گالری ما

اطلاعات تماس

طراحی مبلمان

آمارها نشان می دهند که در حال حاضر، اکثر افراد از مبلمان در خانه یا محل کار خود استفاده می کنند. اصولا افراد جدای از مسائل ارگونومیک و راحتی، مبلمان را برای زیبایی بیشتر خانه خود هم استفاده می کنند. اما سوال اینجا است که آیا طراحی مبلمان در همه جا زیبا است؟

درست است که امروزه مبلمان ها جزو موارد جدانشدنی در هر خانه یا دکوراسیون اداری شده اند؛ اما اگر به خوبی طراحی نشده باشند یا متناسب با محیط اطراف خود نباشند، عملا زیبایی خاصی را ایجاد نمی کنند. از همین رو اگر شما هم به دنبال انواع طراحی مبلمان در مکان های مختلف هستید، این مقاله از ساجیران را مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

طراحی مبلمان چیست؟

همه شما برای خانه یا محل کار خود به دنبال مبلمان هستید؛ حتما با خود فکر می کنید که تنها با داشتن سلیقه خوب و جستجو در بازار، می توانید به آسانی مبلمان مورد نظر خود را بخرید؛ اما موضوع بیشتر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. ممکن است که حتی هزینه زیادی را هم برای خرید مبلمان خود صرف کنید؛ اما باز هم جلوه جذاب و دلچسبی را در فضای کاری یا خانه خود مشاهده نکنید.

این که شما بتوانید همه جوانب را در نظر بگیرید و سپس برای خرید اقدام کنید، مفهوم طراحی مبلمان را نشان می دهد. طراحی مبلمان به شما کمک می کند که بر اساس ویژگی های خاصی در فضا، اقدام به خرید مبلمان کنید.

بر طبق طراحی مبلمان، چینش هر نوع مبلی باید مفهوم خاصی را به افراد برساند. اصولا طراحان مبل با بهره مندی از دانش وتخصص در این مورد، کار طراحی مبلمان را انجام می دهند. به این صورت که در ابتدا طرح اولیه آن را ترسیم می کنند و با استفاده از نرم افزار طراحی مبلمان، به حالت طبیعی تری آن را در می آورند.

البته این موارد، ابتدایی ترین کارها در طراحی مبلمان محسوب می شود. ما تنها به دو مورد از آن ها اشاره کردیم که شما با مفهوم طراحی مبلمان آشنا شوید.

اصول طراحی مبلمان چیست؟

در حال حاضر به قدری تنوع بین انواع مدل مبلمان وجود دارد که حتی شما را برای خرید گیج می کند. همچنین فرقی ندارد که شما مبلمان را برای خانه یا اداره خود می خواهید؛ چرا که اصول اصلی طراحی مبلمان در همه آن ها یکسان است. هر مدلی که شما برای فضای خود انتخاب می کنید، باید حتما موارد زیر در آن اجرا شده باشد:

ارگونومیک انسان را رعایت کند.

درحال حاضر هم در خانه و هم در محیط کاری، افراد مدت زمان زیادی را روی مبلمان می نشینند؛ از همین رو اگر مبل به شکل استانداردی طراحی نشده باشد، قطعا باعث آسیب به سلامت بدن آن ها می شود.

بر اساس علم ارگونومیک، باید تمامی ابزارها، دستگاه ها و وسایل در دکوراسیون داخلی محل کار یا خانه، بر اساس توانایی های جسمی و سلامت افراد ساخته شود. به طور کلی سازوکار این علم، بر اساس سلامت افراد تنظیم شده است. بنابراین حتما باید در طراحی انواع مبلمان، سلامت بدن افراد رعایت شود و در طول زمان، خستگی برای افراد ایجاد نکند.

بر اساس سلیقه مشتری باشد.

نیاز مشتریان، عامل اصلی در طراحی مبلمان است. این که مشتریان چه فضایی را برای قرارگیری مبلمان خود دارند یا این که به دنبال چه سبکی از انواع مبل هستند، اصل مهمی در طراحی مبلمان است.

ایده مشتری را به خوبی بیان کند.

قطعا مشتریان در ذهن خود، به دنبال شکل و مفهوم خاصی هستند؛ از همین رو در طراحی هر مدل مبلمان، باید توقع مشتریان برآورده شود.

اقتصادی ترین حالت ممکن باشد.

توجه کنید که به طور عادی هم متریال به کار رفته در طراحی انواع مبلمان، قیمت زیادی دارد؛ از همین رو شما باید سعی کنید قیمت تمام شده مبلمان را به کمترین حالت خود برسانید. البته این مورد تنها د صورت کیفیت بالای متریال به کار رفته در آن تحقق پیدا می کند.

انواع طراحی مبلمان

از بهترین امکانات استفاده کنید.

اگر قرار باشد که مبل ها به همان شکل قدیمی و اولیه ساخته شود، دیگر تنوع مدل اهمیت خود را از دست می دهند؛ از همین رو بهتر است که در صورت امکان، تمامی امکانات به روز را در طراحی مبلمان هی خود به کار ببرید.

طراحی مبل بر اساس شرایط آب و هوایی همان منطقه باشد.

یکی از اصول مهم در ساخت و طراحی مبل، توجه به چوب به کار رفته در آن است. برخی از مناطق آب و هوای مرطوبی دارند و برخی دیگر در مناطق خشک هستند؛ از همین رو حتما باید مبلمان را بر اساس اقلیم آب و هوایی مشتری طراحی کنید.

طراحی مبلمان منزل باید چگونه باشد؟

طبق تحقیقات انجام شده، مبلمان به عنوان اصلی ترین نقطه در فضای پذیرایی خانه محسوب می شود. این طراحی مبلمان ها و چینش آن ها در کنار یکدیگر است که سبب زیبایی بیشتر دکوراسیون خانه شما می شود.

حالا اگر نتوانید مبلمان خانه خودرا به بهترین حالت ممکن در کنار هم طراحی کنید، این نتیجه کاملا برعکس می شود. اما اگر شما به دنبال راه های طراحی مبلمان منزل هستید، باید حتما به موارد زیر توجه کنید:

قبل از هر کار، نقطه کانونی پذیرایی خود را پیدا کنید.

آن نقطه ای که توجه افراد را به خود جذب می کند، مرکز کانونی اتاق محسوب می شود. افراد اصولا تمایل دارند که در این نقطه دور هم جمع بشوند. مثلا شاید ممکن است که افراد بیشتر در کنار تلیویزیون جمع شوند. همین نقاط، بهترین مکان برای چینش مبلمان محسوب می شود.

از قانون کنتراست غافل نشوید.

یکی از مهمترین قوانین در طراحی مبلمان خانه، کنتراست است. زمانی که تمامی مبلمان ها و وسایل دیگر به یک شکل باشند، سبب ایجاد ظاهر یکنواختی می شود که انسان ها را به خود جذب نمی کند؛ این موضوع کاملا به عدم کنتراست بازمی گردد. بنابراین حتما باید برای رعایت کنتراست، در بین چینش میلمان و دیگر وسایل، تنوع ایجاد کنید.

محیطی دوستانه و گرم ایجاد کنید.

شما می توانید برای ایجاد فضای کاملا دوستانه، مبل ها را دور هم قرار دهید. البته بهتر است که فاصله بین دو مبل را خیلی زیاد قرار ندهید؛ چرا که باعث دور شدن افراد از یکدیگر می گردد.

تقارن در دکوراسیون را رعایت کنید.

اصولا مبلمان ها در تعداد هشت یا نه نفره ساخته می شوند؛ از همین رو بهتر است که در طراحی و قرار گیری آن ها، به تقارن توجه زیادی داشته باشید. اکثر اوقات مبل سه نفره را در وسط و دیگر مبل ها را در اطراف آن قرار می دهند؛ اما شما می توانید بر اساس سلیقه شخصی خود، مدل دیگری را هم انتخاب کنید.

بر اساس نوع مبل، چیدمان خود را انجام دهید.

هر نوع مبلی را باید به شکل خاص خود بچینید. مثلا بهتر است که مبل های سلطنتی را به هیچ عنوانبه دیوار نچسبانید. همچنین بهتر است مبل سلطنتی در اطراف فرش فوق العاده نفیسی قرار دهید یا این که در کنار لوازم لوکس جایگذاری کنید.

همچنین برای طراحی مبلمان ال، از گوشه های خانه بیشتر استفاده کنید. از طرفی برخلاف مبل های سلطنتی، می توانید حتی آن ها را به دیوارها هم بچسبانید. از طرفی مبلمان های راحتی را هم باید بر اساس طرح و ابعاد سالن خود انتخاب کنید و بر اساس منظم بودن بودن دکوراسیون، آن ها را طراحی کنید.

طراحی مبلمان اداری باید چگونه باشد؟

همانطور که فضای اداری با فضای خانه کاملا متفاوت است، طراحی مبلمان اداری هم تفاوت فوق العاده زیادی با طراحی مبل خانه دارد. برای آن که بتوانید طراحی مبلمان اداری را به خوبی انجام دهید، لازم است که به موارد زیر توجه داشته باشید:

به راحتی پشتی صندلی دقت کنید.

پشتی مناسب، یکی از مهمترین موضوعات در طراحی مبلمان اداری است؛ چرا که افراد قرار است ساعت ها وقت خود را روی این مبل بگذرانند. از همین رو باید مبلمانی را طراحی کنید که پشتی آن با کفی زاویه استانداردی را بسازد. همچنین قوس روی پشتی باید به گونه ای طراحی شود که کاملا داخل گودی کمر را پر کند.

طراحی مبلمان منزل

کفی مناسبی را برای مبلمان اداری قرار دهید.

کفی مبلمان اداری باید بسیار نرم و تقریبا ضخیم باشد؛ چرا که در غیر این صورت باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه کمر و نشمین گاه می شود. همچنین باید قسمت جلوی کفی، کمی بالاتر است قسمت میانی آن باشد. توجه کنید که طراحی مبلمان اداری، باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد تعادل در تمامی قسمت های بدن شود.

ارتفاع خوبی داشته باشد.

بهتر است که برای مبلمان اداری، قابلیت تنظیم ارتفاع را قرار دهید؛ چرا که افراد مختلفی با قد و نوع فعالیت خاص قرار است که روی این مبلمان بنشینند. ارتفاع صندلی باید به گونه ای باشد که پاها کاملا روی زمین قرار بگیرند. همچنین در صورت ارتفاع زیاد، باید جایی برای قرارگیری پاها هم وجود داشته باشد.

دسته صندلی مناسب باشد.

ارتفاع دسته صندلی هم باید به شکل استاندارد اندازه گیری شود؛ به گونه ای که شما برای تکیه دادن، نیازی به بالا یا پایین بردن بیش از حد دست ها نداشته باشید.

جنس رویه باید بهتر از تمامی مبلمان ها باشد.

با توجه به نشستن های طولانی مدت افراد روی مبلمان اداری، باید رویه آن به گونه ای طراحی شود که مانع از تعریق شود. همچنین به دلیل نشستن افراد مختلف روی این مبلمان ها، بهتر است که رویه جداگانه ای را برای شستشو آن ها در نظر بگیرید.

سبک مبلمان را بر اساس نوع دکوراسیون طراحی کنید.

به طور کلی مبل اداری در سبک های مختلفی از جمله کلاسیک، مدرن، مینیمال، روستیک، رترو، ماوریک، معاصر و هایتک وجود دارد. اما این که شما کدام یک از آن ها را برای دکوراسیون دفتر کار خود در نظر بگیرید، بستگی به نوع دکوراسیون دارد. توجه کنید که حتما به همخوانی نوع مبلمان اداری با دکوراسیون اداری دقت داشته باشید.

طراحی مبلمان شهری باید چگونه باشد؟

طراحی مبلمان شهری کاملا با طراحی مبلمان داخلی متفاوت است؛ چرا که موقعیت های آن ها کاملا با یکدیگر فرق دارد. همچنین باید بدانید که درامد طراحی مبلمان اداری، در حال حاضر بیشتر از بقیه مدل ها است. بنابراین اگر می خواهید برای طراحی مبلمان شهری اقدام کنید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

مبلمان شهری باید بر اساس فرهنگ همان شهر باشد.

تمامی مبلمان های شهری باید بر اساس فرهنگ اصیل خود همان شهر و به طور کلی کشور ایران طراحی شود؛ چرا که وجود آثاری از کشورهای غربی در فرهنگ اصیل ایرانی، جلوه جذابی را ندارد. همچنین حتی بهتر است که مبلمان هر شهر را هم بر اساس فرهنگ های موجود در همان شهر طراحی کنید.

مبلمان باید برای تمامی مردم شهر مناسب باشد.

به این فکر کنید که همه افراد موجود در شهر باید از این مبلمان استفاده کنند. بنابراین باید با شرایط جسمی و وروحی تمامی مردم شهر همخوانی داشته باشد. از همین رو اصولا مبلمان شهری را به ساده ترین حالت ممکن طراحی می کنند. البته نباید از فاکتور زیبایی هم بگذریم.

مبلمان شهری باید با دیگر عناصر موجود در خیابان ها همخوانی داشته باشد.

برای زیبایی و هماهنگی بیشتر، باید طراحی مبلمان شهری را به گونه انجام دهید که با دیگر لوازم موجود مانند چراغ ها و سطل آشغال هم هماهنگ باشد.

طراحی مبلمان شهری

برای طراحی مبلمان اداری به کدام مرکز مراجعه کنیم؟

اصولا مبلمان های خانگی را افراد عادی تری هم می توانند انجام دهند؛ چرا که بیشتر به اصل زیبایی وابسته است. از طرفی مبلمان شهری را هم مراکز دولتی بیشتر انجام می دهند. اما در حال حاضر آموزش طراحی مبلمان اداری طرفداران بیشتری را دارد.

اما اگر می خواهید صفر تا صد طراحی مبلمان اداری خود را به دست افراد متخصص و خبره در این کار بسپارید، پیشنهاد می کنیم که به وبسایت ساجیران مراجعه کنید. این شرکت تمامی مدل های مختلف از مبلمان اداری و انواع تجهیرات دیگر از جمله انواع میز را به شما ارائه می کنند.

همچنین می توانید بر اساس سلیقه شخصی خود، از بهترین متریال در خرید مبلمان اداری هم بهره مند شوید. بنابراین در صورت تمایل به طراحی دکوراسیون دفتر کار و خرید تجهیزات اداری باکفیت، حتما روی کمک وبسایت ساجیران حساب کنید.

جان کلام

طراحی انواع مبلمان، یکی از مهمترین و پردرآمد ترین مشاغل در حوزه دکوراسیون است؛ اما به دلیل اهمیت دانش و تخصص برای انجام این کار، افراد ترجیح می دهند که کار طراحی را به دست متخصصان خود بسپارند.

بنابراین ما در این مقاله، ضمن معرفی اصول طراحی انواع مبلمان، ساجیران را به عنوان یکی از بهترین مراکز خرید مبلمان اداری معرفی کردیم. شما می توانید در صورت استفاده از خدمات این شرکت، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

 

امتیاز شما به این مقاله

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.