولین بار پرگولا را در دوران قرون وسطی ساخته اند؛ از همین رو برخی از افراد پرگولا به انگلیسی را بیشتر می شناسند. بنابراین قدمت استفاده از آن ها فوق العاده زیاد است. به طور کلی پرگولا سازه ای زیبا و جذاب است که با عنوان سایبان در فضاهای باز استفاده می شود. در حال حاضر در انواع باغ ها و مجمتع های مسکونی و اداری از پرگولا استفاده می شود. این سازه با چهار ستون و رویه عرضی یا مشبک فوق العاده قوی ساخته شده است و جنس های مختلفی دارد.

اصولا پرگولا را در سنگ فرش یا حیاط بتنی نصب می کنند؛ بنابراین شما می توانید تمامی تجهیزات کباب و مبلمان اداری را در زیر این سایبان قرار دهید. همچنین یکی از بهترین راه ها برای ایجاد پاتوق مرکزی در روف گاردن یا قسمتی از فضای داخل حیاط است.

تفاوت پرگولا با آلاچیق و آربور

همین اول مقاله بهتر است که تفاوت بین پرگولا با آلاچیق و آربور را بدانید تا ذهنیت مناسبی را درباره این سازه ها داشته باشید. آلاچیق فضای بسته شده ای است که سقف آن هم به طور کامل پوشیده می شود. این سازه ها بیشتر برای تفریح در فضای باز یا غذاخوری استفاده می شود.

این در حالی است که پرگولا اصولا از جنس چوب ساخته می شود و بیشتر سقف نیم مشبکی دارد که در واقع باعث تشکیل نیم سایه می گردد. اصولا پرگولا برای تمامی فصل ها مناسب نیست؛ اما شما می توانید از آلاچیق در تمامی فصل های سال استفاده کنید.

از طرفی آربور سازه ای است که بیشتر برای ورودی به باغ، حیاط و کلا محوطه ساخته می شود. جنس آربور هم بیشتر از نوع چوب است که با پوشش گیاهان، زیباتر شده است. در واقع آربور کوچک شده و ساده شده پرگولا است و خواصی تقریبا مشابه به آن را دارد. با این تفاوت که آربور ساختار مستقلی دارد؛ اما پرگولا دارای ساختار خطی بلند در مسیر باغ است.

انواع پرگولا

چرا باید از پرگولا استفاده کنیم؟

شاید به خود بگویید که چرا باید با توجه به وجود نیم سایه، از پرگولا استفاده کنیم؟ آیا آلاچیق گزینه معقول تری به شمار نمی رود؟ برای پاسخ به این سوالات، دلایل زیر را مطالعه کنید:

ایجاد فضای مشخص

شما با استفاده از پرگولا می توانید محوطه خاصی را با هدف مشخصی تعریف کنید. مثلا با قرارگیری پرگولا در وسط حیاط، می توانید مکانی برای غذاخوری داشته باشید.

حریم خصوصی

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پرگولا، بهره مندی از فضای خصوصی در فضای باز است. اگر می خواهید جمع خانوادگی خود را از سایر فضاها جدا کنید، می توانید با نصب پرده در اطراف پرگولا، محیط کاملا خصوصی داشته باشید.

فضای بیشتر برای گیاهان

برای زیباتر شدن فضا می توانید گیاهان رونده را روی سقف پرگولا قراردهید و محیطی کاملا طبیعی و فوق العاده را ایجاد کنید. همچنین پرگولا این امکان را می دهد که حتی از شاخه های بیرون آمده از باغ هم استفاده کنید و در خارج از باغ فضای دلنشینی به وجود بیاورید.

سایه متنوع

اصولا پرگولا دارای سایه همیشگی و کامل نیست؛ اما می تواند منطقه سایه داری را برای شما بسازد. به این صورت که با وجود سایبان های جمع شونده، امکان لذت بردن از طبیعت حتی در تابستان هم برای شما فراهم می شود.

افزایش ارزش ساختمان

پرگولا سازه ای بسیار جذاب است که می تواند ارزش خانه شما را فوق العاده بالا ببرد. به طوری که در هنگام خرید خانه، وجود پرگولا در فضای حیاط به عنوان مزیت های اصلی به شمار می رود.

قابلیت ترکیب با سازه های دیگر

جالب است بدانید که پرگولا در معماری خانه هم نقش مهمی دارد. شما می توانید ترکیبی از پرگولا و آلاچیق را بسازید و از آن لذت ببرید.

قابلیت ساخت با موارد مختلف

یکی از ویژگی های مهم پرگولا، قیمت مقرون به صرفه آن است؛ چرا که شما می توانید با انواع مواد مختلف، سازه های گوناگونی را بسازید.

نصب آسان

پرگولا سازه خیلی پیچیده ای ندارد؛ از همین رو می توانید به راحتی آن ها را نصب کنید. البته توجه کنید که باید کار نصب را به متخصصان خود بسپارید.

ایجاد سرگرمی

اگر می خواهید مهمانی خاص و جذابی را برگذار کنید، می توانید از پرگولا مدرن برای ایجاد فضای سرگرم کننده استفاده کنید. مثلا می توانید با استفاده از پرگولا محیطی برای غذاخوری یا سرگرمی کودکان بسازید و خاطره به یادماندنی را در ذهن آن ها به وجود بیاورید.

زیبایی محوطه

پرگولا ساختار بسیار ظریف و شیکی دارد؛ از همین رو برای زیبایی محیط گزینه مناسبی محسوب می شود.

کاربرد پرگولا

کاربردهای پرگولا چیست؟

پرگولا جزو آن دسته لوازم تزئیینی و کاربردی است که در موارد زیر بیشتر استفاده می شود:

طراحی مسیر

در بسیاری از باغ ها و تالارهای عروسی، برای زیبایی بیشتر مسیر، از پرگولا استفاده می شود. گاهی اوقات افراد پرگولا را با استفاده از گیاهان زیبای طبیعی و مصنوعی طراحی می کنند که مسیر حرکت افراد جذاب تر می گردد.

سایه

برای کسانی که در شغل باغ سازی و کشاورزی فعالیت می کنند، استفاده از پرگولا برای ایجاد سایه گزینه مناسبی محسوب می شود. البته این را بدانید که پرگولا به دو صورت سقف دار و بدون سقف وجود دارد؛ اما شما می توانید بر اساس نیازهای شخصی خود، میزان سایه را مشخص کنید.

تکیه گاه گیاهان

برخی از گیاهانی که به صورت رونده رشد می کنند، باید در محلی بالاتر از سطح زمین قرار بگیرند. به این صورت که پرگولا را در کنار محوطه کاشت گیاهان قرار دهید و شاخه های بلند را روی آن هدایت کنید. این کار سبب می شود که علاوه بر حفظ سلامت گیاهان، سایه دلچسبی را هم به وجود بیاورید.

فضای مهمانی

یکی از پر طرفدارترین کاربردهای پرگولا، ایجاد فضای بسیار خاص برای مهمانی و جلسات مهم است. شما می توانید حتی جلسات کاری مهم خود را هم با استفاده از پرگولا برگذار کنید. همچنین می توانید برای ایجاد فضای کاملا خصوصی، از پارتیشن شیشه ای هم در اطراف پرکولا استفاده کنید.

طراحی تراس

بسیاری از افرادی که تراس های بزرگی در خانه خود دارند، می توانند از پرگولا برای ایجاد فضای دنج و زیبا استفاده کنند. وجود پرگولا در تراس سبب می شود که شما بدون نیاز به حیاط بزرگ، گیاهان زیبایی را در سرتاسر تراس خود داشته باشید و از زیبایی آن ها لذت ببرید.

انواع پرگولا چیست؟

شاید شما پرگولا را در ذهن خود شبیه به سازه ای چهار گوش و  ساده فرض کرده باشید؛ در حالی که پرگولا انواع مختلف دارد. بنابراین در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

پرگولا چوبی

چوب جزو پرطرفدارترین متریال برای ساخت انواع مبلمان اداری و دیگر لوازم است؛ از همین رو به طور کلی اکثر پرگولاها از جنس چوب ساخه می شود؛ چرا که هزینه ساخت آن ها مقرون به صرفه تر است. اما توجه کنید که پرگولا چوبی به دلیل داشتن چوب در ساختار خود، ممکن است که در برابر آفت و پوسیدگی مقاومت خوبی نداشته باشد. بنابراین مجبور می شوید که چند سال یکبار آن را تعویض یا ترمیم کنید.

همچنین حتما در انتخاب چوب پرگولا دقت زیادی به خرج دهید؛ چرا که برخی از چوب ها مانند سرو یا چوب قرمز، مقاومت بیشتری در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارند. همچنین باید چوبی که انتخاب می کنید، برای محل مورد نظر خود مناسب باشد؛ مثلا به هیچ عنوان چوب به کار رفته در میز و صندلی اداری، با پرگولا یکسان نیست.

پرگولا فلزی

فلز جزو متریال فوق العاده مستحکم به شمار می رود؛ از همین رو می توانید با خیال راحت پرگولا فلزی را برای حیاط خود خریداری کنید. اصولا تمامی فلزات از جمله فولاد و آلومینیوم برای ساخت پرگولا استفاده می شود؛ اما مثلا فولاد استحکام بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد.

 همچنین فولاد در تماس با آب و رطوبت زنگ می زند؛ در حالی که آلومینیوم دچار زنگ زدگی نمی شود. همچنین توجه کنید که اگر به دنبال پرگولا خاص و مینیمال هستید، این نوع از پرگولا گزینه مناسبی برای شما است.

پرگولا ترموود

ترموود نوعی چوب مستحکم و با دوام است که بیشتر برای ساخت روف گاردن، سایبان، طراحی داخلی و تراس گاردن استفاده می شود. این مدل از پرگولا ظاهر فوق العاده زیبایی دارد و به راحتی نصب می گردد. همچنین در برابر شرایط جوی مقاومت فوق العاده ای از خود نشان می دهد و یکی از بهترین مواد برای طراحی پرگولا مدرن است.

پرگولا پی وی سی

نگهداری پرگولا پی وی سی نسبت به چوب آسان تر انجام می شود؛ چرا که جنس این مدل پرگولا از نوع پلاستیک است و مشکلات فلز و چوب را ندارد. همچنین شما به راحتی می توانید پرگولا وینیل یا پی وی سی را شستشو دهید.

پرگولا چوب پلاست

پرگولا چوب پلاست از چوب پلاستیکی ساخته می شود که شباهت خیلی زیادی با چوب اصلی دارد. همچنین انتخاب مناسبی برای طراحی محوطه و سایبان ها است؛ از همین رو بسیاری از افراد این نوع از پرگولا را انتخاب می کنند.

پرگولا فایبرگلاس

این نوع از پرگولا، در برابر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم است؛ از همین رو گزینه خوبی برای باغ ها به شمار می رود. همچنین زیبایی خاصی دارد و امکان رنگ آمیزی دلخواه را هم فراهم می کند. توجه داشته باشید که پرگولا فایبر گلاس، قیمت بیشتری نسبت به دیگر انواع پرگولا دارد.

شکل ظاهری پرگولا

انواع پرگولا از نظر شکل ظاهری

جدای از این که پرگولا با جنس های مختلفی ساخته می شود، از نظر ساختار هم باید آن ها را به مدل های زیر تقسیم بندی کنیم:

پرگولا متصل به دیوار

برخی از پرگولاها حتما باید از یک طرف به دیوار ساختمان متصل باشد؛ به این صورت که از یک سمت به ساختمان چسبیده اند و از طرف دیگر با دو ستون استحکام خود را حفظ می کنند. این مدل از پرگولا سبب می شود که فضای بیرون خانه، همان حس درونی را داشته باشد.

پرگولا قوسی

پرگولا قوسی دارای سقف قوس دار بسیار جذابی است که مانند کمان در بالای آن پوشش داده می شود. این نوع از پرگولا جزو موارد بسیار خاص محسوب می شود؛ چرا که اکثر سقف های پرگولا دارای سقف های مسطحی هستند.

پرگولا مستقل

این پرگولاها سازه مستقل از ساختمان را دارند و از چهار ستون مجزا تشکیل شده اند.

پرگولا پرچین دار

مانند برخی از دیوارها که پرچین دارند، این مدل از پرگولا هم دارای دیواره های پرچین دار هستند که بیشتر شبیه آلاچیق می شوند.

سقف بادبانی

پرگولا سقف بادبانی با استفاده از سقف های پارچه ای تشکیل می شود که ظاهر فوق العاده شیکی دارد.

سقف شیبدار

وجود سقف شیبدار روی این پرگولاها، سبب استفاده از آن ها در تمامی فصل های سرد سال هم می شود.

پرگولا اداری چگونه است؟

شاید با خود فکر کنید که پرگولا تنها در فضاهای باز و برای تفریح و سرگرمی استفاده می شود؛ در حالی که شما می توانید از پرگولا در محیط های اداری هم استفاده کنید. مثلا می توانید برای ورودی اداره یا در فضای حیاط اداره خود، پرگولا را اجرا کنید. سپس با قرار گیری میز کارشناسی و دیگر تجهیزات، جلسه کاری خود را برگذارکنید.

همچنین می توانید با استفاده از پارتیشن اداری، فضایی کاملا دنج را هم برای جلسات محرمانه داشته باشید. البته با توجه به بالا بودن پرگولا قیمت، بهتر است که تجهیزات باکیفیتی را در آن قرار دهید.

اگر می خواهید از بهترین قیمت و جنس تجهیزات اداری از جمله میز کنفرانس بهره مند شوید، روی کمک شرکت ساجیران حساب کنید؛ چرا که تمامی محصولات در این تولیدی، با بهترین طرح و کیفیت ساخته می شود. همچنین برای مشاوره در زمینه مکان و دکوراسیون پرگولا و تعمیر مبلمان اداری اصفهان، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

جان کلام

استفاده از پرگولا برای ایحاد فضای دنج و زیبا بهترین انتخاب است؛ اما این که شما بتوانید بهترین کیفیت آن را داشته باشید، بستگی به انتخاب محل خرید شما دارد. ما در این مقاله تمامی موارد مهم در زمینه پرگولا را ارائه کردیم. اگر برای دکوراسیون داخلی پرگولا به دنبال بهترین تجهیزات هستید، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

 

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاه (1)

  1. سامان
    2023-02-04

    سلام من یک پرکولا برای باغ می خواستم برای باغ های عروسی می خواستم ببینم چ مدلی بهتره اگ میشه کمک کنین تا یک انتخواب خوب دشه باشم

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *