گالری ما

اطلاعات تماس

بهترین روش های نورپردازی محیط اداری در ساجیران

همانطور که افراد در تاریکی شب دیگر توان و انرژی کار کردن ندارند، در محیط های کاری تاریک و کم نور هم همین اتفاق برای آن ها رخ می دهد. فرقی ندارد که شما در روز کار کنید یا در شب مشغول فعالیت باشید؛ چرا که نورپردازی درست محیط اداری، عامل اصلی برای انجام فعالیت های مختلف است.

حتما شما هم با ورود به محل کار افراد، در وهله اول به نورپردازی آن‌جا توجه می کنید. نورپردازی محیط اداری به صورت استاندارد سبب می شود که به چشم کارکنان آسیب وارد نشود. بنابراین با توجه به اهمیت نورپردازی اتاق کار، ما در این مقاله از وبسایت ساجیران، نکات مهمی را در این باره ارائه می کنیم.

تماس با ما

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

اهمیت نورپردازی در محیط اداری چقدر است؟

همه شما می دانید که بدون وجود نور کافی، قطعا امکان فعالیت و کار در مدت زمان طولانی وجود ندارد. هیچ فردی را پیدا نمی کنید که بتواند در محیط تاریک و کم نور بهترین عملکرد را داشته باشد. از طرفی دفتر کار جزو آن دسته مکان هایی است که کارکنان مدت زمان زیادی از روز را در آن سپری می کنند.

بنابراین حتی اگر بتوانند در محیط کم نور هم فعالیت داشته باشند، باز هم دچار ناراحتی در ناحیه چشم ها می شوند. از طرفی با وجود خستگی های کاری، اگر نور اتاق کار هم به شکل استانداردی نباشد، موجب خواب آلودگی هم می گردد. اما توجه داشته باشید ک این میزان نور هم نباید خیلی زیاد باشد. همانطور که چشم انسان ها در برابر نگاه مستقیم به نور خورشید اذیت می شود، اگر محیط کار هم خیلی پر نور باشد، باعث آزار آن ها می شود. بنابراین اهمیت نورپردازی استاندارد در محیط کار، با وجود این موارد مشخص می گردد.

نورپردازی مناسب اتاق کار سبب می شود که افراد روحیه بهتری برای کار داشته باشند. همچنین این نور مناسب باعث برخورد بهتر با مشتریان هم می گردد. بنابراین اگر به سلامت جسمی و روحی کارکنان خود و همچنین برخورد و عملکرد بهتر آن ها در فعالیت های کاری اهمیت می دهید، حتما موضوع نورپردازی اتاق کار را جدی بگیرید.

نورپردازی محیط اداری

انواع نورپردازی محیط اداری چیست؟

اگر می خواهید نورپردازی محیط اداری خود را به شکل خاص و زیبا طراحی کنید، می توانید از انواع نورپردازی استفاده کنید:

۱. نورپردازی عمومی

نورپردازی عمومی به معنای نورپردازی کلی محیط اداره است. نور کلی که برای روشنی فضای کارمندان وجود دارد، جزو نورپردازی عمومی محسوب می شود. در این مدل نورپردازی، از چراغ های سقفی و توکار به همراه نور طبیعی استفاده می شود.

۲. نورپردازی وظیفه ای

این مدل نورپردازی که با نام نورپردازی متمرکز هم شناخته می شود، برای روشنایی موضعی در یک قسمت استفاده می شود. این نورها به منظور تقویت نور فضا اعمال می  شود و در بالای سر میز کارمندان قرار میگیرد.

توجه کنید که روشن یا خاموش بودن این نور، تاثیری بر نور کلی مجموعه نمی گذارد؛ بلکه تنها برای جلب توجه محیط خاص استفاده می شود. در واقع نورپردازی وظیفه ای، عملکرد مشابه با هالوژن آباژور و چراغ مطالعه دارد.

۳. نورپردازی تاکیدی

اصولا نورپردازی تاکیدی برای برجسته سازی شیء خاصی در محیط اداری استفاده می شود. مثلا برای جلب توجه افراد به لوح خاصی یا تابلوهای جذاب، بهتر است از نورپردازی تاکیدی استفاده کنید.

در این مدل، از چراغ های خاص و کوچک استفاده می شود و وظیفه بازتاب نور و تقویت آن را به عهده دارد. توجه داشته باشید که برای اجرای این مدل نورپردازی، باید با زاویه ۳۰ درجه از شئ، چراغ ها را قرار دهید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  طراحی مبلمان اداری، منزل و شهری چه اصولی دارد؟ بررسی ویژگی های هر 3

۴. نورپردازی یکنواخت

در این مدل، نورپردازی کاملا متفاوت با نورهای تاکیدی قرار می گیرد. به این صورت که تابش نور چراغ به صورت یکنواخت انجام می شود و کاملا منظم در اطراف وجود دارد.

۵. نورپردازی تزئینی

در نورپردازی تزئینی، بیشتر به زیبایی اهمیت داده می شود تا این که روشنایی محیط مد نظر باشد. به این صورت که شما می توانید به وسیله های نورپردازی هم به چشم اکسسوری نگاه کنید.

اصولا این نورپردازی ها با کمک لوستر، چراغ آویز و رقص نورهای خاص انجام می شوند. نورپردازی تزئینی در اکثر شرکت ها با شکل نورمخفی خود را نشان می دهد و صرفا به زیبایی محیط کمک می کند؛ بنابراین نمی توانید به تنهایی روی آن ها حساب کنید.

۶. نورپردازی غیر مستقیم

نوع مدرنی از نورپردازی، به شکل غیر مستقیم انجام می شود. بر خلاف انواع دیگر نورپردازی، در این مدل شما هیچ نوری را به صورت مستقیم مشاهده نمی کنید. در واقع امکان دیدن چراغ ها در مدل غیر مستقیم، خیلی کم است. اکثر اوقات افراد این مدل از نورپردازی را برای سقف ها اعمال می کنند.

توجه کنید که غیر مستقیم بودن نورپردازی، دلیل بر عدم روشنایی کامل فضا نمی شود؛ تنها تفاوت نورپردازی غیر مستقیم با نورپردازی عادی، در پنهان بودن چراغ است. بنابراین قطعا روشنایی محیط با این مدل نورپردازی تامین می شود.

اصول مهم نورپردازی اداری چیست؟

شاید با خود فکر کنید که تنها با متصل کردن آباژور ها و چراغ های سقفی، می توانید نورپردازی استانداردی را ایجاد کنید؛ اما باید بگوییم که نحوه نورپردازی و اصول مهم انجام آن به همین راحتی هم انجام نمی شود. بنابراین برای انجام نورپردازی مناسب، به اصول زیر توجه داشته باشید:

۱. راحتی کارکنان

یکی از اهداف اصلی نورپردازی اداری، توجه به راحتی کارکنان است. حتما قبل از انجام هر کاری، به راحت بودن چشم کارکنان دقت کنید. نور چراغ نباید به صورتی باشد که به طور مستقیم چشم های کارکنان را آزار دهد. اگر نور به طور مستقیم به سمت فرد باشد، باعث انعکاس نور در کامپیوتر و بازتاب آن به سمت فرد می شود؛ از همین رو بهتر است لامپ هایی با نور غیر مستقیم را انتخاب کنید.

۲. نورهای غیر یکنواخت

یکی از اصول مهم در نورپردازی، عدم یکنواختی نور در اطراف است.  شاید سوال برای شما پیش بیاید که یکنواخت بودن محیط کار چگونه است؟ زمانی که شما در تمامی قسمت های شرکت خود را نورپردازی یکسانی انجام می دهید، چشم افراد کم کم به این نورها عادت می کند.

بنابراین باعث کسل شدن آن ها می شود. اما باید توجه کنید که تضادی بین قسمت های روشن و تاریک اداره ایجاد کنید؛ چرا که این کنتراست در نهایت سبب تنوع در نگاه مشتریان می گردد.

۳. انعطاف پذیری

نورپردازی درست و اصولی، نیازمند دکوراسیون استاندارد هم است. شما باید در خرید مبلمان اداری و دیگر لوازم دکوراسیون، حتما به تغییر و تحول در نورپردازی هم فکر کنید.

۴. ایمنی افراد

نکته بسیار مهم که بسیاری از افراد به آن توجهی ندارند، ایمنی کارکنان است. چشم جزو اعضای حیاتی و حساس در بدن انسان ها است که به سرعت دچار آسیب می شود؛ از همین رو قبل از انچام هر کاری، به ایمنی محیط توجه داشته باشید.

نورپردازی محل اداری همراه با میز کنفرانس

ارگونومی های نورپردازی اداری چیست؟

به طور کلی ارگونومی، مهمترین مسئله ای است که در خرید صندلی ارگونومیگ، مبلمان ها و نورپردازی محیط کار باید به آن توجه شود. ارگونومیک اشاره مستقیمی به سلامت افراد و راحتی آن ها دارد. موارد مهم در ارگونومی نورپردازی مربوط به سه عامل مهم عملکرد بینایی، راحتی بینایی و محیط بینایی می شود.

 • عملکرد بینایی در هوله اول به میزان روشنایی و درخشش فضا اشاره مستقیمی دارد. این که شما چه میزان روشنایی را برای محیط انتخاب می کنید، تاثیر زیادی بر سلامت افراد دارد.
 • عامل دوم، راحتی بینایی است که در حوزه شدت نور و تفکیک رنگ های به کار رفته می شود. استفاده از رنگ های کاملا یکنواخت مثلا تمام سفید یا زرد، به چشم آسیب می زند.
 • از طرفی عامل سوم را می توانیم به محیط بینایی اشاره کنیم. سایه نور، رنگ نو و جهت نور، جزو مهمترین عوامل در این باره است.

نکات مهم در نورپردازی محیط اداری

تا این جای مقاله، اصول کلی نورپردازی و ارگونومیک در محیط اداری را ارائه کردیم. اما برای نصب و اجرای انواع تجهیزات نورپردازی، حتما نکات زیر را در نظر بگیرید:

۱. به زمان و محدوده روشنایی خود توجه کنید.

ساعت های کاری و و محدوده اداره شما یکی از مهمترین موارد در نورپردازی است. به طور کلی بیشتر اداره ها و محیط های آموزشی، در ساعات روز فعالیت می کنند. بنابراین با وجود نور طبیعی خورشید، باید به ترکیب نور مصنوعی با نور طبیعی و تداخل آن ها با یکدیگر توجه زیادی داشته باشید. مثلا می توانید چراغ های دیمر دار را به منظور ایجاد تغییر نور در ساعت های مختلف استفاده کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  چطور بیشترین استفاده از فضای اداری کوچک داشته باشیم؟

۲. محل نصب چراغ ها را بررسی کنید.

این که شما چراغ را در چه محلی نصب کنید، نکته مهمی در نورپردازی اداری است. بهتر است که برای نورپردازی ها در ساختمان های بزرگ و عریض، از نور چراغ در میانه ساختمان استفاده کنید. توجه داشته باشید که محل های به دور از پنجره و نور طبیعی خورشید، اصلی ترین مناطق برای اتصال انواع نور مصنوعی است. از طرفی دقت کنید که بر اساس جهت نور پنجره ها و زاویه خورشید، میز های کارکنان را قرار دهید.

۳. به محل عبور و مرور توجه کنید.

مراجعه کنندگان به شرکت شما، اصولا از مناطق خاصی بیشتر رفت و آمد می کنند؛ از همین رو باید به نورپردازی آن محل ها دقت بیشتری داشته باشید. در محل عبور و مرور افراد، باید خروجی و ورودی ها، دارای نور کافی و استانداردی باشند. البته این که شما نور زیادی را هم در این مناطق ایجاد کنید، باعث آسیب به چشم می شود.

۴. به دمای رنگ نور دقت کنید.

شاید خیلی مشخص نباشد؛ اما دمای نور هم می تواند باعث کلافکی و آزار به کارکنان و ارباب رجوع شود. بسیاری از افراد تنها از نورهای سرد مانند قاب مهتابی اداری، برای محیط کاری خود استفاده می کنند؛ از همین رو بعد از مدتی با استرس کارکنان و عصبانیت آن ها مواجه می شوند.

در مقابل استفاده از نورهای گرم تر باعث ایجاد آرامش و راحتی برای افراد می گردد. البته زیاد شدن نورهای گرم هم باعث کلافگی  و خواب آلودگی افراد می شود. این که شما بتوانید نورهای گرم و سرد را با توجه به فضا به خوبی ترکیب کنید، نکته مهمی در نورپردازی اداری است. به طور کلی دمای استاندارد برای محیط های اداری، چیزی خدود ۴۵۰۰ کلوین است که با عنوان نور طبیعی شناخته می شود.

۵. شدت تابش چراغ را بررسی کنید.

همانطور که ذکر کردیم، شدت نور جزو مهمترین اصول در ارگونومیک و نورپردازی است. افراد در محیط های اداری، با انواع تجهیزات از جمله رایانه و کاغذ سروکار دارند؛ از همین رو بهتر است که نور استاندارد حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ لوکس را برای نورپردازی میز کار استفاده کنید.

البته توجه کنید که این میزان نور در راهرو و سالن های بزرگ بسته به وسعت فضای کاری، تعیین می گردد. همچنین توجه کنید که برای افراد با سن بالاتر، بهتر است که نورهای بیشتری را استفاده کنید.

۶. به تعداد چراغ ها توجه کنید.

تعداد چراغ ها و توان مصرفی آن ها موضوع بسیار مهمی برای نورپردازی محیط کار و نورپردازی فضای اموزشی است. برای آن که تعداد چراغ مناسب را ارزیابی کنید، باید در ابتدا لیست اتاق ها، کاربرد و مساحت فضا را درنظر بگیرید. همچنین لازم است که اطلاعات مهمی درباره رنگ ، ابعاد و مبلمان های موجود در شرکت را به دست بیاورید. دقت کنید که ارتفاع چراغ از سطح زمین خیلی کم و خیلی زیاد هم نباشد.

نورپردازی اتاق کار گروهی

انواع چراغ در نورپردازی اداری چیست؟

به طور کلی برای آن که نورپردازی استانداردی را داشته باشید، بهتر است که از انواع چراغ زیر استفاده کنید:

۱. چراغ خطی

این نوع چراغ ها نور یکنواختی دارند و زیبایی ظاهری مناسبی را هم ایجاد می کنند. همچنین دارای ابعاد مختلفی هستند که به صورت های مختلفی از جمله توکار، روکا و آویزدار استفاده می شوند. از طرفی تنوع در اشکال چراغ های خطی، باعث زیبایی بیشتر اتاق های مختلف می شود. دقت کنید که با توجه به قیمت لوستر سقفی اداری، استفاده از این چراغ ها گزینه مناسبی است.

۲. چراغ ریلی

چراغ های ریلی بیشتر برای زیبایی دکوراسیون و تکیمل آن استفاده می شود. بنابراین نباید انتظار نور خیلی زیادی را از آن ها داشته باشید. مثلا می توانید بالای تابلوهای نقاشی در دفتر کار از این چراغ ها استفاده کنید.

۳. پنل ال ای دی

چراغ های ال ای دی جزو پرطرفدارترین نوع چراغ ها در اداره ها و حتی استفاده های مسکونی هستند. این چراغ ها در قالب پنل های سقفی به بازار عرضه می شوند و نور فوق العاده یکنواخت و زیبایی دارند. همچنین به صورت روکار و توکار استفاده می گردد و برای محیط های بزرگ، انتخاب مناسبی است.

اشتباهاتی که در نورپردازی محیط اداری نباید انجام دهید!

بسیاری از مدیرانی که از عدم فعالیت صحیح کارکنان و بازده آن ها شکایت دارند، اصلا فکر نمی کنند که ممکن است این موضوع به دلیل نورپردازی نامناسب محیط کار باشد. نورپردازی به قدری اهمیت دارد که حتی روی چرخه خواب افراد در شب هم تاثیر زیادی می گذارد. بنابراین لازم است که موارد زیر را در نورپردازی محیط اداری غیر مناسب حذف کنید:

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بهترین دکوراسیون مطب پزشک و کلینیک‌ درمانی

۱. عدم بهره گیری از نور طبیعی

هیچ نور دیگری نمی تواند جایگزین نور طبیعی محیط شود؛ از همین رو اگر ساختمان اداری شما به سمت تابش نور خورشید است، حتما پرده ها را کنار بزنید و از نور طبیعی استفاده کنید.

۲. استفاده بی رویه از لامپ های فلورسنت

لامپ فلورسنت دارای فرکانس زیاد است که باعث آسیب به چشم  می شود. از طرفی برای محیط زیست هم استفاده بیش از حد لامپ های فلورسنت، گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

۳. نورپردازی مطلق در سقف

درست است که اصلی ترین منبع نور باید از طریق سقف ها و با استفاده از لوستر تجاری باشد، اما باید از طراحی روشنایی موضعی هم در اطراف استفاده شود.

آیا طراحی دکوراسیون هم بر نورپردازی تاثیر می گذارد؟

درست است که نورپردازی در محیط اداری خیلی مهم است؛ اما باید برای این زیبایی، حتما به دکوراسیون داخلی خود هم توجه داشته باشید. قرارگیری پارتیشن ها و مبلمان های اداری و استفاده از بهترین رنگ و مدل آن، نقش بسیار مهمی در زیبایی نورپردازی دارد.

باید توجه کنید که رنگ مبلمان و میز اداری، باعث روشن یا تیره شدن فضا هم می شود. بنابراین اگر می خواهید بهترین تجهیزات اداری را برای شرکت خود تهیه کنید، می توانید روی کمک تولیدی ساجیران حساب کنید.

ساجیران یکی از بهترین مراکز برای تولید انواع محصولات اداری از جمله خرید پارتیشن اداری است که به شما در استاندارد شدن نورپردازی محیط هم کمک می کند. شما می توانید برای مشاهده انواع قیمت صندلی اداری، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

جان کلام

استفاده از نورپردازی درست و اصولی با استفاده از ابزارهای اداری، بسیار مهم و ضروری است؛ از همین رو برای کسانی که به دنبال روشنایی نرمال و شیک با بهره گیری از بهترین قیمت مهتابی سقفی هستند، راهکارهای مختلفی را ارائه کردیم. شما اگر می خواهید بهترین دکوراسیون را برای نورپردازی محیط اداری خود داشته باشید، می توانید برای مشاهده قیمت میز اداری ، خرید صندلی ارگونومیک و دیگر تجهیزات، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

سوالات متداول

بهترین مکان برای وصل کردن چراغ کجا است؟

بهتر است که بنابر محیط اداری خود، چراغ ها را متصل کنید. اگر فضای داخلی اداره بزرگ و عریض است، بهتر است چراغ را در وسط ساختمان وصل کنید. همچنین به جهت تابش خورشید هم دقت کنید و در محل هایی که تابش مستقیم نور طبیعی وجود دارد، چراغ را وصل نکنید. توجه کنید که انواع چراغ را در فاصله دور از پنجره ها نصب کنید.

ترکیب نورپردازی مستقیم و غیر مستقیم چه مزایایی دارد؟

امروزه ترکیب نور مستقیم و غیر مستقیم در بین شرکت های مختلف رواج پیدا کرده است. این مدل نورپردازی سبب هماهنگی بین دو نور مستقیم و غیر مستقیم می شود و به کاهش مصرف انرژی کمک می کند.

همچنین ممکن است که شدت نورپردازی مستقیم، چشم افراد را اذیت کند؛ از همین رو ترکیب نور غیر مستقیم مانع از این کار می شود. از طرفی این ترکیب مانع از ایجاد سایه در قسمت های کم نور محیط اداری است.

آیا نوع نورپردازی در خرید تجهیزات اداری هم تاثیر می گذارد؟

بله. با توجه به این که رنگ وسایل موجود در اداره به روشن یا تاریک شدن فضا تاثیر می گذارد، بنابراین نوع نور پردازی هم باید بنابر نوع دکوراسیون باشد. مثلا اگر از وسایل تیره در دفتر کار خود استفاده می کنید، باید نورپردازی قوی تری نسبت به حالت عادی داشته باشید. همچنین در صورت وجود دکوراسیون مدرن، بهتر است که از نورهای غیر مستقیم یا ترکیبی از آن ها استفاده کنید.

تجهیزات اداری لوکس را از کجا بخریم؟

اگر می خواهید نورپردازی محیط اداری شما به شکل زیبا و لوکس جلوه کند، باید به فکر خرید میز و مبلمان اداری بسیار شیک و با کیفیت باشید. یکی از فروشگاه های اینترنتی معتبر در زمینه خرید مبلمان اداری، وبسایت ساجیران است. این فروشگاه انواع پارتیشن، میز و مبلمان اداری را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار می دهد.

انتخاب دمای نورپردازی باید چگونه باشد؟

به طور کلی دو نور سرد و گرم برای محیط های اداری وجود دارد؛ اما این که شما بیشتر از کدام طیف برای روشنایی فضا استفاده کنید، بستگی به نوع فعالیت و روحیات افراد دارد.

توجه کنید که هرچه رنگ چراغ ها سردتر باشد، اضطراب و عصبانیت افراد بیشتر می شود. در مقابل رنگ های گرم تر، آرامش بیشتری را به فضا هدیه می دهند؛ اما نباید نور گرم هم به صورت زیاد از حد استفاده شود.

منبع:

www.furnishandfinish.com

www.foyr.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نظرات (۲)

 1. مصطفی حبیبی
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  ما که شهرستان هستیم چطور سفارش بدیم؟

 2. حسن افتخاری
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  محتوا خوبی بود

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *