گالری ما

اطلاعات تماس

اصول طراحی مبلمان اداری در ساجیران

این روزها، اکثر افراد از مبلمان در خانه یا محل کار خود استفاده می کنند. اصولا افراد جدای از مسائل ارگونومیک و راحتی، مبلمان را برای زیبایی بیشتر خانه خود هم استفاده می کنند. اما سوال اینجا است که طراحی اصولی مبلمان چگونه است؟

درست است که امروزه مبلمان ها جزو موارد جدانشدنی در هر خانه یا دکوراسیون اداری شده اند؛ اما اگر به خوبی طراحی نشده باشند یا متناسب با محیط اطراف خود نباشند، عملا زیبایی خاصی را ایجاد نمی کنند. از همین رو اگر شما هم به دنبال آشنایی با انواع طراحی مبلمان در مکان های مختلف هستید، این مقاله از ساجیران را مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

طراحی مبلمان چیست؟

اگر شما برای خانه یا محل کار خود به دنبال مبلمان هستید؛ حتما با خود فکر می کنید که تنها با داشتن سلیقه خوب و جستجو در بازار، می توانید به آسانی مبلمان مورد نظر خود را بخرید؛ اما موضوع بیشتر از آن چیزی است که شما فکر می کنید! ممکن است که حتی هزینه زیادی را هم برای خرید مبلمان خود صرف کنید؛ اما باز هم جلوه جذاب و دلچسبی را در فضای کاری یا خانه خود مشاهده نکنید.

این که شما بتوانید همه جوانب را در نظر بگیرید و سپس برای خرید اقدام کنید، مفهوم طراحی مبلمان را نشان می دهد. آگاهی از طراحی مبلمان به صورت اصولی به شما کمک می کند که بر اساس ویژگی های خاصی در فضا، اقدام به خرید مبلمان کنید.

بر اساس اصول طراحی مبلمان، چینش هر نوع مبلی باید مفهوم خاصی را به افراد برساند. اصولا طراحان مبل با بهره مندی از دانش و تخصص در این مورد، کار طراحی مبلمان را انجام می دهند. به این صورت که در ابتدا طرح اولیه آن را ترسیم می کنند و با استفاده از نرم افزار طراحی مبلمان، به حالت طبیعی تری آن را در می آورند. البته این موارد، ابتدایی ترین کارها در طراحی مبلمان محسوب می شود. ما تنها به دو مورد از آن ها اشاره کردیم که شما با مفهوم طراحی مبلمان آشنا شوید.

راه ارتباطی با ساجیرانتاریخچه طراحی مبلمان

طراحی مبلمان دارای تاریخچه ای قدیمی است که در آثار تاریخی و نقاشی های دوره نوسنگی کشف شده است. دانستن تاریخچه و سیر تکاملی طراحی مبلمان می تواند دید بهتری به ما بدهد. پس بیایید با تاریخچه طراحی مبلمان چوبی شروع کنیم.

در رابطه با طراحی مبلمان قرون وسطی می توان گفت که به دلیل کمبود چوب، در آن زمان از سنگ برای ساخت لوازم منزل مانند کمد، تخت، نیمکت و … استفاده می شد. در مجسمه ها و کاوش های اهرام مصر نیز شواهدی از مبلمان دیده می شود.

در دوران روم باستان طراحی مبلمان تحت تاثیر طراحی مبلمان مصری قرار داشته که دارای طراحی مستطیلی بوده است. مبلمان بسیار خشک و استفاده از رنگ های سرد به خصوص رنگ خاکستری از نکات حائز اهمیت در این باره هستند.

مبلمان قرون وسطایی غالباً به شکل مربع و مستطیل بودند و انحناهای کوچکی در آن ها دیده می شد. اما رنسانس آغاز عصر جدیدی در طراحی بود که از دوره های مصر و روم باستان الهام گرفته بود.

در تاریخ طراحی مبلمان چوبی، دوره رنسانس، عصری جدید برای استفاده از طرح هایی مملو از نقوش گل و گیاه بود که توانایی هنرمندان آن دوره را نشان می دهد.

و اما انقلاب صنعتی قرن نوزدهم، تحول عظیمی در پیشرفت سبک های مبلمان به وجود آورد. از آن پس بود که به مرور زمان شاهد طراحی انواع مبلمان کلاسیک، مبلمان سلطنتی، مبلمان راحتی، انواع جلو مبلی و … بودیم.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  چطور بیشترین استفاده از فضای اداری کوچک داشته باشیم؟

نحوه طراحی مبلمان به چه صورت است؟

امروزه کمتر خانه ای را می توان یافت که مبلمانی در آن وجود نداشته باشد. مبلمان می توانند به منظور اهداف مختلفی چون زیبایی، راحتی و یا مواردی از این قبیل در منزل شما مورد استفاده قرار گیرند. اما هدف شما از خرید مبلمان هر چه که باشد، لازم است پیش از هر چیز صفر تا صد طراحی مبلمان را بیاموزید.

به ویژگی های منزل و یا دفتر کار خود دقت کنید. ابعاد فضا، نور محیط، تعداد مبلمان و غیره از جمله عوامل تاثیرگذار بر طراحی هستند. مشورت با یک طراح حرفه ای می تواند در این امر بسیار کمک کننده باشد.

حال می توانید با مراجعه به یک مرکز معتبر فروش انواع مبل مکانیزه، مبل کلاسیک و یا سایر مدل های موجود، مبلمان دلخواه خود را خریداری نمایید. اگر قصد خرید مبلمان برای محیط اداری خود را دارید، سعی کنید جنسی را انتخاب نمایید که بیشترین طول عمر را داشته باشد.

همچنین از رنگ مبلمان نیز غافل نشوید چرا که تاثیر بسیار چشمگیری در روحیه شما دارد. همانطور که یک مبل راحتی می تواند انتخاب مناسبی برای زمان های استراحت باشد، رنگ آن هم می تواند نقش به سزایی در آرامش روحی و فکری شما داشته باشد.

تفاوت طراحی مبلمان اداری با طراحی مبلمان منزل

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، لازم است تا برای طراحی مبلمان به یک سری اصول خاص پایبند باشیم که غالبا یکسان هستند اما تفاوت هایی در طراحی مبلمان اداری با طراحی مبلمان منزل وجود دارد که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

زمانی که شما قصد طراحی مبلمان منزل را دارید، تنها سلیقه اعضای خانواده مهم است در حالی که برای طراحی مبلمان یک اداره باید به نظر کارمندان و تا حدودی به سلیقه مشتریان احترام بگذارید.

مورد بعدی در رابطه با ابعاد محیط است. طراحی مبلمان منزل، عموما به یک سالن پذیرایی، آشپزخانه و چندین اتاق خواب ختم می شود. در صورتی که برای طراحی مبلمان اداره باید طراحی های منحصر به فردی برای دفتر رئیس، اتاق هر یک از کارمندان، سالن کنفرانس و … به کار گیرید.

همینطور برای طراحی مبلمان یک محیط اداری، عموما از لوازم جانبی چون کتابخانه، انواع پارتیشن ها، صندلی های اداری و … استفاده می شود در حالی که در منازل استفاده از چنین وسایلی کمتر رایج است.

اصول طراحی مبلمان چیست؟

در حال حاضر به قدری تنوع بین انواع مدل مبلمان وجود دارد که حتی شما را برای خرید گیج می کند. همچنین فرقی ندارد که شما مبلمان را برای خانه یا اداره خود می خواهید؛ چرا که اصول اصلی طراحی مبلمان در همه آن ها یکسان است. هر مدلی که شما برای فضای خود انتخاب می کنید، باید حتما موارد زیر در آن اجرا شده باشد:

۱. ارگونومیک باشد.

درحال حاضر هم در خانه و هم در محیط کاری، افراد مدت زمان زیادی را روی مبلمان می نشینند؛ از همین رو اگر مبل به شکل استانداردی طراحی نشده باشد، قطعا باعث آسیب به سلامت بدن آن ها می شود.

بر اساس علم ارگونومیک، باید تمامی ابزارها، دستگاه ها و وسایل در دکوراسیون داخلی محل کار یا خانه، بر اساس توانایی های جسمی و سلامت افراد ساخته شود. به طور کلی سازوکار این علم، بر اساس سلامت افراد تنظیم شده است. بنابراین حتما باید در طراحی انواع مبلمان، سلامت بدن افراد رعایت شود و در طول زمان، خستگی برای افراد ایجاد نکند.

۲. بر اساس سلیقه مشتری باشد.

نیاز مشتریان، عامل اصلی در طراحی مبلمان است. این که مشتریان چه فضایی را برای قرارگیری مبلمان خود دارند یا این که به دنبال چه سبکی از انواع مبل هستند، اصل مهمی در طراحی مبلمان است.

۳. ایده مشتری را به خوبی بیان کند.

قطعا مشتریان در ذهن خود، به دنبال شکل و مفهوم خاصی هستند؛ از همین رو در طراحی هر مدل مبلمان، باید توقع مشتریان برآورده شود.

۴. اقتصادی ترین حالت ممکن باشد.

توجه کنید که به طور عادی هم متریال به کار رفته در طراحی انواع مبلمان، قیمت زیادی دارد؛ از همین رو شما باید سعی کنید قیمت تمام شده مبلمان را به کمترین حالت خود برسانید. البته این مورد تنها در صورت کیفیت بالای متریال به کار رفته در آن تحقق پیدا می کند.

۵. از جدیدترین امکانات و ویژگی ها استفاده کنید.

اگر قرار باشد که مبل ها به همان شکل قدیمی و اولیه ساخته شود، دیگر تنوع مدل و اهمیت خود را از دست می دهند؛ از همین رو بهتر است که در صورت امکان، تمامی امکانات به روز را در طراحی مبلمان هی خود به کار ببرید.

۶. طراحی مبل بر اساس شرایط آب و هوایی همان منطقه باشد.

یکی از اصول مهم در ساخت و طراحی مبل، توجه به چوب به کار رفته در آن است. برخی از مناطق آب و هوای مرطوبی دارند و برخی دیگر در مناطق خشک هستند؛ از همین رو حتما باید مبلمان را بر اساس اقلیم آب و هوایی مشتری طراحی کنید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بهترین میز کار دفتر خانگی چه ویژگی هایی دارد؟

طراحی مبلمان منزل باید چگونه باشد؟

طبق تحقیقات انجام شده، مبلمان به عنوان اصلی ترین نقطه در فضای پذیرایی خانه محسوب می شود. این طراحی مبلمان ها و چینش آن ها در کنار یکدیگر است که سبب زیبایی بیشتر دکوراسیون خانه شما می شود.

حالا اگر نتوانید مبلمان خانه خودرا به بهترین حالت ممکن در کنار هم طراحی کنید، این نتیجه کاملا برعکس می شود. اما اگر شما به دنبال راه های طراحی مبلمان منزل هستید، باید حتما به موارد زیر توجه کنید:

۱. قبل از هر کار، نقطه کانونی پذیرایی خود را پیدا کنید.

آن نقطه ای که توجه افراد را به خود جذب می کند، مرکز کانونی اتاق محسوب می شود. افراد اصولا تمایل دارند که در این نقطه دور هم جمع بشوند. مثلا شاید ممکن است که افراد بیشتر در کنار تلیویزیون جمع شوند. همین نقاط، بهترین مکان برای چینش مبلمان محسوب می شود.

۲. از قانون کنتراست غافل نشوید.

یکی از مهمترین قوانین در طراحی مبلمان خانه، کنتراست است. زمانی که تمامی مبلمان ها و وسایل دیگر به یک شکل باشند، سبب ایجاد ظاهر یکنواختی می شود که انسان ها را به خود جذب نمی کند؛ این موضوع کاملا به عدم کنتراست باز می گردد. بنابراین حتما باید برای رعایت کنتراست، در بین چینش میلمان و دیگر وسایل، تنوع ایجاد کنید.

۳. محیطی دوستانه و گرم ایجاد کنید.

شما می توانید برای ایجاد فضای کاملا دوستانه، مبل ها را دور هم قرار دهید. البته بهتر است که فاصله بین دو مبل را خیلی زیاد قرار ندهید؛ چرا که باعث دور شدن افراد از یکدیگر می گردد.

۴. تقارن در دکوراسیون را رعایت کنید.

اصولا مبلمان ها در تعداد هشت یا نه نفره ساخته می شوند؛ از همین رو بهتر است که در طراحی و قرار گیری آن ها، به تقارن توجه زیادی داشته باشید. اکثر اوقات مبل سه نفره را در وسط و دیگر مبل ها را در اطراف آن قرار می دهند؛ اما شما می توانید بر اساس سلیقه شخصی خود، مدل دیگری را هم انتخاب کنید.

۵. بر اساس نوع مبل، چیدمان خود را انجام دهید.

هر نوع مبلی را باید به شکل خاص خود بچینید. مثلا بهتر است که مبل های سلطنتی را به هیچ عنوان به دیوار نچسبانید. همچنین بهتر است مبل سلطنتی را، در اطراف فرش فوق العاده نفیسی قرار دهید یا این که در کنار لوازم لوکس جایگذاری کنید.

همچنین برای طراحی مبلمان ال، از گوشه های خانه بیشتر استفاده کنید. از طرفی برخلاف مبل های سلطنتی، می توانید حتی آن ها را به دیوارها هم بچسبانید. از طرفی مبلمان های راحتی را هم باید بر اساس طرح و ابعاد سالن خود انتخاب کنید و بر اساس منظم بودن بودن دکوراسیون، آن ها را طراحی کنید.

طراحی مبلمان اداری باید چگونه باشد؟

همانطور که فضای اداری با فضای خانه کاملا متفاوت است، طراحی مبلمان اداری هم تفاوت فوق العاده زیادی با طراحی مبل خانه دارد. برای آن که بتوانید طراحی مبلمان اداری را به خوبی انجام دهید، لازم است که به موارد زیر توجه داشته باشید:

راحتی پشتی صندلی برقرار باشد.

پشتی مناسب، یکی از مهمترین موضوعات در طراحی مبلمان اداری است؛ چرا که افراد قرار است ساعت ها وقت خود را روی این مبل بگذرانند. از همین رو باید مبلمانی را طراحی کنید که پشتی آن با کفی زاویه استانداردی را بسازد. همچنین قوس روی پشتی باید به گونه ای طراحی شود که کاملا داخل گودی کمر را پر کند.

کفی مناسبی برای مبلمان اداری وجود داشته باشد.

کفی مبلمان اداری باید بسیار نرم باشد؛ چرا که در غیر این صورت باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه کمر و نشمین گاه می شود. همچنین باید قسمت جلوی کفی، کمی بالاتر است قسمت میانی آن باشد. توجه کنید که طراحی مبلمان اداری، باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد تعادل در تمامی قسمت های بدن شود.

ارتفاع خوبی داشته باشد.

بهتر است که برای مبلمان اداری، قابلیت تنظیم ارتفاع را قرار دهید؛ چرا که افراد مختلفی با قد و نوع فعالیت خاص قرار است که روی این مبلمان بنشینند. ارتفاع صندلی باید به گونه ای باشد که پاها کاملا روی زمین قرار بگیرند. همچنین در صورت ارتفاع زیاد، باید جایی برای قرارگیری پاها هم وجود داشته باشد.

دسته صندلی مناسب باشد.

ارتفاع دسته صندلی هم باید به شکل استاندارد اندازه گیری شود؛ به گونه ای که شما برای تکیه دادن، نیازی به بالا یا پایین بردن بیش از حد دست ها نداشته باشید.

جنس رویه باید بهتر از تمامی مبلمان ها باشد.

باتوجه به نشستن های طولانی مدت افراد روی مبلمان اداری، باید رویه آن به گونه ای طراحی شود که مانع از تعریق شود. همچنین به دلیل نشستن افراد مختلف روی این مبلمان ها، بهتر است که رویه جداگانه ای را برای شستشو آن ها در نظر بگیرید.

سبک مبلمان را بر اساس نوع دکوراسیون طراحی کنید.

به طور کلی مبل اداری در سبک های مختلفی از جمله کلاسیک، مدرن، مینیمال، روستیک، رترو، ماوریک، معاصر و هایتک وجود دارد. اما این که شما کدام یک از آن ها را برای دکوراسیون دفتر کار خود در نظر بگیرید، بستگی به نوع دکوراسیون دارد. توجه کنید که حتما به همخوانی نوع مبلمان اداری با دکوراسیون اداری دقت داشته باشید.

پیشنهاد ما برای مطالعه:  بررسی ویژگی ها، کاربرد و انواع صندلی اداری

طراحی مبلمان شهری باید چگونه باشد؟

طراحی مبلمان شهری کاملا با طراحی مبلمان داخلی متفاوت است؛ چرا که موقعیت های آن ها کاملا با یکدیگر فرق دارد. همچنین اگر میخواهید وارد این صنعت شوید، باید بدانید که درامد طراحی مبلمان اداری، در حال حاضر بیشتر از بقیه مدل ها است.

اگر می خواهید برای طراحی مبلمان شهری اقدام کنید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

مبلمان شهری باید بر اساس فرهنگ همان شهر باشد.

تمامی مبلمان های شهری باید بر اساس فرهنگ اصیل خود همان شهر و به طور کلی کشور ایران طراحی شود؛ چرا که وجود آثاری از کشورهای غربی در فرهنگ اصیل ایرانی، جلوه جذابی را ندارد. همچنین حتی بهتر است که مبلمان هر شهر را هم بر اساس فرهنگ های موجود در همان شهر طراحی کنید.

مبلمان باید برای تمامی مردم شهر مناسب باشد.

به این فکر کنید که همه افراد موجود در شهر باید از این مبلمان استفاده کنند. بنابراین باید با شرایط جسمی و و روحی تمامی مردم شهر همخوانی داشته باشد. از همین رو اصولا مبلمان شهری را به ساده ترین حالت ممکن طراحی می کنند. البته نباید از فاکتور زیبایی هم بگذریم.

مبلمان شهری باید با دیگر عناصر موجود در خیابان ها همخوانی داشته باشد.

برای زیبایی و هماهنگی بیشتر، باید طراحی مبلمان شهری را به گونه انجام دهید که با دیگر لوازم موجود مانند چراغ ها و سطل آشغال هم هماهنگ باشد.

نمای از طراحی مبلمان اداری در دفتر کار در دکوراسیون مدرن

برای طراحی مبلمان اداری به کدام مرکز مراجعه کنیم؟

اصولا طراحی مبلمان های خانگی را افراد عادی تری هم می توانند انجام دهند؛ چرا که بیشتر به اصل زیبایی وابسته است اما در حال حاضر آموزش طراحی مبلمان اداری طرفداران بیشتری را دارد.

اگر می خواهید صفر تا صد طراحی مبلمان اداری خود را به دست افراد متخصص و خبره در این کار بسپارید، پیشنهاد می کنیم که به وبسایت ساجیران مراجعه کنید. این شرکت تمامی مدل های مختلف از مبلمان اداری و انواع تجهیرات دیگر از جمله انواع میز را به شما ارائه می کنند.

همچنین می توانید بر اساس سلیقه شخصی خود، از بهترین متریال در خرید مبلمان اداری هم بهره مند شوید. بنابراین در صورت تمایل به طراحی دکوراسیون دفتر کار و خرید تجهیزات اداری باکفیت، حتما روی کمک وبسایت ساجیران حساب کنید.

جان کلام

طراحی انواع مبلمان، یکی از مهمترین و پردرآمدترین مشاغل در حوزه دکوراسیون است؛ اما به دلیل اهمیت دانش و تخصص برای انجام این کار، افراد ترجیح می دهند که کار طراحی را به دست متخصصان خود بسپارند.

بنابراین ما در این مقاله، ضمن معرفی اصول طراحی انواع مبلمان، ساجیران را به عنوان یکی از بهترین مراکز خرید مبلمان اداری معرفی کردیم. شما می توانید در صورت استفاده از خدمات این شرکت، به وبسایت ساجیران مراجعه کنید.

سوالات متداول

چرا طراحی مبلمان مهم است؟

بسیاری از طراحان داخلی، مبلمان را به عنوان یکی از مهم ترین بخش های هر فضای داخلی به حساب می آورند. وجود مبلمان برای هر منزل و یا اداره ای از ضروریات است. زمانی که این وسایل را به درستی و به بهترین شکل کنار هم قرار دهید، علاوه بر بهره مندی از یک فضای باز و دلنشین، می توانید از حس خوشایندی که زیبایی محیط به شما هدیه می دهد، نهایت لذت را ببرید. همینطور چنین فضایی در روحیه شما نیز تاثیر خواهد داشت. بنابراین توصیه می کنیم هیچگاه از طراحی مبلمان و دکوراسیون غافل نشوید.

اصول طراحی مبلمان مدرن به چه صورت است؟

مبلمان مدرن به سبکی خاص اشاره دارند که با حضور خود، تحولی عظیم در عرصه مبلمان و طراحی به وجود آوردند. از اصلی ترین اصول طراحی مبلمان مدرن می توان به خطوط صاف، لبه های برجسته، ظرافت چشم نواز، رنگ های گرم و جنس ترکیبی شامل چوب و فلز اشاره کرد.

عناصر اصلی در طراحی مبلمان کدامند؟

طبق دیدگاه های بیان شده می توان گفت که ۷ عنصر در طراحی مبلمان وجود دارد. این عناصر عبارتند از فضا، نور، بافت، سبک، رنگ، تناسب، فرم و شکل مبلمان و اشیا. هر یک از این عناصر تاثیر به سزایی در طراحی دارند بنابراین لازم است تا پیش از هر اقدامی به درستی به آن ها توجه نماییم.

آیا یک طراح داخلی می تواند مبلمان طراحی کند؟

یک طراح داخلی می تواند به شما در برنامه ریزی برای فضا، مدیریت فرآیند ساخت و ساز، تکمیل نهایی فرایند و انتخاب اثاثیه و لوازم جانبی کمک کند. بنابراین بهتر است در هنگام طراحی داخلی منزل و یا دفتر کار خود، با طراح مبلمانتان نیز مشورت کنید.

اصلی ترین نکات طراحی مبلمان از نظر طراحان چیست؟

طراحی بر اساس درخواست مشتری، طراحی بر اساس کاربرد، توجه به فضا و ابعاد محیط، در نظر گرفتن سبک دکوراسیون، نوع و اندازه مبلمان، توجه به نور محیط و مواردی از این قبیل از اصلی ترین نکات برای طراحی مبلمان هستند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات (۳)

 1. امیرحسین بهاور
  ۰۴-۰۸-۱۴۰۲

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 2. حبیب الله هاشمی
  ۰۳-۰۸-۱۴۰۲

  آیا برای بازدید از محل به شهرستان هم تشریف میارید؟

 3. امین محمدی
  ۱۷-۱۱-۱۴۰۱

  مطالبتون واقعا مفید بود یکسری نکاتی را بهش اشاره کرده بودن ک من تونستم با اونا مبلومان اداره رو بچینم

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *